Спортски web портали во државава

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Па океј, грешки има, да но логично е да се греши, секој греши.
И не се нешто големи грешки. Не го прочитав цел текст (статијата не е од мене) така да ја забележав само грешката „транасферот„ 2 букви+ не е некоја голема грешка.
 
Член од
10 август 2011
Мислења
2.371
Поени од реакции
1.281
Па океј, грешки има, да но логично е да се греши, секој греши.
И не се нешто големи грешки. Не го прочитав цел текст (статијата не е од мене) така да ја забележав само грешката „транасферот„ 2 букви+ не е некоја голема грешка.
Не е до печатните грешки, незнаете да го пишувате текстот.Како дете да пишувало од 6 то одд..„Галијани сака гаранција дека од од играчот да ги намали своите барања.“
Незнаете да напишете текст на висок стил, како што треба да изгледа еден текст на најдобар портал за спорт.И дај веќе престани да го браниш суперспорт, затоа што е срање!

Не резили се со бедни оправдувања „секој греши...“ ма немој....во секоја статија 10 грешки и ме убедуваш дека сте најдобар сајт.Во споредба со сајтови како 24 фудбал, спортал и слично, вие сте една ГОЛЕМА НУЛА.Ај што скоро никогаш не може да се забележи некаква грешка, сите текстови им се напишани од дипломирани новинари,за разлика од вас кои што сте група од 15 средношколци на чело со Панче кој има помалце школо од сите вас.

И дај стави крај на оваа дискусија веќе еднаш и престани да го величиш суперспорт.Или...за разлика од 24 фудбал и спортал вие РАБОТИТЕ СО СРЦЕ, СЕ ТРУДИТЕ? :pos:
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Не е до печатните грешки, незнаете да го пишувате текстот.Како дете да пишувало од 6 то одд..„Галијани сака гаранција дека од од играчот да ги намали своите барања.“
Незнаете да напишете текст на висок стил, како што треба да изгледа еден текст на најдобар портал за спорт.И дај веќе престани да го браниш суперспорт, затоа што е срање!

Не резили се со бедни оправдувања „секој греши...“ ма немој....во секоја статија 10 грешки и ме убедуваш дека сте најдобар сајт.Во споредба со сајтови како 24 фудбал, спортал и слично, вие сте една ГОЛЕМА НУЛА.Ај што скоро никогаш не може да се забележи некаква грешка, сите текстови им се напишани од дипломирани новинари,за разлика од вас кои што сте група од 15 средношколци на чело со Панче кој има помалце школо од сите вас.

И дај стави крај на оваа дискусија веќе еднаш и престани да го величиш суперспорт.Или...за разлика од 24 фудбал и спортал вие РАБОТИТЕ СО СРЦЕ, СЕ ТРУДИТЕ? :pos:
Не си успеал ви ништо во животот и ми зборуваш мене, ма немој молим те. Најдобар сајт сме, не од нас од тие што го избраа (www.sajtnagodinava.mk или како беше)
А иначе текстот не е лекториран и поради тоа има грешки и изгледа како детски.
А, па да ние се трудиме да биеме се подобри и подобри а што има средношколци во сајтот тоа е друго.
Вкупно сме 30+ луѓе во сајт а помали од 18 се само 5-6, така да повеќе се возрасни и со школо. можеби не се сите дипломирани новинари но барем малку од малку се разбираат во правопис и слично.

Нека биде ова крај на дискусијата во врска со СС. Тие не се најдобар сајт, океј е?
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Што мајка бара ЕХФ да го казнува германскиов голман?

И дали авторот на текстот знае што е ЕХФ, и дали ја разне разликата од ЕХФ(EHF) и ИХФ(IHF)


Не се замарам да постирам ПРОФЕСИОНАЛНОСТ тука, но пошо ја посетив темава пред да ја прочитам статијата горенаведена, решив да ја стаам тука.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Па океј, грешки има, да но логично е да се греши, секој греши.
И не се нешто големи грешки. Не го прочитав цел текст (статијата не е од мене) така да ја забележав само грешката „транасферот„ 2 букви+ не е некоја голема грешка.
Ако само тоа го забележа во првите 2 реченици од текстот, тогаш дефинитивно треба да си менаџер на сајтот и да не пишуваш статии.

Погрешно е мислењето дека секој може да напише статија. Треба да има течност на мислата, правилно користење на македонски зборови, слободен превод и сопствено лекторирање од страна на авторот. Не пишувате магистерски труд, па да се вадиш на "нелекторирано"...Погледни ги статиите на Bleacher Report, милина ти е да ги читаш.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Ако само тоа го забележа во првите 2 реченици од текстот, тогаш дефинитивно треба да си менаџер на сајтот и да не пишуваш статии.

Погрешно е мислењето дека секој може да напише статија. Треба да има течност на мислата, правилно користење на македонски зборови, слободен превод и сопствено лекторирање од страна на авторот. Не пишувате магистерски труд, па да се вадиш на "нелекторирано"...Погледни ги статиите на Bleacher Report, милина ти е да ги читаш.

Ќе пише на последната страна од магистратурата
*Текстот не е лекториран! :icon_lol:

И професорот ќе му ООООООООпрости за тоа:tapp:


Rossonero :)

Вика вака:
Во натпреварот кој е во тек на Местаља, помеѓу Валенсија и Реал, натпревар од дваесетото коло, одиграни во неделата, домаќините забележаа победи.

Како домаќините забележале победа, кога натпреваров е сеуште во тек и при тоа, Реал како гостин води. Иако понатаму во статијата е објаснето, тука од секоја гледна точка, ова изгледа како да го пишувал некој неписмен.

После пишувањето на статиите, дали авторите го проверуваат напишаното(преведеното)?
 
Член од
10 август 2011
Мислења
2.371
Поени од реакции
1.281
Не си успеал ви ништо во животот и ми зборуваш мене, ма немој молим те. Најдобар сајт сме, не од нас од тие што го избраа (www.sajtnagodinava.mk или како беше)
А иначе текстот не е лекториран и поради тоа има грешки и изгледа како детски.
А, па да ние се трудиме да биеме се подобри и подобри а што има средношколци во сајтот тоа е друго.
Вкупно сме 30+ луѓе во сајт а помали од 18 се само 5-6, така да повеќе се возрасни и со школо. можеби не се сите дипломирани новинари но барем малку од малку се разбираат во правопис и слично.

Нека биде ова крај на дискусијата во врска со СС. Тие не се најдобар сајт, океј е?
Абе кажи ми ти што си постигнал во животот, незнаеш да пишуваш.Прво и прво писмен не си, немој да ммдруваш.Тоа што се трудиш е друго, никој кур не го боли дали си се трудел или не.Ако сакаш да имаш пофалби треба да направиш нешто што сите ќе го цениме, а не стално да бараш изговори.

Немало лектор, не бил лекториран....оф беее.Доволно е 1 да го прочиташ и да увидиш дека не е добро, не ти треба професор по македонски јазик за да го опраи.Која мизерија си човече со секое мислење што го објавуваш тонеш се поќе и поќе.

Ме интересира колку те плаќа Панче вака да го фалиш сајтов, оти не верувам да си толку многу глуп.НЕ САКАМ ДА ВЕРУВАМ....
--- надополнето: 20 јануари 2013 во 23:05 ---
Ако само тоа го забележа во првите 2 реченици од текстот, тогаш дефинитивно треба да си менаџер на сајтот и да не пишуваш статии.

Погрешно е мислењето дека секој може да напише статија. Треба да има течност на мислата, правилно користење на македонски зборови, слободен превод и сопствено лекторирање од страна на авторот. Не пишувате магистерски труд, па да се вадиш на "нелекторирано"...Погледни ги статиите на Bleacher Report, милина ти е да ги читаш.
Џабе.Другаров несака да сфати... џабе ти е.Јас дигнав раце :icon_lol:
 
Член од
23 јули 2012
Мислења
67
Поени од реакции
52
Кај е тој KangarooMKD?
Е ајде сега нека ме убеди дека Суперспорт престана да прави грешки во преводите и е најдобар портал за спорт во државава.Ајде!
Не сум веќе дел од тимот, не знам што се случува и кој ги прегледува работите. Додека бев таму - пробував да биде се во најдобар ред.

Сега не можам и да сакам, заминав во друг медиум.
--- надополнето: 21 јануари 2013 во 01:12 ---
Што мајка бара ЕХФ да го казнува германскиов голман?

И дали авторот на текстот знае што е ЕХФ, и дали ја разне разликата од ЕХФ(EHF) и ИХФ(IHF)


Не се замарам да постирам ПРОФЕСИОНАЛНОСТ тука, но пошо ја посетив темава пред да ја прочитам статијата горенаведена, решив да ја стаам тука.
Според Прајмтајм, цела новинарска Македонија направи огромна грешка, кога зборуваме веќе за таа информација ... google translate ftw http://www.primetime.mk/banda-od-svinji-makedonskite-mediumi/ :facepalm:
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Според Прајмтајм, цела новинарска Македонија направи огромна грешка, кога зборуваме веќе за таа информација ... google translate ftw http://www.primetime.mk/banda-od-svinji-makedonskite-mediumi/ :facepalm:
Знам за тоа со преводот околу свињи, вепри и што ли не.
проблемот со статијата беше околу ЕХФ. Како може ЕХФ да казнува на СП? ИХФ казнува. ЕХФ си е на европско. Ме интересираше од каде ги преведуваат, дали некој гледа што преведува, и дали знае да преведе.
 
Член од
13 јуни 2012
Мислења
29
Поени од реакции
8
Ајде малку да ја избегнеме веќе темата со Суперспорт....да не отварам нова тема, во последно време гледам многу повеќе спортски портали, ги имали веќе 20тина? Колку знаете вие? :)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Добри портали за спорт има во МКД како што Манасков има а'кл и Антич коса!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom