Со какво средство да си ја перам колата? Однадвор и одвнатре?

Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Значи до пред некој ден по неколку пати во месецот ја носев колата во перална и давав незнам колку пари, се дури не открив терен кај што можам да си ја перам и сам. Конечно.

Е сега, Слушнав дека со обичен "сјај" не било препорачливо да се мие бидејќи се оштетувал лакотили бојата или незнам што.

Постои ли некое добро и не многу скапо средство за перење на колата што може да го купам од нашиве дуќани (или продавници специјализирани за коли)? И какво е тоа "млеко" што го ставаат за чистење на шал-таблата?

Фала однапред.
 
Член од
10 февруари 2011
Мислења
894
Поени од реакции
398
другар само со ЦИФ !! :D пробај многу добро мие !! :D :pos:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.730
Поени од реакции
9.840
другар само со ЦИФ !! :D пробај многу добро мие !! :D :pos:
Не го лажи бе.. ќе ја оштети бојата.. со циф,доместос и слични такви не се пере,јаки хемикалии се тоа
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
оди во рамстор тинекс некој поопремен голем имаш цел рафт за миење коли и полирање или некоја опремена бензиска, знм во Шел во бугарија има миљони средства би требало по лукоил да има
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Значи до пред некој ден по неколку пати во месецот ја носев колата во перална и давав незнам колку пари, се дури не открив терен кај што можам да си ја перам и сам. Конечно.

Е сега, Слушнав дека со обичен "сјај" не било препорачливо да се мие бидејќи се оштетувал лакотили бојата или незнам што.

Постои ли некое добро и не многу скапо средство за перење на колата што може да го купам од нашиве дуќани (или продавници специјализирани за коли)? И какво е тоа "млеко" што го ставаат за чистење на шал-таблата?

Фала однапред.
си ја носел во перална колата и си давал НЕЗНАЕШ КОЛКУ ПАРИ а било шптетно дури и со сјај да ја миеш колата. дечко - ти се читаш што збориш? да не мислиш дека во перална ти стават „посебни“ средства? курац - обична сапуница.. земи си сјајче од дома ти некој помек сунгер и слободно пери си ја колата. П.С ако најдеш некој шо ја оштетил колата перејки со сјај да ми кажеш - ОК?
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
си ја носел во перална колата и си давал НЕЗНАЕШ КОЛКУ ПАРИ а било шптетно дури и со сјај да ја миеш колата. дечко - ти се читаш што збориш? да не мислиш дека во перална ти стават „посебни“ средства? курац - обична сапуница.. земи си сјајче од дома ти некој помек сунгер и слободно пери си ја колата. П.С ако најдеш некој шо ја оштетил колата перејки со сјај да ми кажеш - ОК?
Тачно, и ако си љубител на твојата кола и си ја третираш како дете, тогаш миењето сам со љубов е поубаво, кога ќе излезеш и е чиста и дотерана :D
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Пријателе еве ти сретство за перење на кола!
Фала друже, ова од десно Car shampoo with wax звучи добро, пошто веројатно содржи восок што и дава сјај на колата и колку толку ги одбива капките од дождот. Во пералната каде што ја перев за да ти стават восок наплакаат плус 50 денари. Ке побарам вакво нешто.
--- надополнето: Jul 29, 2011 3:33 PM ---
си ја носел во перална колата и си давал НЕЗНАЕШ КОЛКУ ПАРИ а било шптетно дури и со сјај да ја миеш колата. дечко - ти се читаш што збориш? да не мислиш дека во перална ти стават „посебни“ средства? курац - обична сапуница.. земи си сјајче од дома ти некој помек сунгер и слободно пери си ја колата. П.С ако најдеш некој шо ја оштетил колата перејки со сјај да ми кажеш - ОК?
А ти си значи дипломиран хемичар и знаеш како влијаат средствата за миење на садови на лак за кола.

ОК. Од едно перење нормално дека нема да ти се излити бојата но со текот на времето се собира. Поради тоа има средства и за мебел, и за стакло, и за алишта, и за луѓе, и за кучиња, и за вадење боја, и за садови.

Ако ти е тебе се исто бањај се со сјај, што да ти кажам.

Се читам јас убаво и читај и ти, можеби ке научиш нешто корисно од темава а не така само да се контраш безвеза и да тврдиш за работи за кои не си до толку информиран, ОК?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Фала друже, ова од десно Car shampoo with wax звучи добро, пошто веројатно содржи восок што и дава сјај на колата и колку толку ги одбива капките од дождот. Во пералната каде што ја перев за да ти стават восок наплакаат плус 50 денари. Ке побарам вакво нешто.
--- надополнето: Jul 29, 2011 3:33 PM ---

А ти си значи дипломиран хемичар и знаеш како влијаат средствата за миење на садови на лак за кола.

ОК. Од едно перење нормално дека нема да ти се излити бојата но со текот на времето се собира. Поради тоа има средства и за мебел, и за стакло, и за алишта, и за луѓе, и за кучиња, и за вадење боја, и за садови.

Ако ти е тебе се исто бањај се со сјај, што да ти кажам.

Се читам јас убаво и читај и ти, можеби ке научиш нешто корисно од темава а не така само да се контраш безвеза и да тврдиш за работи за кои не си до толку информиран, ОК?
океј дипломиран хемичару онда оди и дај 1000ка за „посебни средства“. незнам само со која логика си мислиш дека во авто перална ти ставаат од тие посебните средства али ако имаш толку пари да даваш за лгупости океј - нема проблем. купи си испери ја и кажи ми после 50 или 100 перења што е разликата од тоа обично средство шо ја го викам сјај до она средство шо ти го бараш т.е посебното. и не дека ти одам контра само си го кажав моето мислење ако тоа тебе ти пречи тогаш ОК.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Со Сјај од Охис.
--- надополнето: Jul 29, 2011 6:45 PM ---
Не го лажи бе.. ќе ја оштети бојата.. со циф,доместос и слични такви не се пере,јаки хемикалии се тоа
Ја имам перено со Циф гајле нема ни боја ни ништо.
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Ист Сонакс како тој погоре користам и јас за перење на колата и ми врши работа.
За внатрешноста имаш повеќе видови на млека, главно се антистатички и даваат свежина на пластиките. Само нив не смееш да ги нанесуваш на рачката од мењачот, никако на воланот и на други важни делови затоа што на допир површините се многу лизгави! Исто така, препорака од мене е пред да го нанесиш млекото добро да ги избришеш пластиките од прав. Кај посветли ентериери релјефот на пластиките може да потемни ако не е добро отстранет правот.

За внатрешноста користам вакво средство


Де некоја слика од сеирџиите кои си ги миете возилата со Доместос постирајте да видиме како изгледа тоа.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Го земав ова за 290 денари (поголема слика нема на google :) )

self drying wash and wax производител: arexons



Шампон со восок, три капачиња се раствараат во литар вода. Па ке видиме како ке биде, треба да е добро да не е за подрек. Ке пишам репортажа ваљда :)

JeepMKD, фала на информацијата, колку чини ова млеково за шал-таблата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom