Србија ќе купува МИГ29-М2?

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
фино.......незнам зашто #Ж не планира нешто такво за нас.
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
фино.......незнам зашто #Ж не планира нешто такво за нас.
Несмееме да поседуваме јако оружје и сухоите треба да се продадат , не дозволуваат големите сили малите држави да имаат јако оружје
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Несмееме да поседуваме јако оружје и сухоите треба да се продадат , не дозволуваат големите сили малите држави да имаат јако оружје
4 су-25 јако оружје? Додуша јако оружје се против планинари и "борци за човекови права".
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
4 су-25 јако оружје? Додуша јако оружје се против планинари и "борци за човекови права".
ОФФ топик:Сухој 25 е еден од најдобрите авиони за копнена поддршка,подобар дури и од А-10 тоа го имаат признаено и самите американци.Нашиве можеа да ги модернизираат како што го направија то со хеликоптерите ми-24.
--- надополнето: 31 август 2012 во 20:31 ---

Не беа миг 29 ОВТ и миг 35 најдоброто од миг????
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
ОФФ топик:Сухој 25 е еден од најдобрите авиони за копнена поддршка,подобар дури и од А-10 тоа го имаат признаено и самите американци.Нашиве можеа да ги модернизираат како што го направија то со хеликоптерите ми-24.
--- надополнето: 31 август 2012 во 20:31 ---Не беа миг 29 ОВТ и миг 35 најдоброто од миг????
Разликата е што миг29овт има "thrust vectoring" 3d nozzles кои можат да ротираат во сите насоки МИГ35 ако не се лажам е исто така некој дериват,ама за србиве ова е и повеќе од доволно.Претпоставувам и тие што им се останати ќе ги модернизираат
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
за нашите авиони најдов ваков запис на гугл.
а дали ова се десило појма немам, може некој поупатен да ми каже дали и колку воени авиони имаме.

сабота, 18 март 2006

СПОРЕД РУСКИ АНАЛИТИЧАРИ
Сухоите на АРМ ќе завршат во Грузија

Македонските воени авиони "сухој 25" ќе и бидат продадени на Грузија, смета аналитичарот на Руската информативна агенција РИА Новости, Јевгени Сидоров, јави Макфакс. Според Сидоров, Македонија и Бугарија во април и во мај годинава со Грузија договориле продажба на седум такви авиони, а зделката е координирана од американската армија. Министерството за одбрана вчера не ја коментираше информацијата.

Според Сидоров, Македонија веројатно ќе и подари автоматски пушки и муниција на Грузија. Покрај Македонија, според руската агенција, во помошта со оружје ќе учествуваат и Унгарија, Романија и Чешката Република.

Македонија во 2001 година купи од Украина четири борбени авиони "су 25", кои сега се конзервирани и не се во употреба. Тие не се предвидени во новата формација на АРМ.

Авионот "сухој 25" е долг 15,5, а висок 4,8 метри. Воздухопловот може да лета со брзина до 970 километри на час на максимална височина од пет километри. Од вооружувањето има еден 30-милиметарски топ, а може да се вооружи со ракети и со авиобомби.


http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2818&stID=59558
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
ОФФ топик:Сухој 25 е еден од најдобрите авиони за копнена поддршка,подобар дури и од А-10 тоа го имаат признаено и самите американци.Нашиве можеа да ги модернизираат како што го направија то со хеликоптерите ми-24.
Сухоите вредат за секоја рубља
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Србите немаат плати и пензии да исплатат па трошат кредити за железници што ги земале за истите не па Мигови да купуваат.

Седи не ме радуј е приказнава.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
Ми текнува во 2001 кога поминаа 2 Сухои многу ниско, точно над нас, сите на земја легнавме се посравме од страв.
вртеа кругчиња тогаш, да ги испробаат не дека ги користеа нешо во напад :\
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
за нашите авиони најдов ваков запис на гугл.
а дали ова се десило појма немам, може некој поупатен да ми каже дали и колку воени авиони имаме.

сабота, 18 март 2006

СПОРЕД РУСКИ АНАЛИТИЧАРИ
Сухоите на АРМ ќе завршат во Грузија

Македонските воени авиони "сухој 25" ќе и бидат продадени на Грузија, смета аналитичарот на Руската информативна агенција РИА Новости, Јевгени Сидоров, јави Макфакс. Според Сидоров, Македонија и Бугарија во април и во мај годинава со Грузија договориле продажба на седум такви авиони, а зделката е координирана од американската армија. Министерството за одбрана вчера не ја коментираше информацијата.

Според Сидоров, Македонија веројатно ќе и подари автоматски пушки и муниција на Грузија. Покрај Македонија, според руската агенција, во помошта со оружје ќе учествуваат и Унгарија, Романија и Чешката Република.

Македонија во 2001 година купи од Украина четири борбени авиони "су 25", кои сега се конзервирани и не се во употреба. Тие не се предвидени во новата формација на АРМ.

Авионот "сухој 25" е долг 15,5, а висок 4,8 метри. Воздухопловот може да лета со брзина до 970 километри на час на максимална височина од пет километри. Од вооружувањето има еден 30-милиметарски топ, а може да се вооружи со ракети и со авиобомби.

http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2818&stID=59558
Сеуште се на аеродром. Инаку ќе бевме посочени од Русија како агресори на Јужна Осетија.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=ylGgWOOWTDs#t=458s

Србите немаат плати и пензии да исплатат па трошат кредити за железници што ги земале за истите не па Мигови да купуваат.

Седи не ме радуј е приказнава.
Тие барем трошат пари на вооружување, ние на споменици. А ние сме во иста, ако не и бетер ситуација.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Не ги разбирам стварно овие веле сили.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Тие барем трошат пари на вооружување, ние на споменици. А ние сме во иста, ако не и бетер ситуација.
На какво навооружување .Ајде ставам кладба еве во ситна сума 100 денари дека нема да купат абсолутно ништо.

Авиони им треба летање,им треба одржавање ,им треба вежба со вооружување а Србија е банкрот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom