Спанаќ

eugenia suarez

рудолф!
Член од
1 август 2009
Мислења
112
Поени од реакции
7
дали јадете?колку често? мене ми е најубав и тоа со кисело млеко без кисело е мн гден :D
 
Х

Ханзо

Гостин
Јас како спанаќ го знам. И тоа како го знам муахаха, пола тава во мене оди.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Правилно се пишува спанаќ. Инаку не сум некој голем обожавател. Еднаш во годината се случува да пробам. :tv:
 
Г

Господ

Гостин
И ко Спањак е грдо и ко спанаќ е грдо:toe:
 

AnaRos

>AnGeL HeArT
Член од
8 април 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Спанаќот е производ богат со вода, има ниска енергетска вредност и е лесно сварлив. Во спанаќот има 2,2% белковини, 3,9% јаглехидрати и 0,3% масти. Најголема вредност на спанаќот е во богатството на минералите и витамини. Содржи фолна киселина, витамини А и Ц, железо, магнезиум манган, рибофлавин, витамини Б6 и Е, калциум и калиум. Листовите на спанаќот имаат изразено зелена боја која им дава големо количество на хлорофил, па со право се нарекува “крал на зеленчукот со хлорофил”.
Минералите кои ги содржи спанаќот поволно влијаат врз организмот. Така на пример, магнезиумот е неопходен за работата на мускулите и срцето, калиумот го подобрува исфрлувањето на водата од организмот, а со тоа ја олеснува работата на бубрезите и срцето и го намалува крвниот притисок. Фолната киселина што ја содржи спанаќот има значајна улога во создавањето на црвените крвни зрнца.
Меѓутоа спанаќот содржи и оксална киселина, чии кристали може да ги затнат бубрежните канали, па затоа луѓето кои имаат проблеми со бубрезите треба да го избегнуваат. Делувањето на оксалната киселина врз организмот може да се ублажи доколку спанаќот се подготвува со млеко или павлака, бидејќи оксалната киселина се врзува со калциумот од млекото создавајќи нерастопив калциум оксалат кој се излачува од организмот.


:pipi:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Не јадам спанаќ, ниту некогаш сум јадел. Имам вкусено како мал и тогаш веројатно сум донел одлука дека нешто такво не е за мене :toe: .
Има лош вкус, лош мирис, со еден збор одвратно јадење. На врвот е на мојот список, заедно со боранијата и пачата.
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
Спанаќ не благодарам :nenene:

А и како што гледам имало и многу како мене што не сакале
Изгледа само Попај и некој што сака да биде Попај јадат Спањак :tv:

 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.308
Поени од реакции
46.029
Преубо нешто! грото од тие шо не јадат, не им е по ќеф само дека чуле оти било гадно, не верувам дека завлегле асално во ова јадење.
Необјасниво ми е како може да не им се свиѓа, бурек нека пробаат само, знам дека ќе им се смени мислењето. :|

Од тава во тањир, врз него кисело млеко-партаље!
Филингот кога ти шкрипи вилицата ко на пирана откако ќе се нафукаш прописно е легендарен!

пс.


оној бицепс не е од ајвар и салама! : )

спанаќ-бел бумбар!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Go sakam, sekako go jadam!
Спанаќ, не сањак!
 
Член од
30 април 2009
Мислења
790
Поени од реакции
38
јадам ама ретко спанаќ..............:toe:
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.102
Поени од реакции
5.789
Аууу, дефинитивно едно од моите јадења. Кога ќе напраи мајка ми спанаќ, не станувам од маса без да изедам минимум 2-3 чинии. :vozbud:
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Најјако е, еднаш неделно практикувам.:toe:
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Спанаќ со ориз и мелено месо (троа поеќе) се утепувам јадење. + може да напикам кечап или кисело млеко или јогурт да му истурам. Милина....:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom