Со кого ќе коалицира Груевски?

Статус
Затворена за нови мислења.

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
Со која албанска партија мислите дека ке коалицира Груевски сега и зошто?

Моето мислење е дека ке коалицира со ДПА бидејки има многу пообразовани кадри за разлика од ДУИ и секако ке има и повеќе пратеници од ДУИ.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Aј да направиме една кладба со кого ќе коалицира Груевски??
"Експертот за кладење" Зевсус ќе ги одреди коефициентите.:pos2:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Со која албанска партија мислите дека ке коалицира Груевски сега и зошто?

Моето мислење е дека ке коалицира со ДПА бидејки има многу пообразовани кадри за разлика од ДУИ и секако ке има и повеќе пратеници од ДУИ.
Па природно и е да коалицира со ДПА (десна со десна партија)...
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
ај вака ко постари објаснете ми зш морат да коалицират со шиптариве ко имат 64 пратеници?:uvo:
или поради чичковцине од еу?
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
486
Поени од реакции
6
Па природно и е да коалицира со ДПА (десна со десна партија)...
Така е, зар ДУИ не се прогласуваа како марксистичка партија? Како може таква партија да коалицира со ВМРО?
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
ај вака ко постари објаснете ми зш морат да коалицират со шиптариве ко имат 64 пратеници?:uvo:
или поради чичковцине од еу?
поради двотретинско мнозинство најверојатно.

Така е, зар ДУИ не се прогласуваа како марксистичка партија? Како може таква партија да коалицира со ВМРО?
никогаш се немаат изјаснето,или јас не сум разбрал дали се десничарска или левичарска партија.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
ај вака ко постари објаснете ми зш морат да коалицират со шиптариве ко имат 64 пратеници?:uvo:
или поради чичковцине од еу?
Затоа што Чичко Сем , во 2001 нареди дека мора една албанска партија да има на власт..
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Затоа што Чичко Сем , во 2001 нареди дека мора една албанска партија да има на власт..
до кога ќе кажват бе тие шо да прајме...:nerv::nerv::nerv:
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
треба да има една албанска партија ради обичајно право, тоа е во ред и природно..
само има друга ситуација тука кај груевски, тој можи да ги менува албанските партии како чорапи во наредните 4 години... со што ги држи во раце и мораат да играат како ќе им свири.

нормално со дпа би коалицирал ама многу лоши работи направи дпа, искористуваќи дел од полицијата....
не дека дуи не направија фалсификат, поденакво се криви... ама за нив полесно се оправдува пошто ја немаат власта во моментот - кај странците.

не дека дуи нема кадри, сигурен сум 100% дека ако дуи влези во власта сите министри ќе бидат од калибар на Имер Селмани, еден нема да има командант. Ќе бидат ермира мехмети, теута арифи и слични на нив.
груевски тука ќе маневрира, која и партија да ја избери, тој ќе ги одбира нивните кадри за министри..
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
не дека дуи нема кадри, сигурен сум 100% дека ако дуи влези во власта сите министри ќе бидат од калибар на Имер Селмани, еден нема да има командант. Ќе бидат ермира мехмети, теута арифи и слични на нив.
груевски тука ќе маневрира, која и партија да ја избери, тој ќе ги одбира нивните кадри за министри..
да но зошто кога имаше можност односно додека беше на власт дуи со сдсм,зошто тогаш не ги извади тие кадри кај им беа.

дпа е веќе реформирана партија исто како и вмро дпмне и се десно ориентирани имаат млади луѓе кои се моќни кои знаат да ја извадат Македонија од оваа криза и заради тоа јас сум за нив.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
486
Поени од реакции
6
да но зошто кога имаше можност односно додека беше на власт дуи со сдсм,зошто тогаш не ги извади тие кадри кај им беа.

дпа е веќе реформирана партија исто како и вмро дпмне и се десно ориентирани имаат млади луѓе кои се моќни кои знаат да ја извадат Македонија од оваа криза и заради тоа јас сум за нив.
ДПА има многу добри кадри, посебно Имер Селмани кој е популарен и меѓу Македонците, ама со Тачи на чело и нив не ги бива. Уште него да го тргнат.
 

gos

Wrong
Член од
8 ноември 2007
Мислења
719
Поени од реакции
56

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Моето мислење е дека ке коалицира со ДПА бидејки има многу пообразовани кадри за разлика од ДУИ и секако ке има и повеќе пратеници од ДУИ.
DPA se ima samo obrazovni kadri nema. Ima dva-trojca na celo na partijata koi igraat kako sto sviri taci i nekolku clenovi vo poniskite nivoa na partijata koi sto nemaat absolutno nikakva uloga vo funkcioniranjeto na partijata.

Па природно и е да коалицира со ДПА (десна со десна партија)...
Pogresna konstatacija. Samata koalicija na gvujo e turli-tava koalicija. Vo Makedonija se uste nemame jasno definirana desnica i levica. Imame, ama samo deklarativno.

Така е, зар ДУИ не се прогласуваа како марксистичка партија? Како може таква партија да коалицира со ВМРО?
Nikogas se nema izjasneta kako marksisticka partija a i nikogas ne dejstvuvala kako takva.

до кога ќе кажват бе тие шо да прајме...:nerv::nerv::nerv:
Dur postoime.

дпа е веќе реформирана партија исто како и вмро дпмне и се десно ориентирани имаат млади луѓе кои се моќни кои знаат да ја извадат Македонија од оваа криза и заради тоа јас сум за нив.
Ti mislis deka e reformirana. DPA ke bide reformirano samo togas koga ke go nema taci vo ta partija, zosto fakticki samo toj postoi vo taa partija, negova licna sopstvenost e. A ako go nema taci vo dpa nema ni da postoi taa partija, konsekventno na toa nikogas i nema da bide reformirana.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom