Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
29 март 2024
Мислења
218
Поени од реакции
314
Но сепак ова е нож со две острици, што ако воведат голем данок на имот на стан во кој не живееш и дојде до презаситување на број на станови. Поготово треба да се внимава со становите што имаат скапо одржување како во Diamond каде одржувањето било и до 120 евра месечно од стан плус трошоци, да не испаднат становите во diaminod како со дуќаните во ГТЦ поарно да го немаш отколку да го имаш и плакаш месечно по 10.000 за празен стан. Едноставно човек не може да биде паметен.
Тоа со Diamond е жива утка. Многу луѓе се жалат. Али куќа со двор во било која населба со текот на времето расте во цена. Видиги цените на куќите во периферието на Скопје. 150вче ++ идат зборам поасални.
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.883
Поени од реакции
2.084
Тоа со Diamond е жива утка. Многу луѓе се жалат. Али куќа со двор во било која населба со текот на времето расте во цена. Видиги цените на куќите во периферието на Скопје. 150вче ++ идат зборам поасални.
Еве јас продавам куќа на периферија асална преасална 130к со двор 1100м2 и куќа 250м2 па од милијарда што се јавиле само два тројца дошле да ја видат, а не па 150к да ја стаиш на оглас. Сепак на крај ќе излезе дека пазарот сепак си ја диктира цената да не се лажеме... 2500 евра м2 да не си праиме бајрам на умот дека со 1300 евра плата фамилијарен буџет некоj ќе се осуди да влезе во таков ризик. Станови има празни колку сакаш и за рента и за купување. :)
 
Последно уредено:
Член од
29 март 2024
Мислења
218
Поени од реакции
314
Еве јас продавам куќа на периферија асална преасална 130к со двор 1100м2 и куќа 250м2 па од милијарда што се јавиле само два тројца дошле да ја видат, а не па 150к да ја стаиш на оглас. Сепак на крај ќе излезе дека пазарот сепак си ја диктира цената да не се лажеме... 2500 евра м2 да не си праиме бајрам на умот дека со 1300 евра плата фамилијарен буџет некоj ќе се осуди да влезе во таков ризик. Станови има празни колку сакаш и за рента и за купување. :)
Јас не ги оправдувам цените.
Отвори само реклама5 и пазар3 и стави куќи за продавање.
Цените се тие што ги ставаат. Чим становите во Кисела Вода стигнаа 1,500 евра квадрат нема што да се коментира за другите населби.
 
Член од
22 август 2012
Мислења
238
Поени од реакции
166
Еве јас продавам куќа на периферија асална преасална 130к со двор 1100м2 и куќа 250м2 па од милијарда што се јавиле само два тројца дошле да ја видат, а не па 150к да ја стаиш на оглас. Сепак на крај ќе излезе дека пазарот сепак си ја диктира цената да не се лажеме... 2500 евра м2 да не си праиме бајрам на умот дека со 1300 евра плата фамилијарен буџет некоj ќе се осуди да влезе во таков ризик. Станови има празни колку сакаш и за рента и за купување. :)
Moe размислување:
Голем дел од тие што купуваат станови во Скопје се од внатрешноста, пример Велес, Кавадарци, Свети николе, Штип, Кочани и и тие веќе си имаат кука во својот град и викат јас ако извозам до Илинден ке извозам и до Свети Николе. Они тражат стан поблизу до факултети болници, факултети и слично.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
218
Поени од реакции
314
Moe размислување:
Голем дел од тие што купуваат станови во Скопје се од внатрешноста, пример Велес, Кавадарци, Свети николе, Штип, Кочани и и тие веќе си имаат кука во својот град и викат јас ако извозам до Илинден ке извозам и до Свети Николе. Они тражат стан поблизу до факултети болници, факултети и слично.
Тоа е точно, јас моментално се ебавам секое утро со коли, дебили што незнаат да возат, точаци, тротинети, ама седам во куќа со голем двор понастрана. Ако би го заменил тоа би било скап стан со помала квадратура, ама све ти е пешки до тебе цел центар. Не ти треба кола, кратиш време до работа.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.191
Moe размислување:
Голем дел од тие што купуваат станови во Скопје се од внатрешноста, пример Велес, Кавадарци, Свети николе, Штип, Кочани и и тие веќе си имаат кука во својот град и викат јас ако извозам до Илинден ке извозам и до Свети Николе. Они тражат стан поблизу до факултети болници, факултети и слично.
Другар што работи во близина на ФОН и живее Капиштец стигнува или во исто време или некоја минута подоцна од колешка што живее во Св. Николе. Ни на крај памет не ми текнува да земам куќа во Илинден за 100к+ затоа што уште 50 минути возење веќе имам куќа и огромен двор. Најголем грев е што ги запустивме и упропастивме малите градови и се на пат да станат пензионерски градови.
 

Diferans

Природно high
Член од
3 јули 2009
Мислења
114
Поени од реакции
175
Најголем грев е што ги запустивме и упропастивме малите градови и се на пат да станат пензионерски градови.
Така е дизајнирана економијата на глобално ниво, за да има голем економски раст и акумулација на капитал, потребно е да има екстреми, меѓу другото и во населеноста. Ама не се секирам, нема далеку да се стаса со ова темпо.

Туку, да се најде некоја ербап влада да ја направи Битола административен центар, да здивнеме малку, а и кабадајине да живнат...
 
Член од
22 август 2012
Мислења
238
Поени од реакции
166
Така е дизајнирана економијата на глобално ниво, за да има голем економски раст и акумулација на капитал, потребно е да има екстреми, меѓу другото и во населеноста. Ама не се секирам, нема далеку да се стаса со ова темпо.

Туку, да се најде некоја ербап влада да ја направи Битола административен центар, да здивнеме малку, а и кабадајине да живнат...
Не се сите држави така, има централизирани држави како Англија Франција и други и децентрализирани држави како Германија Швајцарија Словенија и слични. Статистички некаде прочитав дека идеален град за живот покрај многу каректеристики е град со популација помеѓу 160.000 и 200.000 жители, не преголем град но сепак да биде рентабилен за кино театар факултет болници и слично, големина колку 2 Битоли. Со Мкд веќе е завршена работа се е во Скопје и тешко враќање назад.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom