Србија и Косово ќе разменат територии ?

Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.206
Поени од реакции
3.301
Како не разбираш што се случува?
Ова е борба меѓу САД и ЕУ.
Погледни ги изјавите на Тачи како ги критикува ЕУ за се и сешто и како вели дека нема да има договор по теркот на ЕУ, туку договорот ќе се случи со посредство на САД.

Ако падне владата тогаш ЛДК ќе формира влада со другите партии.
Тоа ми е јасно, но зошто мора Курти да се бори за ЕУ ако стварно САД можат да донесат договор кој ги смирува Косово и Србија.

Јасно е дека ЕУ не можат да вршат притисок да се дојде до договор, тие се поделени, не можат ни визите да ги укинат на Косово.


Aко Србија прифати прекин на успешната дипломатска кампања за "отпризнавање", во замена за укинување на царините, тоа би било голем успех за Косово.
Тие што ги повлекуваат признавањата мислам дека се тие банана републики, не е никаква српска дипломатска кампања, не е чудно да е масло на Сад, за да вршат притисок врз Косово.

Burundi, Lesoto, Sao Tome i Principe, Surinam, Liberija, Papua Nova Gvineja, Komonvelt Dominika, Grenada, Gvineja Bisao, Unija Komora, Solomonska ostrva, Madagaskar i Palau
 
Последно уредено:

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.510
Поени од реакции
37.784
Тие што ги повлекуваат признавањата мислам дека се тие банана републики, не е никаква српска дипломатска кампања, не е чудно да е масло на Сад, за да вршат притисок врз Косово.

Burundi, Lesoto, Sao Tome i Principe, Surinam, Liberija, Papua Nova Gvineja, Komonvelt Dominika, Grenada, Gvineja Bisao, Unija Komora, Solomonska ostrva, Madagaskar i Palau
Ме зачудува понекогаш ваква екстремна неинформираност.

Кампањата за повлекување на признавањата е доста постара од новиот антагонизам помеѓу САД и Косово, кој настана токму поради царините, кои настанаа поради кампањата за повлекување.

Тоа дека тие земји биле небитни, банана или не, само покажува колку погрешно си ја сфатил целата игра со признавањето, функционирањето на ООН и други нешта. Ако се тие небитни, затоа што биле банани, тогаш зошто Косово воведе санкции заради нивните повлекувања? Потоа, зошто Косово не се задоволи со признавањето на небанана земјите како САД и Британија?

Не. Во ООН глас си е глас (надвор од СБ), затоа меѓу другото, Косово се труди со сите сили да влезе. Отповикувањето нема благе везе со притисокот на САД. Колку и да те погаѓа емотивно, отповикувањата се резултат на српската дипломатија која користи голем дел од развиената дипломатска инфраструктура на СФРЈ. А САД се одговорни за следново: 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.506
Поени од реакции
2.716
Тие што ги повлекуваат признавањата мислам дека се тие банана републики, не е никаква српска дипломатска кампања, не е чудно да е масло на Сад, за да вршат притисок врз Косово.
Не ќе да е битно да ли државите се банани или помоќни...се работи за бројка на гласачи во УН.

Во моментов Курти треба да се замисли дали паметно игра бидејќи изгуби 200милионска инвестиција на УСА во Косово.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.535
Поени од реакции
3.120
Уште ќе губат тие. Се додека и државата не ја изгубат.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.510
Поени од реакции
37.784
Член од
23 ноември 2011
Мислења
12.611
Поени од реакции
27.097
Американците увидоа која стратешка грешка и каков преседан во меѓународното право направија што има дадоа држава на овие, тотално неспособни и аматерски ликови.

Косово ти е прав пример за тоа дека не секое племе заслужува држава.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.510
Поени од реакции
37.784
Работа на која веројатно се надеваат косовските политичари, би бил поразот на Трамп. Но, со евентуална кандидатура на Бајден, тоа би било малку веројатно.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.535
Поени од реакции
3.120
Американците увидоа која стратешка грешка и каков преседан во меѓународното право направија што има дадоа држава на овие, тотално неспособни и аматерски ликови.

Косово ти е прав пример за тоа дека не секое племе заслужува држава.
Ромите повеќе заслужуваат од шипциве. Затоа ќе им биде доделена Бугарија, а на шипците ќе им биде одземено косово.
И така мир на Балканот ќе има.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.206
Поени од реакции
3.301
Работа на која веројатно се надеваат косовските политичари, би бил поразот на Трамп. Но, со евентуална кандидатура на Бајден, тоа би било малку веројатно.
Би било подобро за албанците да победат Бајден или Сандерс, и двајцата се пријатели на албанците.

Но и со изборот на Трамп се виде дека американската политика во Балканот остана речиси непроменета.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
4.848
Поени од реакции
8.691
Нема да натераш ти некој качак, кој цел живот не платил сметка, а неговите претци во турското живееле од арамилук и терор над православното словенско население сега наеднаш магично да плаќа даноци и да биде лојален граѓанин. Тоа е процес кој трае и се стекнува врз основа на образование, култура, свест итн. Супер им беше дур им беа криви србите, тек отсега натаму ќе биде хорор за нив. Со таа стапка на криминал и сиромаштија уште 1000 години нема да се управат.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.656
Поени од реакции
7.217
Нема да натераш ти некој качак, кој цел живот не платил сметка, а неговите претци во турското живееле од арамилук и терор над православното словенско население сега наеднаш магично да плаќа даноци и да биде лојален граѓанин. Тоа е процес кој трае и се стекнува врз основа на образование, култура, свест итн. Супер им беше дур им беа криви србите, тек отсега натаму ќе биде хорор за нив. Со таа стапка на криминал и сиромаштија уште 1000 години нема да се управат.
Па затоа и се селат најмногу, не само на Косово туку и кај нас.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
4.848
Поени од реакции
8.691
Па затоа и се селат најмногу, не само на Косово туку и кај нас.
Нормално дека ќе се селат кога на секој трет првиот комшија му е или бивш терориста или дила органи и дрога. Утре задутре ќе му дадат 100 евра на синот-тинејџер за да однесе некое пакетче до некој чичко. И така еднаш, два пати сиромашкото дете, кое за 5 минути работа добило половина од татковата плата ќе стане дилер. Никој родител тоа не го посакува, па затоа бегаат масовно на запад.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.656
Поени од реакции
7.217
Нормално дека ќе се селат кога на секој трет првиот комшија му е или бивш терориста или дила органи и дрога. Утре задутре ќе му дадат 100 евра на синот-тинејџер за да однесе некое пакетче до некој чичко. И така еднаш, два пати сиромашкото дете, кое за 5 минути работа добило половина од татковата плата ќе стане дилер. Никој родител тоа не го посакува, па затоа бегаат масовно на запад.
Па ок некој и за тоа бегаат ама повеќето бегаат затоа што се свесни дека денеска кога би останеле во составот на Србија би живееле подобро него сега(нормално ова звучи неизвидливо после сета крв, но како пример од како ќе завршела војната и повеќе да не барале отцепување, еве денес на пример после 20 години поминати од војната), само шо не познавам човек од Косово шо јавно ќе го признае ова.
Ова е некое мое мислење барем колку што сум правел со неколку Косовари муабеет и како шо кажав никогаш нема да го кажат тоа директно и да го признаат.

Истото би се случило и со нашите ако некогаш се отцепи западниот дел(во што не верувам) а и самите кога би ги прашал приватно, би ти кажале дека не би сакаат да се одвојат, ама исто и овие не би го признале тоа некаде јавно, зошто имаат некое држење до себе, за разлика од половина народ кај нас шо пишува јавно како Албанците биле попаметни од нас и се понижува пред нивни очи.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
11.713
Поени од реакции
15.650
Курти обвини дека САД му ја урнале владата, посредникот Гренел демантира преговори за размена на територииОва е мислам прв пат балкански политичар директно да ја обвини САД за било какво мењаше. Јасно е што ги чека Србија и Косово, поготово ако остане оваа гарнитура во САД на власт и после 2020.

Не е јасно што не чека нас, ако се знае како реагираат Стево Пендаровски и Никола Димитров на идејата за поделба на Косово.
 
На врв Bottom