Србија и Косово ќе разменат територии ?

Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Кога ова во 1999?
Помина тоа време сега треба косоварите да излезат од пубертет и да си ги превземат обврските. Како што гледаме Србија губи само пари од забранава на увоз, ама Косово многу повеќе.
Србија игра дрти, дипломаткси се помоќни, значително помоќни.
На Косово забранава им остана единствено оружје и мислам треба да се одржат кон тоа. Колку и да е очајнички.
Автоматски споено мислење:

Со србија со нато , со косово и албанија со русија...
На србија не им треба Русија, за жал.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.919
Србија игра дрти, дипломаткси се помоќни, значително помоќни.
На Косово забранава им остана единствено оружје и мислам треба да се одржат кон тоа. Колку и да е очајнички.
Вучиќ likes this
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Вучиќ likes this
Колку што е заглавено Косово, толку е и Србија. Искрено мене не ми се допаѓа тоа што Србија се претвара во блага диктатура. Ни за србите не е добро да имаат популистичка власт, слична на груевски на времето, пандан на името им е Косово.
А во Косово победи "трета" опција, што за мене е напредок.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.992
вучиќ ке го признае Косово, само прашање е на времето кога, бидејќи бараат модел да го признаат. Спин машинеријата на вучиќ, т. е. неговите медиуми ке го ублажат овој "пораз" пред неговото изборно тело. Инаку минатата недела видовме како изгледаше пробата за признавање на Косово, само што тогаш се потпишуваше договор за обновување на пругата меѓу Белград и Приштина. Исто така Гренел најави дека до крајот на годинава мора да се реши проблемов, што е преомитимистично. А овој алкохоличаров што моли по Јамајка, Гана и такви земји да го повлечат признанието на Косово е само собирање на поени пред изборите и мачкање на очи на гласачкото тело дека демек се борат за Косово.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.070
Поени од реакции
78.291
Лаеја што лаеја, цело време. Све тоа ОК, али требаше само Американците да спомнат дека ќе повлечат војската од Косово и доволно беше буквално све што кажаа, да поништат.
Косовските политичари и нивната политика се две нивоа подоле од нашите, албанските и било кои тука на Балканот. Како мали деца се.

Нивната наивна политика доведе до вакво дереџе. Пред десетина-петнаесет години кој беше бројот на земји што го признаа Косово, а кој е денес? Нема ниту стагнација.
Пред десет-петнаесет години американците беа цврсти таму, денес се антагонизираат со нив, а тие најавуваат одење на војската.
Од глупите царини, највеќе зијан видоа Србите, ама и Косово. Најголем ќар видоа војаери ко ние. Како и да е, тие царини придонесоа доста во понатамошната изолација.

Единствена можност на која, во моментов можат да се надеваат, е играта да се води, сега Србите да признаат во замена за спуштање на царините и додатни отстапки кон српското население. Но, многу фантастично тоа ми личи.
Автоматски споено мислење:

Однапред изгубена битка:
:(
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Вучиќ опипува пулс за признавање, но тоа што мене ме радува е пулсот реагира се јавуваат академици, музичари, уметници целокупна Српска интелигенција и реагира со негодување, а тоа значи дека тие луѓе можат да го повлечат народот кој што 90% се против признавање на оваа квази држава што всушност значи и самоубиство за Србија, така да Вучиќ колку и да го нејќам не е глуп да се пушти во таква авантура ке има големи проблеми првенствено во Београд, така да мое мислење сега за сега може да се очекува само повеќе повлекувања на признавањето на протекторатот наречен Косово.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Вучиќ не е предавник.А штом не е предавник тогаш кога ќе биде падни-стани,срцето ќе го советува разумот кон кое царство да се доближи.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.070
Поени од реакции
78.291
Вучиќ не е предавник.А штом не е предавник тогаш кога ќе биде падни-стани,срцето ќе го советува разумот кон кое царство да се доближи.
не е предавник, видовме
келнер е
пукни со прстињата и одма добиваш чај


него баш ме занима што мислат Албанците, у праву е Харадинај или не?
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Прв пат во овие 30 години се гледа мала пукнатина во Западните редови во однос на Балканот и албанското прашање.
Албанциве не знаат која нредба да слушаат.Ако ги послушаш европјаните се замеруваш со америте и обратно.
Газдиве им се раскарани гадно,а овие такви какви се бирани по негативна селекција исто како и кај нас,почнаа да лутаат ко гуски во магла.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.919
Србија игра дрти, дипломаткси се помоќни, значително помоќни.
На Косово забранава им остана единствено оружје и мислам треба да се одржат кон тоа. Колку и да е очајнички.
Автоматски споено мислење:


На србија не им треба Русија, за жал.
Прекрасно, го имаме новиот Калимеро на Балканот :D

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.070
Поени од реакции
78.291

Дали тоа Курти рече дека Србија не мора да се држи до договорот од Рамбује?
:vozbud:
 
M

Macedon1um

Гостин

Уште една шлаканица за Косово, пред некој ден САД рекоа дека ќе повлечат и планирана инвестиција од 200 милиона долари

Редно време е да ги стегнат малце Албанциве, се понашаат како разгалени деца на Балканот..
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.800
Само Албин Курти е против тоа дијалогот со Србија да го водат САД. Тој има подршка од Германија и други европски држави.

Тоа што може да е случи е да падне владата, а ако се случи тоа, тогаш не ќе има договор со Србија пред изборите во Сад, што значи пак Курти успева во неговата намера.

Јас не разбирам што се случува, има малку информации.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Само Албин Курти е против тоа дијалогот со Србија да го водат САД. Тој има подршка од Германија и други европски држави.

Тоа што може да е случи е да падне владата, а ако се случи тоа, тогаш не ќе има договор со Србија пред изборите во Сад, што значи пак Курти успева во неговата намера.

Јас не разбирам што се случува, има малку информации.
Како не разбираш што се случува?
Ова е борба меѓу САД и ЕУ.
Погледни ги изјавите на Тачи како ги критикува ЕУ за се и сешто и како вели дека нема да има договор по теркот на ЕУ, туку договорот ќе се случи со посредство на САД.

Ако падне владата тогаш ЛДК ќе формира влада со другите партии.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.070
Поени од реакции
78.291
Aко Србија прифати прекин на успешната дипломатска кампања за "отпризнавање", во замена за укинување на царините, тоа би било голем успех за Косово.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom