Списанија

Член од
21 април 2019
Мислења
136
Поени од реакции
113
Јас пак ентерите сите ги нафрлав пред некоја година кога средував мојата соба. Имав еден куп. Некој од CD-ата ги имам сеуште од кој повеќето ми се испокршени и изгребани.

Носталгија ме фаќа сега кога ќе се сетам како тинејџер собирај пари секој месец за Ентер. Многу работи се учеа од тоа списание за компјутерите.

Моментално зачувано имам сега

4 броја Свет компјутера (списание српско за компјутери)
20-тина и можеби повеќе броја Е sport (списание македонско за спорт)
6 броја Sport box (списание македонско за спорт)
14 броја ReFoto (списание српско за фотографија)
18 броја National Geographic magazine (српско и два хрватско издание)

Ниедно списание не ми е почнато купувано од прв број и да не е промашено број за жал. Засега сум фокусиран на National Geographic и го купувам само кога има интересна тема за читање.
Немој да си ги фрлил :) јас жалам што немав начин да купувам и од другите...
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.975
Поени од реакции
5.098
Немој да си ги фрлил :) јас жалам што немав начин да купувам и од другите...
Љубител сум на технологија и многу работи што спаѓаат во IT тоа и најчесто купував како тинејџер пошо тогаш и немав дома брз интернет за да ги читам многуте работи од веб сајтови, други списанија најчесто купував заради подароци книги, постери..
Порано не се замарав колку пари сум потрошил за секакви работи затоа што и некој пари биле џепарлак од мојте родители :) но сега кога одам накај 30ката (30 години) бирам што купувам не трошам многу пари на списанија за само еднаш да читнам нешто и да ми стои на полица во соба.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.975
Поени од реакции
5.098
Не знаев дека постои и вакво списание, денес случајно го видов во трафика.


Кој го интересира хакерски работи за 50/60 денари купете си списание за хакерство
 
Член од
19 април 2014
Мислења
179
Поени од реакции
317
Од списанија имам читано: Развигор, Другарче, Наш свет, Голем одмор, Оправдано присутни, Ентер неколку броја, Таа&Тој мислам дека беа два дела во едно, со братучетка ми го купувавме околу десетина броја и број два од Свет и Крема биле купени чисто од радозналост и никогаш повеќе. Кои списанија се издаваат во Македонија што вредат да се погледнат?? Одамна немам земено би можел да разгледам. :D
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.975
Поени од реакции
5.098
Од списанија имам читано: Развигор, Другарче, Наш свет, Голем одмор, Оправдано присутни, Ентер неколку броја, Таа&Тој мислам дека беа два дела во едно, со братучетка ми го купувавме околу десетина броја и број два од Свет и Крема биле купени чисто од радозналост и никогаш повеќе. Кои списанија се издаваат во Македонија што вредат да се погледнат?? Одамна немам земено би можел да разгледам. :D
Портрет и Машки Магазин се добри. Неколку пати имам читано и не се списанија со трач и глупости како Свет туку има нешто интересно интервијуа да се прочитаат со познативе.

Слабо во Македонија списанија се печати нешто добро, се гледа и во темава дека доста послабо и се читаат списанија за разлика од книги. Порано имаше доста списанија македонски но поради тоа а и поради многу други причини сега послабо има.

Од српските и хрватските имаш голем избор ама кај нас ги носат со закаснување еден месец и нема некој голем избор кај нас, а имаат доста подобар избор од кај нас. Списанија за IT, за дом, за миленици, за трач и естрада, за музика..

Aко сакаш нешто од балканов, онлајн за купување има сајт на кој го купуваш списанието и си го читаш преку таблет, компјутер, мобилен.. само не знам дали функционира купувањето и од Македонија.
https://www.novinarnica.net/novine
 
Последно уредено:

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.975
Поени од реакции
5.098
Гледам дека србиве го имаат италијанското гурманско списание La Cucina Italiana на српски.Го видов во трафика беше запакувано и изгледа имаше некој подарок внатре. Мислам дека цената беше 50 денари што е одлична цена за вакво списание. Кај нас во државава доаѓа еден/два месеци покасно еден број како и сите други списанија од Србија.

Од храна во Италија сакам тестенини така да би вредело за тоа да се купи бар по некој број кога има рецепти со тестенини.

Се надевам нема да згасне српсково издание како она Џејми Оливер.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.975
Поени од реакции
5.098
Носат ли сега списанија од Србија или е стопирано тоа?
Сакам овие од National Geographic да ги купам ако ги донесат во државава воопшто
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
12
Поени од реакции
0
Носат ли сега списанија од Србија или е стопирано тоа?
Сакам овие од National Geographic да ги купам ако ги донесат во државава воопшто
Дозна дали носат? Сакам да почнам да купувам National Geographic. Да не знаеш која е цената?
Повеќе би ги сакал англиските, ама за нив испаѓа скоро 60 долари годишно што ми е многу.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
5.178
Поени од реакции
6.116
Дозна дали носат? Сакам да почнам да купувам National Geographic. Да не знаеш која е цената?
Повеќе би ги сакал англиските, ама за нив испаѓа скоро 60 долари годишно што ми е многу.
носат, секаде имаш стари по три месеци по 50 денари. Белградски National Geographic.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.975
Поени од реакции
5.098
Дозна дали носат? Сакам да почнам да купувам National Geographic. Да не знаеш која е цената?
Повеќе би ги сакал англиските, ама за нив испаѓа скоро 60 долари годишно што ми е многу.
Eдни еднаш видов на трафика англиски не знам какво издание беше и беа поголем формат. Видов само два пати и од тогаш никогаш не ги видов.

Последно српско што го купив беше со два наслова за планетата земја.


Не ги купувам редовно само броеви со теми кој ми се интересни за читање.
Автоматски споено мислење:

носат, секаде имаш стари по три месеци по 50 денари. Белградски National Geographic.
Каде може да се купат стари броеви? Јас најчесто или во трафика или во Веро, Рамстор наоѓам.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
5.178
Поени од реакции
6.116
Eдни еднаш видов на трафика англиски не знам какво издание беше и беа поголем формат. Видов само два пати и од тогаш никогаш не ги видов.

Последно српско што го купив беше со два наслова за планетата земја.


Не ги купувам редовно само броеви со теми кој ми се интересни за читање.
Автоматски споено мислење:


Каде може да се купат стари броеви? Јас најчесто или во трафика или во Веро, Рамстор наоѓам.
vero, tinex, трафики..
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.975
Поени од реакции
5.098
И Битола исто така.
Tие се градови можеби кај што има повеќе заинтересираност за книги, за списанија.. Сепак не сум проверувал во трговскиве низ Тетово (ReMall, Palma Mall) дали таму има некој трафики со списанија или таму во маркетите дали продаваат списанија. Palma Mall ми е подалеку за вакви работи само да одам, додека ReMall ми е премногу безвезе и реткост е да влезам таму.

Како и да е сепак се продава и во Тетово National Geographc српско издание па купувам кога ќе има интересна содржина.
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
12
Поени од реакции
0
а има разлика во содржината на српското National geographic или превод е?
 
На врв Bottom