Со албанската химна започна академската година во ДУТ

B

Beck's

Гостин
Албанотропија е,не прави бајрам дека ви се плашиме , а колку сте страшни ви се виде 2001,со автобуси американс бадис ви изнесуваа јунаци.
А кои се тие челници на ОНА убиени,па за тоа е крива македонската страна ?
Sto ne vlegoa drugite pred da oni izlezat so avtobusi. Im bese daden rok na MVR i Armijata od strana na megunarodnata zaednica, ako uspeat da vlezat za 72 casa dobro ako ne ke stapat na sila strancite. I bam bum bam bum celi 3 dena, krajniot is'hod, 2 tenka demolirani od samata policija/armija po greska ( :pos: moram za ova poslednoto) .
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Sto ne vlegoa drugite pred da oni izlezat so avtobusi. Im bese daden rok na MVR i Armijata od strana na megunarodnata zaednica, ako uspeat da vlezat za 72 casa dobro ako ne ke stapat na sila strancite. I bam bum bam bum celi 3 dena, krajniot is'hod, 2 tenka demolirani od samata policija/armija po greska ( :pos: moram za ova poslednoto) .
Абе види ситуацијата беше,еве со фудбал ќе ти споредам..90 минути нерешено,се играат продужетоци 120 минути и негде 110 минута твоите фудбалери целите без душа паѓаат на терен и на терен влетува брза помош и со носилки ги вади надвор..утакмицата не завршува,а судијата (амер иначе) свири победа за вас..е така беше,курвински до немајкаде. Само што твоите играчи не беа фудбалери,него ватерпољисти,со бели капчиња..:pos:
 
P

Princ

Гостин
Нема да навлегувам во тоа дали МАНУ навредила некој и зошто тој некој се навредил. Широка дебата е и треба да навлеземе. Ајде да се задржиме на последиците. Блаже и цела редакција беа сменети, се направи ревизија, МАНУ се извини. Се огради.
Но се дозволи такво издание да се издаде + да се продава. Тоа е слично ко јас сега да ти изнаречам се и сешто и да ти се извинам после некое време, ама постот да си стои за век и векови. Није свеједно (copyright infringement not intended)

Тоа не е провокација кон албанците. И јас сум подеднакво навреден, особено со новиов испад и случувањата со УКИМ. Не ти држи вода аргументот.
Тоа веројатно е навреда за дел од македонците, атеисти, но е навреда за сите албанци. Пак није свеједно.

Слаби сте со образование бе друже, јазик не знаат повеќето.
Никогаш нема ни да научиме ако не добиеме шанса. Секогаш за калаш ќе се фаќаме. Македонците постојано мрчат како Албанците не биле образовани, а имаат амнезија дека токму тие се директните виновници за таа состојба.

И Смилковци, така?
Според она што последно го читав, сеуште нема обвинение. Значи нема ни обвинение, камоли пресуда, за воопшто да дискутирам на оваа тема.
Впрочем, немањето обвинение и после безмалку 5 месеци притвор, само дополнително крева сомнение во целиот случај. Може ги тепаат, ги уценуваат, за да признаат дело, од кај да знам. Да беше чиста работата ќе беа барем обвинети досега. Еден од оние што го уапсија во акцијата остај што беше обвинет, туку веќе е и осуден за поседување на оружје.
Башка муабет, не ме туркај во тие води...


Тие кампови со игралишта, храна и шатори беа снабдувани со мои пари.
И со мои пари. И сепак јас уште 10 души чував и хранев дома. Историски и реално кога ќе се погледне на минатото, вие ниту сте засолниле некого, ниту пак сте дале некому нешто. Си биле луѓето во ливадите, странци носеле шатори и помош, земјата дури и се офајди од целата приказна (фајдење у аспект кеш)...

Во овие 20 години на македончето му се случуваат само притисоци и жртви. Ниту една придобивка. Тие притисоци целосно не разобличија, како народ и како држава. Не се срамам да признаам пораз. Многу е јасно. Ниту "ќе се разбуди лавот" ниту ќе има било каква реакција. Целосно ве разбирам и ви честитам. Со неморал, недостаток на индивидуалност, насилство и шовинизам ги остваривте замислите. Ова е повеќе мое лично помирување отколку натегање со тебе. Додуша, повеќе е разочарување. Едно валкано племе, преку шамари и ќотек, ножеви и калаши, лажење и лицемерие, доби проширена и надградена верзија на својата држава. Секоја чест.
Овде групно ќе ти реплицирам... Македончето греши во чекори. Македончето да се однесува до него, како што впрочем покажа и докажа, радо би да не нема. И не е тоа од вчера, тоа е од што знам, 89та е мој најран спомен кога видов македончето како гледа на албанците. Но бидејќи за среќа ја немате таа моќ, константно ви се враќа двојно . Тоа валкано племе го тепавте и убивавте затоашто протестираше и бараше да учи на мајчин јазик, штрајкувавте со глад да не се дозволи такво нешто, за на крај со твои пари од твои даноци да финансираш учење на Албански јазик во ДУТ. ujelly.gif?
Македончето загуби многу поради неговиот (за мене неразбран) инает, а ќе губи уште многу ако продолжи вака.
--- надополнето: 22 септември 2012 во 01:04 ---
Со правата следуваат и обврски ако не си знаел.Неможеш само да ги уживаш правата а да не ги почитуваш обврските како што е случајот со ДУТ.
Како ќе ме мотивираш да ги почитувам обврските ако јас сосем добро се сеќавам дека член (и прилично висок функционер) на владеачкава гарнитура штрајкуваше со глад за да нема студии на Албански јазик на педагошки факултет? Правилата не вредат ништо ако се напишани само. Правило е да не поминуваш на необележан пешачки премин па секој ден го правиш тоа.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
Но се дозволи такво издание да се издаде + да се продава. Тоа е слично ко јас сега да ти изнаречам се и сешто и да ти се извинам после некое време, ама постот да си стои за век и векови. Није свеједно (copyright infringement not intended)


Тоа веројатно е навреда за дел од македонците, атеисти, но е навреда за сите албанци. Пак није свеједно.


Никогаш нема ни да научиме ако не добиеме шанса. Секогаш за калаш ќе се фаќаме. Македонците постојано мрчат како Албанците не биле образовани, а имаат амнезија дека токму тие се директните виновници за таа состојба.


Според она што последно го читав, сеуште нема обвинение. Значи нема ни обвинение, камоли пресуда, за воопшто да дискутирам на оваа тема.
Впрочем, немањето обвинение и после безмалку 5 месеци притвор, само дополнително крева сомнение во целиот случај. Може ги тепаат, ги уценуваат, за да признаат дело, од кај да знам. Да беше чиста работата ќе беа барем обвинети досега. Еден од оние што го уапсија во акцијата остај што беше обвинет, туку веќе е и осуден за поседување на оружје.
Башка муабет, не ме туркај во тие води...



И со мои пари. И сепак јас уште 10 души чував и хранев дома. Историски и реално кога ќе се погледне на минатото, вие ниту сте засолниле некого, ниту пак сте дале некому нешто. Си биле луѓето во ливадите, странци носеле шатори и помош, земјата дури и се офајди од целата приказна (фајдење у аспект кеш)...


Овде групно ќе ти реплицирам... Македончето греши во чекори. Македончето да се однесува до него, како што впрочем покажа и докажа, радо би да не нема. И не е тоа од вчера, тоа е од што знам, 89та е мој најран спомен кога видов македончето како гледа на албанците. Но бидејќи за среќа ја немате таа моќ, константно ви се враќа двојно . Тоа валкано племе го тепавте и убивавте затоашто протестираше и бараше да учи на мајчин јазик, штрајкувавте со глад да не се дозволи такво нешто, за на крај со твои пари од твои даноци да финансираш учење на Албански јазик во ДУТ. ujelly.gif?
Македончето загуби многу поради неговиот (за мене неразбран) инает, а ќе губи уште многу ако продолжи вака.
--- надополнето: 22 септември 2012 во 01:04 ---

Како ќе ме мотивираш да ги почитувам обврските ако јас сосем добро се сеќавам дека член (и прилично висок функционер) на владеачкава гарнитура штрајкуваше со глад за да нема студии на Албански јазик на педагошки факултет? Правилата не вредат ништо ако се напишани само. Правило е да не поминуваш на необележан пешачки премин па секој ден го правиш тоа.

Првиот болд: Слобода на говор и пишување.МАНУ издаде енциклопедија напишана врз база на сопствени истражувања, која беше дочекана на нож без никакви научно поткрепени факти.



Вториот болд:И поседување оружје без дозвола е кривично дело казниво со закон.

Третиот болд:Со санкции, пракса во цел свет.ОБВРСКИТЕ СЕ НЕРАСКИНЛИВ ДЕЛ ОД ПРАВАТА И ОБРАТНО.
 
P

Princ

Гостин
Првиот болд: Слобода на говор и пишување.
Нема ништо слободно во говор и пишување во навредите.

Вториот болд:И поседување оружје без дозвола е кривично дело казниво со закон.
Не ми ја разбра поентата. Дали дека така ти одговара или може навистина не си ме разбрал, не знам. Должен сум да ти објаснам за во случај навистина да не си ме разбрал.
И осудениов, и осомничените за масакрот кај Смиљковско езеро беа уапсени во ист ден.
Осудениот, кој бил уапсен за поседување оружје, бил обвинет и осуден. Лежи затвор веќе. Океј.
За вторите, осомничените за масакрот, и после скоро 5 месеци нема ни обвинение. Во притвор се само. Изгледа системот заебава.
Ме разбра сега?

Третиот болд:Со санкции, пракса во цел свет.ОБВРСКИТЕ СЕ НЕРАСКИНЛИВ ДЕЛ ОД ПРАВАТА И ОБРАТНО.
Обавезно, се согласувам со тебе. Ама тоа треба да биде обострано чувство за љубов и поштовање. Инаку е репресија према послабиот.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
Нема ништо слободно во говор и пишување во навредите.


Не ми ја разбра поентата. Дали дека така ти одговара или може навистина не си ме разбрал, не знам. Должен сум да ти објаснам за во случај навистина да не си ме разбрал.
И осудениов, и осомничените за масакрот кај Смиљковско езеро беа уапсени во ист ден.
Осудениот, кој бил уапсен за поседување оружје, бил обвинет и осуден. Лежи затвор веќе. Океј.
За вторите, осомничените за масакрот, и после скоро 5 месеци нема ни обвинение. Во притвор се само. Изгледа системот заебава.
Ме разбра сега?


Обавезно, се согласувам со тебе. Ама тоа треба да биде обострано чувство за љубов и поштовање. Инаку е репресија према послабиот.
Прв болд: Каде виде навреди си ја прочитал ли енциклопедијата?

Втор болд:Не сум сигурен ама мислам дека 6 месеци има право полицијата да држи некого во притвор врз база на прибрани докази е сознанија. Ама одма се излезе на протести со вахабитски обележја само што беа притворени осомничените само затоа што биле Албанци нели.

Тртиот болд: Имаш универзитет на албански финансиран од државата и не се почитуваат на дело државните симболи, треба да си признаеш кој не коректен во ситуацијата.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Изгледа системот заебава.
Ме разбра сега?

16 октомври 2006
Стотина ученици Албанци демолирале автобус и малтретирале патници
Стотина ученици од Средното училиште “Михајло Пупин”, сите од албанска националност, вчера претпладне дивееле во автобусот на ЈСП број 55 што сообраќал на релацијата од Скопје до Арачиново.

20 февруари 2008
Средношколци – Македонци претепани од соученици – Албанци
Ки;ево – Мирниот протест на средношколците од Кичево прексиноќа заврши со палење на македонското знаме на градскиот плоштад и со претепување неколкумина средношколци – Македонци, кои застанале во одбрана на знамето од нивните соученици – Албанци. Македонското знаме беше запалено откако беше оттргнато од рацете на учениците – Македонци околу 20 часот на протестот што се одржуваше за поддршка за зачувување на уставното име на Република Македонија.

24 јануари 2009
Петмина средношколци од струшкото Средно училиште „Нико Нестор“ завчера, додека траел големиот одмор, брутално биле истепани од 40-члена група нивни соученици. Од нападнатите, тројца завршиле в болница со тешки телесни повреди, додека другите двајца поминале со гребаници и со модринки. Од МВР тврдеа дека тепачката почнала без посебна причина.

3 Март 2011
Инцидентот се случил околу 13 часот на улицата пред училиштето за време на меѓусмена. Група од тројца-четворица ученици од четврта година од македонска националност оделе на настава кон училиштето. Тие биле пресретнати од поголема група ученици од албанска националност, од скопските села Моране и Студеничани, од пониските класови.

17 март 2011
Жители на скопското село Љубанци и сопствениците на викендички во селото вчера одржале средба со градоначалникот на Општината Бутел, Петре Латиновски, и побарале поголема безбедност поради зачестените подметнати пожари и грабежи во куќите.

21 мај 2011
МВР соопшти дека група од 20-тина припадници на навивачката група Шверцери нападнале и повредиле две лица во близина на барот Пивница кај скопското Кале.

29 ноември 2011
Група од околу 160 ученици од албанска националност со националистички пароли го празнуваше денот на албанското знаме во Струга.
- Ова не е Македонија, ова е Косово, умрете каури, ова се дел од националистичките пораки кои ги извикуваа група ученици во Струга.

25 јануари 2012
Неколку стотини Албанци вчера попладне се собрале пред судот во Струга за да му дадат поддршка на Минир Исмаили, човекот што пред два дена го запали македонското знаме пред општинската зграда во градот.

2 март 2012
Демолирани локалите во сопственост на Македонци во Гостивар.

2 Април 2012
Доцна синоќа оскрнавени се триесеттина крстови од православните гробишта во струшкото село Лабуништа.

26 април 2012
Изминатата ноќ засега непознати сторители извршиле демолирање на Црквата Света Богородица во Тетово.

9 Јуни 2012
Група млади, но и повозрасни навивачи од албанска етничка припадност кои ја бодреле екипата на НБА-Чаир најпрвин ги навредувале, а потоа физички ги нападнале кошаркарите на противничкиот тим, Партизан Водно санс

http://www.youtube.com/watch?v=y2qMXsh3AzA&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=Dp1poy7OWFA
Системот ве ебе, сфаќаме. А puno како само наивно зборува за невиниот увек угнетуван албански народ во Македонија, абе да го чита некој од скандинавија ќе се утепа од плачење :facepalm:
 
P

Princ

Гостин
Прв болд: Каде виде навреди си ја прочитал ли енциклопедијата?
Не цела, ме мрзеше. Прочитав неколку дела и - да, навредлива е.

Втор болд:Не сум сигурен ама мислам дека 6 месеци има право полицијата да држи некого во притвор врз база на прибрани докази е сознанија. Ама одма се излезе на протести со вахабитски обележја само што беа притворени осомничените само затоа што биле Албанци нели.
Точно, 6 месеци можат да се држат во притвор и да се поднесе обвинение. Симптоматично е што за оној што нелегално оружје имаше толку брзо резултат - обвинение и судска одлука. Иако беа затворени во ист ден, за втората група сеуште нема обвинение иако МВР тврдеше дека имаат непобитни докази. Каде се кога најмногу им требаат.

Тртиот болд: Имаш универзитет на албански финансиран од државата и не се почитуваат на дело државните симболи, треба да си признаеш кој не коректен во ситуацијата.
Би се согласил со тебе да не растев и созревав во времето кога Филип Петровски, Антонио Милошоски и Димитар Димовски организираа протести и штрајкуваа со глад затоашто Албанците учеле на албански јазик во педагошки факултет.
Но бидејќи растев и созревав баш во тоа време, некако разбирлива ми е реакцијава. Исто како што ми е разбирлива реакцијата на градоначалниците на Чаир и Сарај кога веќе градоначалникот на Аеродром си допушта таква одлука. Кога Албанците протестираа за одлуката на градоначалникот на Аеродром, ниту еден медиум на македонски јазик не ја пренесуваше веста, или ја пренесуваше чисто информативно, онака протест ватевр. Кога градоначалниците на Чаир и Сарај возвратија со иста мерка, наеднаш стана вест за насловне стране.

Многу дволичности има во земјава, историски, со години, во многу сфери... затоа не ми се муабети многу на темава бидејќи свесен сум дека се играат големи игри а ние тука кршиме глави непотребно. Затоа се исклучувам и одам да спијам. Бидете мирни во меѓувреме.
--- надополнето: 22 септември 2012 во 02:29 ---
Системот ве ебе, сфаќаме. А puno како само наивно зборува за невиниот увек угнетуван албански народ во Македонија, абе да го чита некој од скандинавија ќе се утепа од плачење :facepalm:
1992, 1994, 1997, 2001... историјата не е два дена. Навистина лошо ве научи ВМРО.
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Princ 1992,1997,1998,2001,2007,2010,2012.
1992 - Барање за одцепување на дел од Македонија кон Илирида - ќотек.
1997 - Против уставно и против законски качување знаме пред општина и симнување на државно знаме - ќотек.
1998 - Незаконски завземање државна институција со цел да се воспостави незаконски универзитет - ќотек.
2001 - Комуникеа со кој сакафте да ја поделите Македонија, а потоа откако видовте дека ќе ве снема се префрливте на права и контактиравте со ју ес еј - ќотек.
2007 - Закана за бомбардирање на Скопје од страна на терористи сите Албанци од с.Бродец. - ќотек.
2010 - Обид за пренесување на нелегално оружје од Косово с.Радуша. - ќотек.
2012 - Убиства на 5 деца, цивили, од страна на Радикални исламисти - повеќето Албанци и терористи на учк, уапсени а потоа протест во кој се повикуваше на џихад, УЧК(терористичка организација ставена на црната листа).- ќотек.

Значи заклучок, вие не можете да имате се што ќе посакате во оваа држава, дури и да го земеме фактот дека во моментов имате повеќе од што треба. Ако вака продолжи вас ќе ве снема тука, и за ова не дека јас се прашувам, па анкета да се направи меѓу македонците околу ова прашање сигурен сум дека поголен процент ќе речат нешто во стилот „Одвај чекам да пукне“, ама ако пукне нема ни америка да ве спаси следниот пат, има премногу разлики од тогаш до сега. Затоа и последните 3 години само преку цивилни напади се регрутирате, деца,автобуси,натпревари итн. Знаете што ќе ве снајде ако отидете во планина пак со тие кинеските „калашникови“. И кога ќе помислите дека сте постигнале нешто и дека сте добиле повеќе права размисли уште еднаш дека сте поблиску кон целта на ваше целосно истребување.

Зборот ќотек е искористен за разни работи да не објаснувам поединечно од обични апсења до масакри каде - како било потребно.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
:eek:

Што 2001. година? Јас колку што се сеќавам во 2001. во Македонија влезе вооружена војска
од друга држава, тоа е агресија, неспорен ФАКТ. Македонија беше суверена и самостојна држава со сите легални права да ја брани сопствената територија.
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Како ќе ме мотивираш да ги почитувам обврските ако јас сосем добро се сеќавам дека член (и прилично висок функционер) на владеачкава гарнитура штрајкуваше со глад за да нема студии на Албански јазик на педагошки факултет?
Со помош на доволни количини славомакедонски кеш. Кеш за мала речица, кеш за учки да седат дома да не дигаат востание, кеш да не не тепате повеќе.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Не цела, ме мрзеше. Прочитав неколку дела и - да, навредлива е.

У право си.

Вистината е навистина навредлива:(

Калимеро бе, нема правда за вас на овој свет. Очигледно е тоа.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
428
Поени од реакции
519
Џабе се расправате со албанциве се што прават го прават за да не изнервираат и провоцираат, не им купувајте производи значи тотален бојкот и да трае тоа а не неколку месеци само, ако им текне пак да пукаат и да цртаат карти на илириди, етнички албании и слично ќе се испотепаме и тоа ќе биде тоа џабе губење живци се муабетиве со нив (и јас пробав со муабет ама не оди).
 
Член од
9 август 2007
Мислења
261
Поени од реакции
56
Во МОЈА земја сум. Ова е тоа глумење лудило што го презираат сите Албанци чија татковина е земјава.

Ќутевме. И после престанавме да ќутиме. И ги добивме правата што ни следуваат. Сакаш пак да ќутиме а вие да штрајкувате со глад затоашто, замисли, Албанците се осмелиле да побараат катедра на Албански јазик на педагошки факултет?


Извини ама повеќе од 25%. Се друго ти држи вода, само со процентите забега. Повеќе од 25% значи.
OK,zatoa zasekogas ke bideme neprijateli, prirodno e.
Jas ti vikam vo MAKEDONIJA si.
Ti vikas vo MOJA zemja sum, znaci me popravas, t.e. smetas deka ova ne e Makedonija, i Makedonija ne e tvoja zemja.
Se razbira ova go znaevme site (ne site, ama so pomos na iskrenosta tvoja, go doznavaat site) - navivanje protiv Makedonija, "smrt za kauri", ucestvuvanje i pomoganje na teroristicki dejstvija protiv poredokot, zlostorstvo protiv covestva - ova se samo del od rabotite sto gi pravat uck-ite so pomos na lokalnoto uck-naselenie.

Site prava gi imavte sekogas, ova sto go dobivte ne treba da go imate. Kade go ima na drugo mesto? Za procentite sum u pravo, taka bea prvite brojki pred SDS da gi nasteluvaat i da izbrkaat se od sluzbata, tie prikazni za nad 25% na drug.
Ti si totalno izguben, nemas pristap do realnosta, bidejki mnogu vi se dade naednas, a vie ste (ne mozebi ti, ali aj) poveketo nepismeni totalno. Onaka TOTALNO. Tie barale katedra na albanski...na drzaven univerzitet. Toa ti e ko da ides u germanija i da vikas ako ne mi dades da ucam na moj jazik, ke ima vojna ("ke gi barame pravata").. znaes kaj ke gi najdes tie prava? Vo nekoj nov sovremen ausvic. Toa e bidejki takvi prava nema NIKADE i nema POTREBA. Ako sakas da ucis, ke ucis na makedonski. Ako imas tolku ljubov kon albanskiot, ke si ides u albanija.
Nego.. problemot e stvarno ednostaven, ozbilno.. srbite imaat pogovorka sto go objasnuva: ebi drzava bez kralja!!
Toa e. Da imase covek da gi spakuva tie sto se drznaa na vojna vo bodybags i da gi prati kaj sto treba, nemase vie da urlate tolku.
Uste se zanesuvate posle postojan teror na makedonskoto naselenie (aj samo ovaa godina da broime) po avtobusi, po mesta kaj sto ima nad 20% uck-i, exekucijata na decata i postaroto lice i posle toa protestite za odbrana na ubijcite... dobro be, ozbilno, mislis li deka nekoj ke vi prosti za ova? Ozbilno te prasuvam. Ne se sramis od svoite sto go branea ubijcite? Ili DO TOLKU si nadvor od realnost?
Se se broi na svetov i nema niso od denes za utre.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom