Србија ќе купува МИГ29-М2?

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
На какво навооружување .Ајде ставам кладба еве во ситна сума 100 денари дека нема да купат абсолутно ништо.

Авиони им треба летање,им треба одржавање ,им треба вежба со вооружување а Србија е банкрот.
нивна работа дали ќе купат........
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Одвреме навреме треба Србите да го зголемат возниот парк,па заедно со Македонските авиони да се направат повеќе прелети над Косово и Албанија
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.304
Одвреме навреме треба Србите да го зголемат возниот парк,па заедно со Македонските авиони да се направат повеќе прелети над Косово и Албанија
Една бобма е доволно у Косове од еден миг и ке ги видиш у подрум брачата
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Една бобма е доволно у Косове од еден миг и ке ги видиш у подрум брачата
Важно десетина ќе отидат.

btv
Зш тие нива море.Трава да не садиш
 
B

Black Guard

Гостин
Несмееме да поседуваме јако оружје и сухоите треба да се продадат , не дозволуваат големите сили малите држави да имаат јако оружје

Не да ни бранат повеќе би рекол дека и немаме територија за ваков тип на авиони, конфигурацијата на теренот одговара за Хеликоптери кои не бараат писта и можат да се кријат прилично добро и да летаат ниско плус тоа истите се скапи и бараат одржување затоа подобро е заштитата на воздушниот простор да ја втемелиме на веќе докажани ПВО ракетни системи кои се неколкукратно поевтини од ловци пред се мислам на комбинација од Источни и западни системи како С-300 ПМУ2, СА-8 а добра опција е и Американскиот модернизиран МИМ-23 хавк со нов радар така да се направи ефикасна комбинирана САМ мрежа од фиксни и мобилни единици,што се однесува до Сухоите сметам дека е потребна нивна модификација и Да доволни се 4 бидејќи заканата за Македонија не е Директен агресор и нема да биде на ова се согласија повеќето претседатели и министри на балканските држави и сите нивната стратегија ја темелат по тој основ така да вистинската закана е инсурџенси налик 2001-ва каде модернизирани МИ-24 и СУ-25 се добро докажани во комбинирана употреба од совјетите.

Е сега имаше Опција за зделка ние да ги продадеме или подариме Сухоите а за возврат да добиеме транспортен С-130 херкулес и претпоставувам јасно ви е зошто-сами да ги праќаме војниците по НАТО фронтовите, мое лично мислење е ако веќе се продадат тогаш барем ПВО-то да се појача, немаме ние потреба од С-130 а ако сака НАТО војска нека платат они трошок кој ги ебе и така учествуваме сериозно а се најавуваат и наши МИ-24 во авганистан и речиси три пати повеќе војска до 2012.

А србија изгуби неколку МИГ-ови за време на НАТО кампањата кои и така беа со нефункционални системи практично неспособни за фер борба со странските (Турски,Шпански Германските) па можеби сакаат да надохнадат а мислам дека ќе набават, ќе направат некој договор бидејќи има основа, мислам економска бидејќи и они ја реформираа армијата слично како нас така да и трошоците им се намалија така да може нешто да испадне.

Ај во наредна прилика ќе напишам колку се промени Војската на Србија т.е веќе не е ни приближно како таа од 1998 моментално сум tied-up временски нормално.
 
Г

ГОЦ-К.О

Гостин
Ако не се лажам,србите слават 100 години воено воздухопловство или така нешто..Затоа може овие вести искачаат..
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
4 су-25 јако оружје? Додуша јако оружје се против планинари и "борци за човекови права".
Имаме ние наши автобуси да ги спасиме борците за човекови права ако нешто загусти....знаеш тие нас со нож ние со цвеќе....
 
B

Black Guard

Гостин
Ајде набрзина,значи очигледно Србија е членка на Партнерство за мир што е чекор пред НАТО сега останува на нив дали ќе прифатат интеграција во НАТО и ЕУ се знае-цената е Косово а придобивка Членот 5 на НАТО кој и е основна причина поради која досега ниедна НАТО членка не го обрала бостанот.

Членот е јасен-Вооружен напад на една или повеќе членки ќе се смета за напад врз целиот сојуз поради тоа Сојузот и неговите членки ќе употребат Вооружена сила за да воспостават Мир и Стабилност на загрозената членка или членки.

Овој член сега засега беше активиран само за 9/11 кога од европа беа пратени АВАКСИ за да помогнат во контролата на летовите бидејќи се стравуваше дека има можност и помали до средни авиони полни со ексоплозив ќе имаат на удар рафинерии,Енергетски постројки и слично.

Зошто мислам дека србија може да си дозволи набавка.

Па согласно стапувањето на НАТО стандардите кај нив и нивната имплементација Србија ја редуцираше војската за цели 30% значи еднба третина а над 700 тенкови беа исто така надвор од игра и огромна количина оружје пред се застарено, претходно на годишно ниво се трошеа над 150 милиони евра само за одржување и ремонт а додадете и средства за плати за тие 30% и ќе ја видите заштедата.

Плус веќе во Срвбија е имплементиран и НАТО систем на обука а целта е нормално специјализација или поточно војници опремени за конкретни задачи со употреба на конкретни средства-она општо веќе замина во историјата.

Ако се согласите со мене дека Армијата на Србија можеме да ја сметаме за наследник на ЈНА па после ЈА јасно е дека е најбројна и дека количински има мнооогуу оружје, но како што напоменав третина од војската е распуштена(слично како што направи и путин од 1100 000 ги намали на 800 000), што се однесува до вооружувањето извршена е веќе поодамна селекција и тоа што е застарено е исфрлено од употреба а остана само она што е помодерно и употребливо.

Така да сега Србија е со околу 35 000-37 000 активни војници од кои над 8000 се со повисок ранк т.е офицери

Организациската структура е сменета бидејќи и кај нив се прифати слична стратегија како нашата помали добро обучени и со софистицирано вооружување и мобилни единици се поефикасни од тромава габаритна армија со застарено оружје и кадри со "општи" знаења и обука.

Е сега имаат 6 поголеми бригади а во 2008-ма беа 12 помали значи се адаптираат.

Како посебни баталјони се сметаат воената полиција има посебен баталјон за врски и НХБ.

Имајте предвид дека има и резерва така да за брзо време бројот од сегашната цифра може да биде три пати поголем а така и е планирано, е сега испофрлија многу оружје делумно и беше ризик посебно застарени миниско експлозивни средства а успешно се модернизирани мислам 5 мигови(29-ки) и некој МИГ-21 за вториве не сум сигурен, во составот на авијацијата е и класиката Орао и Галеб покрај Миговите и хеликоптерите(дел) се ремонтирани.

ПВО знаеме што им е столбот СА-3 нева и Куб првиот го собори невидливиот а вториот мислам дека е виновник за соборувањето на Ф-16 ка-впрочем тоа и беа загубите на НАТО кои е малку чудно но треба да се знае дека во рок од три месеци НАТО редовно губи минимум 2 летала посебно за време на вежби(дефекти најчесто и човечки грешки-wait for the black box) е сега интересно е што овде имавме активна кампања па не изгубија ниту едно летало од дефект туку и двете им беа соборени тие два система се столб на Српското ПВО иако со среден дострел сепак се ефикасни а невата е модифицирана и со термално наведување што значи дури и очајнички да се врши попречување на радарот со било која метода на крајот топлински ќе биде фатен а веќе близу е и....нема бегање и Ф-22 или 35 нека биде ако сака пак ќе го погоди и ќе го собори.

Остатокот од ПВО е пред се против воздушна артилерија, и рачни системи пред се стрела и Игла вториев многу фален каков ти Стингер, Мистрал, Иглата на тестовите се покажа како најотпорна и на мамци и на секој облик на избегнување и тоа на тестови вршени пред 12-13 години од швеѓаните беа одамна тоа го читав не ми текнуе.

Пешадиското вооружување ви е познато а М-21 веќе ја користат специјалците исто така и АРМ има набавено М-21 всушност горе-долу идентично ни е пешадиското вооружување.

Нешто што наиде на отпор е оставањето на србската војска со 250 тенкови(ние имаме Толку оклопни возила и 30-Т-72+30 Т55 ки ако и тие не ги стопија, мислам на оние ремонтираните) и 350 Окопни возила и посебно интересно е што Србите за тенковите конкретно ја прифатија Британската тактика или модел тенковски баталјон со по 53 тенкови групирани во 4 чети значи доаѓа еден команден и 13 тенкови потчинети.

Од тие 250 тенкови организирани по британска шема останаа мнозина М-84 мал дел Т-72 и а одтранспортерите М80А се користи.

Остатокот, мислам на поголема цира Т-55 и Т-72 веќе не важат бидејќи не се за експлоатација очигледно како резултат на оваа реформа и во Србија касарните се испразнија и бројот на објекти кои ги користи војската сега е намален за цели 50% оттука и намалени трошоци за одржување а повеќе пари за модернизирање-затоа мислам дека можат да си дозволат МИГ-29М2 но има и друга причина која лично ја сметам за многу поважна, имено Србија е единствена од Екс-Ју земјите чија воена индустрија политичарите и некои лопови не ја уништија(како кај нас Самоков 11-октртомври кој беше ДИРЕКТНО инволвиран во М-84 проектот) а згора на се и продолжуваат вложувањата во Военотехничкиот Институт така да за ова време додека ние се замараме со склопување на зоља+ имаме добро оценети панцири-купуваме Блгарски Српскиот военотехнички институт доби низа патенти и многу јака поткрепа е фактот што дури 90% од сите средства на Српската воена индустрија се од горенаведениот институт додека снабдувањето на војската со домашно орудие е над 78%-што е предност и никакви санкции не можат да ја парализираат војската ако не зависиш од увоз на Гранати,ракети, куршуми, одржување на авиони(дури Ирачките МИГ-ови Југославија ги одржаваше и сл да не заборавиме и дека извозот им е во пораст постојано а тоа е девизен прилив за продаден метал и ова е причина Плус поради која сметам дека србија сепак ќе си дозволи нови Авиони.


Или колку за пример од извоз на оружје имаат прилив од 500 милиони евра кој е во раст а буџетот е негде 650 милиони евра имајте предвид дека главнината од парите оди пак кај домашниот военоинустриски комплекс така да зошто да не си купат нови авиони кога Унгарија го направи тоа, Бугарија ќе го прави, Романија тука е и Хрватска-значи мора и Србија а има услови има и воздушен простор и така мали се шансите тој МИГ да се сретне со F-15 SE така да нека не се плашат пилотите;)
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Одвреме навреме треба Србите да го зголемат возниот парк,па заедно со Македонските авиони да се направат повеќе прелети над Косово и Албанија
Нашите да гасат некој пожар на косово ?:D
 
B

Black Guard

Гостин
Одвреме навреме треба Србите да го зголемат возниот парк,па заедно со Македонските авиони да се направат повеќе прелети над Косово и Албанија
Верувај ми само будала би ја нападнал Албанија-па со над десетици илјади бункери нема да знаеш од каде излеваат и од каде влеваат,побогу на крај краеви вреди ли таа територија, настрана бункерите што ќе добиеш???

Косово не е наша работа нека си ја редат Србите ама додека е таму бондстил мало морген што ќе летаат српски МИГ-ови-кога требаше не го сторија тоа т.е требаше веднаш по признавањето од страна на ЕУ да поттикнат конфликт токму со пробивање на звучен ѕид над приштина(како Израел што правеше над Каиро) па со провокации, асиметрични дејства кои ќе водат кон дестабилизација-што и ќе укаже на ООН а посебно на ЕУ дека згрешија со мешањето и ќе се срушеше кредибилитетот на НАТО(колклу што се сеќавам и за време на кампањата сите членки не беа согласни околу истата) така да времето за правење проблеми помина сега ако евентуално се повлечат Американски Сили од Бондстил а останат германски и Австриски+ може по неккој французин ќе може србија да реагира слободно без да ги чепка НАТО-вци, ама пак само воздушно и нема да има некој ефект-ќе им шибнат Санкции-Треба да се добие претходно согласност и поддршка од Кина и Русија кои би блокирале било какви меѓународни санкции па да биде налик Attrition war малку помодерен.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Не им требаат! За толку намалена територија (минус Косово) со тенденција за натамошно смалување (Санџак и дел од Војводина), авиони со такви карактеристики ќе им бидат неупотребливи :)
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Како нивните "брача грци" во цела криза нив им текна да се наоружуваат :tapp:
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.304
Важно десетина ќе отидат.

btv
Зш тие нива море.Трава да не садиш
Завршува набљудуваната независност на КосовоПарламентот во Приштина со 63 гласа “за“ и ниту еден против усвои пакет од 21 закон, со кои завршува набљудуваната независност на Косово, јавуваат српските медиуми.

На следното заседание, Парламентот ќе треба да усвои и 22 измени на Уставот со кои ќе се укинат уставните клаузи за набљудуваната независност на Косово.

Се очекува на 10 септември Меѓународната група за управување на Косово на средба во Приштина да ја прогласи одлуката за прекратување на набљудуваната независност на Косово.
Еве ке се повлечат меѓународните сили два Мига , десет м-84 тенкови , и пешадија за 5 саати Косове нема да постои веќе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom