Солунска глава

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.583
Не знаев точно каде да ја постирам темава, решив на овој форум.

Прашањето е: дали Солунска глава може да биде / е туристичка атракција?

Ако некој бил таму, би било убаво да раскаже подетално како ја доживеал.

Посебоно ме интересира како се стигнува до СГ, како се качува, кои знаменитости може да се видат (слунав за Бегово поле?).

Се разбира, поинтересно ќе е ако има слики.
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Да и мене ме интересира. Имам слушано дека е наречен врвот Солунска глава зошто од таму се гледа и градот Солун. Бааги интересно, само да има некој да не едуцира :sekss:
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
ја се имам качено до ПД(планинарски дом) Чеплес,тоа е на околу 3 часа под Солунска глава...Има 2 патишта до горе,преку сечата(стрмно право нагоре),или преку патот за камиони што сечат дрва(заобиколница)...Сечата е каде-каде поопасна ама и пократка....Локацијата е прекрасна,се качуваш до чеплес и околу тебе не гледаш ништо освен планините и шумите...горе има една многу убава појава,ако се загледаш во далечината,ти се чини дека гледаш преку камера,и цел поглед ти се зумира!неверојатно!-Изгледа така е поради маглата....
-Иначе за патот...
-Со воз се оди до Богомила,или пак до Нежилово(необележана станица,ама возот запира) и се навлегува во планината,малку погоре има патоказ за СЕЧА или ЗАОБИКОЛНИЦА....си бираш од каде се искачуваш...од Богомила не би препорачал да оди некој што нема кондиција,оти ќе пцовиса додека се качи до солунска глава...од нежилово е поблиску,попримамливо е...ПД Чеплес има околу 60тина легла,ама се надоградува сеа,и ќе збира околу 150 легла...патот до чеплес(дрвата) се обележуваат редовно,така да не е лесно да се изгубиш...Горе е ужасно ладно,ама во кујната на ПД е секогаш топло,има телевизорче,шах,карти,интересно е :)....Следниот пат кога ќе одам за Чеплес(до сега 2 пати бев,еднаш во ноември,еднаш март мислам) ќе се качам сигурно до Солунска глава..
-За тие што сакаат да одат до солунска глава нека си одвојат 3 дена најмалку...еден-качување до чеплес и спиење,втор качување до солунска глава и назат,и трет симињање од ПД Чеплес...Викаат дека горе на Солунска Глава имало воена База(да да,вистина е)и дека е забрането БИЛО КАКВО СЛИКАЊЕ!...точно е тоа дека светлата од Солун се гледаат,ама САМО НАВЕЧЕР...ааа да,од Чеплес до Солунска глава има најмалку 3 часа пешачење,што кога веќе ќе тргнеш,нема да ти изгледаат многу...ќе уживаш во пешачењето:)....ќе ви ставам слики од чеплес,сега лимитот ми е поминат :)
 
Член од
20 февруари 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
decki tAMU E BOZJI RAJ..SAMO DA VIDITE KOI UBAVINI GI IMA .....INAKU MOITE RODITELI SE OD EDNO TAMOSNO SELO ......I TAKA
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Да јако е... особено ако помислите дека Солунска Глава и Пелистер се единствените врвови -планини- како сакате наречете ги на кои до сега имаат погинато луѓе. Така да не е заебанција качувањето таму, особено при вакви нестабилни и грмежливи временски услови како што имаме сега. Недај боже можете да имате многу непријатни спомени!
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Туристичка атракција секако е, ама за некој опиплив туристички промет нема да биде никогаш. Како што словенците не прават пари на Триглав, туку во Крањска Гора и бугарите не на Мусала туку во Боровец. Можностите за развој на зимско-спортски туризам се минимални, можеби нешто на северна страна према Скопје во делот на Патишка Река. За алпинизам и планинарење да, ама во тој дел значаен профит нема :)

Втора работа е што самиот врв е запоседнат од армијата со нивен објект и никогаш нема да ви биде дозволено да се качите на самиот врв туку само до оградата. :pishtoldz

За искачување најлесно е од Богомила преку планинарскиот дом Чеплес или од скопска страна преку ПД Караџица. Имаше тендер и за урнатиот дом на Бегово Поле, се надевам во скоро време ќе се реновира и ќе почне со работа.

 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Batistuta,си се качил до Солунска глава?
-ја кога ќе одам за чеплес,ако има друга група што ќе оди за Солунска глава и ние со нив може,иначе на своја рака да се качувам нема шанси:toe:
-сликава е РАЈ,мора да се качам на чудово високо 2540 метра....
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Не сум бил над селото Папрадиште е таму имаме куќа ама нагоре немам тргнато планирам со кајганџииве од МРКО некогаш да идам :helou:
 
C

cige

Гостин
ја се имам качено до ПД(планинарски дом) Чеплес,тоа е на околу 3 часа под Солунска глава...Има 2 патишта до горе,преку сечата(стрмно право нагоре),или преку патот за камиони што сечат дрва(заобиколница)...Сечата е каде-каде поопасна ама и пократка....Локацијата е прекрасна,се качуваш до чеплес и околу тебе не гледаш ништо освен планините и шумите...горе има една многу убава појава,ако се загледаш во далечината,ти се чини дека гледаш преку камера,и цел поглед ти се зумира!неверојатно!-Изгледа така е поради маглата....
-Иначе за патот...
-Со воз се оди до Богомила,или пак до Нежилово(необележана станица,ама возот запира) и се навлегува во планината,малку погоре има патоказ за СЕЧА или ЗАОБИКОЛНИЦА....си бираш од каде се искачуваш...од Богомила не би препорачал да оди некој што нема кондиција,оти ќе пцовиса додека се качи до солунска глава...од нежилово е поблиску,попримамливо е...ПД Чеплес има околу 60тина легла,ама се надоградува сеа,и ќе збира околу 150 легла...патот до чеплес(дрвата) се обележуваат редовно,така да не е лесно да се изгубиш...Горе е ужасно ладно,ама во кујната на ПД е секогаш топло,има телевизорче,шах,карти,интересно е :)....Следниот пат кога ќе одам за Чеплес(до сега 2 пати бев,еднаш во ноември,еднаш март мислам) ќе се качам сигурно до Солунска глава..
-За тие што сакаат да одат до солунска глава нека си одвојат 3 дена најмалку...еден-качување до чеплес и спиење,втор качување до солунска глава и назат,и трет симињање од ПД Чеплес...Викаат дека горе на Солунска Глава имало воена База(да да,вистина е)и дека е забрането БИЛО КАКВО СЛИКАЊЕ!...точно е тоа дека светлата од Солун се гледаат,ама САМО НАВЕЧЕР...ааа да,од Чеплес до Солунска глава има најмалку 3 часа пешачење,што кога веќе ќе тргнеш,нема да ти изгледаат многу...ќе уживаш во пешачењето:)....ќе ви ставам слики од чеплес,сега лимитот ми е поминат :)
Си се помешал со Ореше, мислиш на Орешка Станица.
Нежилово е горе кај сечата, кај рибникот:smir:
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Си се помешал со Ореше, мислиш на Орешка Станица.
Нежилово е горе кај сечата, кај рибникот:smir:
Кај рибникот е токму така :helou: какви риби праат таму ауу Орешка станица во право си запустена е...... за да идеш на Солунска поминуваш низ најубавото село ПАПРАДИШТЕ:pipi:
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
ц ц ц ц

нека падне снег на Чеплес,и прв слободен термин од 3-4 дена да врзам,ќе тргнам накај чудово:drk::cuc::cuc:
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Колку само сакам да се качам тука. Како мал се имам искачено до Бабина Рупа, ама тоа беше на 9-10 години, така да не се сеќавам нај нај. Ама според сликава ова е рај, еднаш дефинитивно мора да се искачам тука:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom