Спиење - вториот клучен фактор за постигнување на атлетско тело

Член од
24 јуни 2009
Мислења
311
Поени од реакции
124
ако ви се спие, тоа е знак дека на телото му треба одмор. затоа спијте и по 12 часа ако можете ич гајле да не ви е.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: 001

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.255
Дали сте некој информирани околу вакво спиење како кај мене дали е добро или мора да менувам
Секој ден сум на факултет наутро значи мора да станам во 7 часот, легнувам различно отприлика од 12:00 до кај 3 часот. Значи од 4 до 7 часа отприлика спијам ноќе, али преку еден ден после тренинг (претежно вежбам околу 17 часот) легнувам уште по 2-3 саати да отспијам. Дали е доволно ако ги соберам така тие 7-9 часа спиење или мора без прекин да бидат 8-9 часа?
Како и да комбинирам неможам никако да сменам премногу обврски имам и мора така да го организирам времето.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
64
Поени од реакции
4
Дали сте некој информирани околу вакво спиење како кај мене дали е добро или мора да менувам
Секој ден сум на факултет наутро значи мора да станам во 7 часот, легнувам различно отприлика од 12:00 до кај 3 часот. Значи од 4 до 7 часа отприлика спијам ноќе, али преку еден ден после тренинг (претежно вежбам околу 17 часот) легнувам уште по 2-3 саати да отспијам. Дали е доволно ако ги соберам така тие 7-9 часа спиење или мора без прекин да бидат 8-9 часа?
Како и да комбинирам неможам никако да сменам премногу обврски имам и мора така да го организирам времето.
најдобро ти е навечер да отспиеш колку што можеш повеке зошто тоа ти е правиот одмор. а преку ден тоа ти е само да дополниш....
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.768
Поени од реакции
1.048
Дали сте некој информирани околу вакво спиење како кај мене дали е добро или мора да менувам
Секој ден сум на факултет наутро значи мора да станам во 7 часот, легнувам различно отприлика од 12:00 до кај 3 часот. Значи од 4 до 7 часа отприлика спијам ноќе, али преку еден ден после тренинг (претежно вежбам околу 17 часот) легнувам уште по 2-3 саати да отспијам. Дали е доволно ако ги соберам така тие 7-9 часа спиење или мора без прекин да бидат 8-9 часа?
Како и да комбинирам неможам никако да сменам премногу обврски имам и мора така да го организирам времето.
дали е битно да спиеш констатни 8-9 часа во било кое време пр. легнувам у 3 или 4 и спијам до 11-12 или мора да се легне порано?
Во текот на ноќното спиење се лачи HGH хормонот и тестостеронот.
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
mnogu interesno zoshto i jas imam zabelezano deka ako spijam samo 1, 2 ili 4 casa nautro potoa nautro mozam mnogu lesno da se razbudam no ako spijam 3 casa nautro potoa nautro ne mozam lesno da se razbudam. mnogu interesna rabota ( od iskustvo ).cao.

Спиењето е дел од секојдневното функционирање, но многумина се во заблуда односно веруваат дека ако спијат повеќе ќе имаат повеќе енргија и ќе се чувствуваат подобро. Ова е многу неточно.

Додека спиеме, нашето тело влегува во различни нивоа на спиње. Постојат 5 нивоа и тие заедно формираат 1 круг.
Во текот на ноќта, додека спиеме, овие кругови се повторуваат се додека не се разбудиме. 1 круг трае околу 90 минути но варива од личност до личност.

Важната работа е: Постојат два начина на будење. Полни со енергија и во добро расположение, или пак изморени и во лошо расположение. Овие два начина не се поврзани со времетраењето на спиењето, туку резултираат со тоа дали ќе се разбудите по завршувањето на еден "круг" или прекинување на тој истиот "круг" од надворешни влијанија.

Тоа значи, ако завршите еден круг целосно и се разбудите, вие ќе се чувствувате добро и полни со елан. Но, доколку бидете прекинати од други влијанија (ви се оди по нужда, или пак некој ве разбуди) нема да се осеќате баш пријатно и ќе бидете "скиснати".
Кога ќе се случи да се разбудите сами по себе (односно сте го завршиле "кругот" успешно) но сепак форсирате кон повеќе спиење, постои шанса да не го завршите ново-започнатиот круг и повторно се враќате кон истата фаза на нерасположеност. И резултатот нема да биде само тоа што ќе бидете нерасположени, туку и ќе зависи од тоа како ќе ја искористите вашата енергија во текот на денот.

Заклучок: Како што спомнав погоре дека еден "круг" трае околу 90 минути, и некој ве советува дека токму вам ви треба 9 часа цврст сон, е многу неточно.
На секој му треба различно време на спиење, кој помалку а кој повеќе.
На оние кои им требаат помалку "кругови" во текот на спињето, треба да бидат посреќни со себе бидејќи ќе уживаат подолго во денот.

Забелешка: Дури и ако се случи да се разбудите по само еден "круг" односно околу 90 минути, и се осеќате свежо и одморено, тоа не значи дека на вашето тело не му требаат повеќе "кругови" потребни за мускулно растење.

Забелешка број 2: Доколку се разбудите на недовршен "круг" и веднаш се вратите на спиење, кругот нема да продолжи од каде што застанал, туку ќе започне нов круг.

Се надевам дека темава ви беше од помош.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
214
Поени од реакции
144
На врв Bottom