Станбен кредит

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Браво бе Лупос, нека чека војна за да може да избега од државава, а татарскиот пасош многу ќе му заврши работи, посебно за запек... Цените на становите "паѓаат" секоја година и никако да паднат. Пред 10 години стан во Аеродром од 80 квадрати беше 60 000 марки, а сега е 70 000 евра. Стан во Припор ти е 1090 евра квадрат, стан во Сопиште изнесува 1200 евра квадрат, да не зборуваме за Карпош и Центар... Остај ги ти приказниве за цивилни, нуклеарни и меѓусветовски војни. Како викаат, ако чекаш ќе дочекаш, но има некој и што умрел од чекање... :)

Инаку друже не си погрешил во изборот, денеска е три пати поевтино да направиш куќа од 300 квадрати отколку да купиш стан од 40-50. Продај го станот, купи си плац (ако немаш) и гради куќа. Каматите кај нас се изгор, мој пријател зема кредит од СБ од околу 60 000 евра, и колку што го разбрав треба да врати повеќе од 90 000 евра.
ke vrati 90 000 ama za k0lku godini
znaci golema e moznosta i da gi izedat parite inflacija
sekade e isto so cenite samo sto skopje cenite za stan se isto kako vo zagreb samo sto zagreb e lepota od grad a skopje e cergaraana ( ne sakam nikoj da navredam osven ako misli deka ne e taka) mislat deka civilizacijata poteknuva od skopje

da gradis top gradba so plac komunalii ekstra kuka top dobra pravime muabet a ne nesto so laminat so zasteda maksimalna od 500 evra od m2 nema da te kosta a ne 1500
abre vie u skopje mislite deka ste na havai
ccccc samozaljubeni mnogu ste ( mislam se)
 
П

Паспарту

Гостин
@ Lupos

Оддамна престанав да ги читам нашиве весници и да ги гледам нашиве телевизии, од проста причина што не вреди... Едниве се прават да ги оцрнат плавиве, а другиве се прават да ги оцрнат портокаловиве, а резултат на сето тоа е ПРОСТИОТ НАРОД кој што го консумира сето тоа. Толку сме очајни што прифаќаме се здраво за готово што ни сервираат нашиве т.н. телевизии и весници.

Далеку од тоа дека не си за нешто во право, но и јас можам да речам пакувај ги куферите и оди во Америка или Канада, но сепак не оди тоа така лесно... Човекот побара мислење за станбен кредит, а не за можност за преселба во странство :) Како што кажав, сите чекаме да паднат цените на становите и никако да дочекаме. Мое мислење е дека нема да паднат, а на некого ако му се чека слободно нека го направи тоа. Дадов примери за Припор и Сопиште, некој погоре даде пример за Нерези, еве ќе кажам дека стан од 80 квадрати во Бардовци изнесува 96 000 евра. Дали ни се допаѓало тоа на нас или не воопшто не е важно, важна е реалноста, односно она што се случува во моментот. Во Скопје веќе нема место каде да се гради, па резултат на тоа е градењето згради на Водно на потегот од Нерези до Сопиште. За неколку години ништо чудно да се спојат Лисиче и Драчево. И јас сакам цената на квадратот да е како пред 10-15 години (300-400 евра), но помина тоа веќе. Можно е да има минимално намалување до 100-150 евра од квадрат, но за нешто поголемо ни на сон, за жал...

@Klinton

Ништо чудно и повеќе пари да дадеш за 30 години живеење под кирија, отколку за 30 години отплаќање на стан :)

--- надополнето ---

ke vrati 90 000 ama za k0lku godini
znaci golema e moznosta i da gi izedat parite inflacija
sekade e isto so cenite samo sto skopje cenite za stan se isto kako vo zagreb samo sto zagreb e lepota od grad a skopje e cergaraana ( ne sakam nikoj da navredam osven ako misli deka ne e taka) mislat deka civilizacijata poteknuva od skopje

da gradis top gradba so plac komunalii ekstra kuka top dobra pravime muabet a ne nesto so laminat so zasteda maksimalna od 500 evra od m2 nema da te kosta a ne 1500
abre vie u skopje mislite deka ste na havai
ccccc samozaljubeni mnogu ste ( mislam se)
Па не ги создавам јас тие цени, подобро да им се обратиш на некои други личности, а не на мене за цениве... Инаку не ти падна на памет дека можеби такви се цените поради преголемата заинтересираност на луѓе кои не живеат во Скопје да купуваат тука станови по секоја цена!? Додека има овци, ќе има и стрижење, а со оглед дека во државава премногу има овци, тогаш ќе нема зима за оние што стрижат...

А за тоа какво е Скопје не навлегувам во дискусија, многу ми е дебилно да објаснувам, а секој град си има своја убавина и недостатоци, па и тој Загреб...
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
И ја мислам ко Долрокс, ако шитнеш стан у ново лисиче од 60 квадрати, можеш да напраиш куќа у Сопиште од 100 квадрати, и да ти останат пари!
 
П

Паспарту

Гостин
И ја мислам ко Долрокс, ако шитнеш стан у ново лисиче од 60 квадрати, можеш да напраиш куќа у Сопиште од 100 квадрати, и да ти останат пари!
И поголема од 100 квадрати ќе направиш... Плацевите во Сопиште се движат од 50 евра па нагоре, доволни ти се 300-400 квадрати за супер куќичка и двор. Комуналиите во Сопиште се 7 или 9 евра, а во Центар си за 5-10 минути, дури и побрзо се стигнува отколку од Ново Лисиче.
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
И поголема од 100 квадрати ќе направиш... Плацевите во Сопиште се движат од 50 евра па нагоре, доволни ти се 300-400 квадрати за супер куќичка и двор. Комуналиите во Сопиште се 7 или 9 евра, а во Центар си за 5-10 минути, дури и побрзо се стигнува отколку од Ново Лисиче.
Точно, затоа и се интересирам.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Заинтересиран сум за станбен кредит, односно кредит за купување на недвижнини. Потребни ми се 15.000 евра, имам гаранција хипотека на стан (која ги исполнува условите за таа сума).
Ме интересира дали некој има што тазе земал кредит, или ги познава приликите на нашиов посран банкарски систем, и каде би било најповолно?
Благодарам однапред.
п.с. исто може и кратка согледување на зошто евра/денари за штедни влогови.
За сумава која ти треба во ПроКредит банка имаш потрошувачки кредит со номинална каматна стапка од 8.4% (за приматели на плата преку ПКБ) со максимален рок на отплата од 10 години. Ратата за кредит од 15.000 еур на 120 месеци во просек ќе ти биде 183 евра. За заверување хипотека, претпоставувам дека знаеш, ти треба имотен лист, со тоа што на нотар ќе мора да се потпишат сите сопственици кои се наведени на имотниот лист.
 

Mikky

Интераш
Член од
23 октомври 2008
Мислења
210
Поени од реакции
19
Ме интересира, која банка во моментов дава најповолни услови за станбен кредит ???
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Колку ти е ратата на кредитот? Може да одат 50-60% оптеретување на платата, зависи од банката.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Колку ти е ратата на кредитот? Може да одат 50-60% оптеретување на платата, зависи од банката.
Ратата е околу 15000 ден значи ми остануваат околу 65000 ден од плата
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
503
Поени од реакции
693
Mislam deka moze da ti odobruvaat, duri ne stignuvas do pola plata na rati da imas. Ipak zavisi od odlukata na bankata. Vo KB mislam deka e pola plata da imas na obvrski kon bankata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom