Српски јазик

Вукоје

Форумџија
Член од
29 ноември 2009
Мислења
3
Поени од реакции
1
Питам се да ли македонци разумеју српски језик и колико?

Ја прелиставам мало овај форум и разумем скоро све што је написано и није ми јасно зашто се стварају толике препирке ако неко пише српским на македонском форуму и обрнуто кад реално можемо да се разумемо... :costumed3
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Питам се да ли македонци разумеју српски језик и колико?

Ја прелиставам мало овај форум и разумем скоро све што је написано и није ми јасно зашто се стварају толике препирке ако неко пише српским на македонском форуму и обрнуто кад реално можемо да се разумемо... :costumed3
Можеме да се разбереме, познавајќи го Македонскиот јазик, и со Србите, и со Бугарите, и со Хрватите, Црногорците, Босанците.

На проблем може да налеташ ако провоцираш или тролуваш по темите, на српски или било кој јазик пријателе. А ако пишуваш во тема: „во врска со љубовта“, „Пинк Флојд“ или „Барса вс. Реал“, мислам дека нема да имаш проблем :smir:

Инаку, форумот има правило дека официјални јазици на форумот се Македонски и Англиски. Сепак, нема правило без исклучок, но доменот на исклучокот зависи од содржината на напишаното.

Поздрав и добар престој тука.
 
Член од
13 јуни 2008
Мислења
67
Поени од реакции
3
исто се случува и ние ако напишеме на српски форум a стварно подобро би било
на југословенски да си пишиме хехее
инаку за разбирање се разбираме како не!!! :)
 

Вукоје

Форумџија
Член од
29 ноември 2009
Мислења
3
Поени од реакции
1
Хвала Serpico.
Немам намеру да провоцирам али ни не знам македонски. Иако будем учествовао на разним темама само бих да саслушам мислење других чланова и да се можда убацим у неку дискусију али не да силом намећем своје мислење другима. :smir:
 

pAnDa`

Original..
Член од
5 ноември 2009
Мислења
578
Поени од реакции
34
Се разбираме одлично. И ние нив ги разбираме без проблем, и тие нас. :wink:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Иако бев цврсто уверен дека јас не би можел да разберам ништо на српски, хрватски, босански, црногорски, сепак се уверив во спротивното:)
Јазици кои имаат исти корени не може да не се разбираат:)

п.с.Темава е за Уметност, литература и јазик:)
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Питам се да ли македонци разумеју српски језик и колико?

Ја прелиставам мало овај форум и разумем скоро све што је написано и није ми јасно зашто се стварају толике препирке ако неко пише српским на македонском форуму и обрнуто кад реално можемо да се разумемо... :costumed3
Македонците разбираат српски,хрватски скоро се.Додека зборувањето е друга работа.Досега немам слушнато македонец(единствени што добро го зборат се тие таму што живеат) да гововори српски ко што треба.
Иначе сум приметил дека ние ве разбираме повеќе него што вие не разбирате нас.Бев во Вуковар и во Белград по неколку дена пред некое време и ние на македонски ако им зборевме требаше дури на некои и по неколку пати да им повториме за да не разберат,додека ние се ги разбиравме.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Разбирам супер и хрватски и србски, иако е исто.

Србија не сум имал многу шанси да комуницирам, ама Хрватска кога одам слободно можам да зборам на хрватски јазик, со некоја грешка ама знам добро. Тоа е 7-8 години последователно гледање хрватски телевизии.:wink:
 
M

M del Mar

Гостин
Разбирам се...само не знам да зборам правилно баш
И статистички гледано македонците мора да говорат и пишуваат српски (тие што знаат, секако) прибидејќи србите велат дека не не разбираат тоа што им го збориме, е ај сеа...:tapp: всушност факт е дека разбираат
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Иако знам перфектно, пак тешко ми е правилно да се изразам, бидејќи начинот на размислување не ми е на српски.
Додуше вербалната комуникација е сама по себе ограничена но ајде, друга тема е тоа.
 
Член од
6 септември 2009
Мислења
2.562
Поени од реакции
916
Разбирам се и зборувам перфектно, но со некои мали грешки,али со тек на време ќе ги исправам и тие, се надевам...
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
Вукоје....остај јазикот. Дај кажи им на Србинките да се приклучат на форумов. :) :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom