Сообраќајна несреќа

Член од
9 ноември 2011
Мислења
34
Поени од реакции
30
Кога регистриаме кола нели плаќаме полиса за осигурување . Од чиста мисла ми текна до колку пари треба да плати осигутната компанија на 3-то лице то ест јас да бидам крив пример не дај господ да фатиш некоја кола сто кошта над 100 к ( НОВА ) . Дали црлосно му го покрива или има некоја замка која можес да изгориш и ти
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.601
Поени од реакции
34.813
чим имаш осигурање нема што да се грижиш, затоа е задолжително тоа. Сеа ти глеј да не удриш никого :)
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
34
Поени од реакции
30
чим имаш осигурање нема што да се грижиш, затоа е задолжително тоа. Сеа ти глеј да не удриш никого :)
Да секако него бев во србија дали он не разбираше ама вика кај нај само 2000 еуро му покриле на некој му нанел штета и требало 3000 евра да плати и 1000 платил од свој џеб па ме праша за кај нас како е искрено немав јасен одговор
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.546
Поени од реакции
1.978
Не знам како во Србија ниту ме интересира...

Кај нас има максимум износ на сума кој може да биде исплатен со Европски извештај и тој е околу 1000 до 2000 евра...за над ова мора да се викне полиција да направи записник дури и ако нема повредени и колите се во возна состојба.

На понова луксузна кола само браникот, фарот и крилото да се оштетени сумата надминува 2000 евра ко од шала...нема половен браник мора нов од овластен, исто за фар, исто за крило...
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
34
Поени од реакции
30
Не знам како во Србија ниту ме интересира...

Кај нас има максимум износ на сума кој може да биде исплатен со Европски извештај и тој е околу 1000 до 2000 евра...за над ова мора да се викне полиција да направи записник дури и ако нема повредени и колите се во возна состојба.

На понова луксузна кола само браникот, фарот и крилото да се оштетени сумата надминува 2000 евра ко од шала...нема половен браник мора нов од овластен, исто за фар, исто за крило...
па и нее спорно тоа и да дојде милиција него веројатно треба пак да иплати штетата не значи само европски
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.957
Поени од реакции
14.559
Кога регистриаме кола нели плаќаме полиса за осигурување . Од чиста мисла ми текна до колку пари треба да плати осигутната компанија на 3-то лице то ест јас да бидам крив пример не дај господ да фатиш некоја кола сто кошта над 100 к ( НОВА ) . Дали црлосно му го покрива или има некоја замка која можес да изгориш и ти
мислам може те тужат ако немаш важечка дозвола, возиш под дејство на алкохол или опијати, а инаку сосем сеедно е ако си крив за скршен ретровизор од Југо или од Ролс Ројс,а не знам детали ако си виновен за потешка повреда, дали парично се казнува или затвор и дали може да те тужи повредениот плус...
А може Осигурителната компанија да Паламуди и за обични коли и обични штети...дс го лаже оштетениот да го тужи виновникот без основ...
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.091
Поени од реакции
2.702
E вака едно прашање:

Aко во текот на возењето шоферот доживува срцев или мозочен удар или паѓа во несвест бидејќи му се спојуваат притисоците големиот и малиот, или пак заспива на волан од преуморност/ненаспаност бидејќи работел трета смена дали тогаш шоферот е крив ако направил сообраќајка???
 
Член од
2 март 2016
Мислења
460
Поени од реакции
447
E вака едно прашање:

Aко во текот на возењето шоферот доживува срцев или мозочен удар или паѓа во несвест бидејќи му се спојуваат притисоците големиот и малиот, или пак заспива на волан од преуморност/ненаспаност бидејќи работел трета смена дали тогаш шоферот е крив ако направил сообраќајка???
Во првиот случај не, во вториот случај да.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom