Српски/македонски забави во Германија

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.690
Поени од реакции
9.629
Знаеш дека е најбогат реон нели? :icon_lol:

Мислам Хамбург беше најбогат "реон" во Германија (можеби затоа што самиот град си е покраина па нема помали места да му го кварат просекот). Инаку NI овде, по долго менување релации МК-DE конечно се вдомив овде :icon_lol:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.561
Мислам Хамбург беше најбогат "реон" во Германија (можеби затоа што самиот град си е покраина па нема помали места да му го кварат просекот). Инаку NI овде, по долго менување релации МК-DE конечно се вдомив овде :icon_lol:
Можда. Поздрав до НИ :icon_lol:
Ама и најскап знаеш нели :icon_lol:
Таман е, за убавината и мирот си одговара:)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.046
Поени од реакции
6.661
Никако, апсолутно никако. Нула.
А проба ли барем нешто, овде нема ништо македонско, а толкав голем пазар е, нашите земјоделски производи се бољи и со цена и со квалитет.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.060
Поени од реакции
20.893
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.690
Поени од реакции
9.629

Абе фаќа носталгија ама Струмка 2 евра цел пакет сокови ќе земам од Едека/Алди/Лидл/Реве за тие пари :icon_lol: 7up, Pepsi и остали се по 80 центи со се pfand, заеби Струмка.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.561
Браво бе Игорче, значи браво!Фала ти.
Да си направам еден пакет :D
--- надополнето: 15 септември 2013 во 06:48 ---
А проба ли барем нешто, овде нема ништо македонско, а толкав голем пазар е, нашите земјоделски производи се бољи и со цена и со квалитет.
За да изнесеш свежа роба треба еден тон сертификати и документи, од како е посадена, до како е берена. Да, голем пазар е кој си форсира домашни производи. Од сајтов што го остави Игроче можеш да видиш со кои цени испаѓаме на Европски пазар за малопродажба. Во однос на Германските сме прескапи. Сега оти они незнаат што е жолта лозова и гранд кафе и како тоа мириса, каков неоодолив вкус има, каков е тоа производ...забегав :icon_lol:

Таму кај вас барем има нешто, ваму само во еден маркет вегета што најдов и некое Македонско вино со Германски букви, кое очигледно они го флашираат. Кафе земав 10кг, имам за една година. Имам и жолта Тиквеш доволно за зимава. Тие се два продукти кои неможе ништо да ми ги замени. Од кога се изгорев и тргнав со 500г кафе првиот пат па доживеав тотален колапс на организмот, притисок 0.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
Никако, апсолутно никако. Нула.
Гледам от 2 месеца по некои супермаркет ланци има македонски ајвар по 99 цента бурканчето. Пробах го и не ми допада. Словенскија и х'рватскија ајвар ,којто е 3 пати по-ск'п е много по-вкусен.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.561
Гледам от 2 месеца по некои супермаркет ланци има македонски ајвар по 99 цента бурканчето. Пробах го и не ми допада. Словенскија и х'рватскија ајвар ,којто е 3 пати по-ск'п е много по-вкусен.
Немат чубрика затоа не ти го вари бугарскиот желудник.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
Немат чубрика затоа не ти го вари бугарскиот желудник.
Като нема чубрица слагам Thymian ама пак не става.
А в ALDI продават евтино македонско вино - пробвала си го ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom