Соживот

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
а колку јазици се дозволени на форумов?

Verpisst euch alle, die keine Ahnung vom friedlichen Nebeneinander haben

не прифаќам никакви забелешки за употребата на горниов јазик, бидејќи тој е еден од 3-те работни јазици на извршниот орган на ЕУ (т.е. на Европската Комисија), кон која унија ние како држава се стремиме
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Sozivot hmmm???

Jas mislam deka moze sozivot sigurno, samo koga ke nema srbomani vo Makedonija.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
И пак по 1000ти пат србите се крви:toe::toe: Јебига вечна је српска туга
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
А бе прост народ, се излегува ли на крај со некој кој нема никакво образование и коефициентот на интелегенција му е под нула ? Реков јас соживот може да има, ама албанците треба да си ги променат ставовите и сите гледишта кон животот од корен.Треба да прошетаат да видат свет, да се размешаат со нормални луѓе па да научат по нешто.И кога ке почнат да се декларираат како македонци а не како албанци ке бидат прифатени од ова општество. А за некој да се каже Македонец и да биде ценет како Македонец богами треба да поработи на многу нешта. Е па сега албанци размислете, кое ви е најубаво решение. А има и кај вас луѓе на кои им се восхитувам,не знам зошто не се огледате на нив или пак тие да се потрудат да ве образоваат малку повеќе.
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Здраво :helou:

Се изначитав, се чувствувам како да сум вечер пред испит на факултет. Толку многу муабет направено за на крај пак да нема некојси позитивен епилог. Ме тера да се замислам всушност која била основната причина за отворањето на една ваква тема, уште поинтересен е фактот дека таман кога малку ќе се "подзаборави" ќе се најде некој "загрижен" форумџија којшто сака да го направи пописот за тоа до каде сме стигнати, не бива или треба уште да се ора. (барем се надевам дека за тоа се отвора редовно:wink:)

Не знам од кај да почнам, не знам кому да реплицирам, а и искрено да ви кажам прескокнав некоја страница дека ми се видоа банални доста постови, но знам како ќе завршам :wink:

Соживот меѓу Македонците и Албанците (морам вака да одделам дека не се спомна ниедна друга нација, иако сме мултиетничка држава) оваа е една од нашите рани со тоа пусто внатрешно крварење кое што ете на наша несреќа (т.е. за кого-како) никако да прекине. Чудно е што толку време крвари а никако да "умре".

Би се трудел да Ве убедам дека сум добар Албанец, но ќе биде јалово, сум го пробал тоа во моите претходни реплики на истава тема. (го жалам Нео од Матрикс, таман ке направи се` и оп се рестартирала матрицата).

Жалам што деца малолетни го имаат оваа исто крварење, тешко ќе ни биде уште многу години. Мене лично ми е супер, делумно дека така сакам да биде, делумно дека сум имал среќа да сум во секојдневен контакт со убави луѓе и делумно дека понекогаш ми преќутеле а понекогаш сум преќутел.

Личен мој став околу овој "пусти" соживот, т.е. околу таа ноторна формула за соживот би бил со следниве варијации... значи соживот би имале доколку:

- Не примат во Европската унија, па ние приморани од фактот дека Европејците се сакаат сите меѓу себе како родени браќа ќе ни дојде нормално тоа да ги сакаме албанците и македонци итн...

- Се врати назад комунизмот и славните слогани "братство-единство" и "работи колку можеш, земи колку ти треба"

- Не нападне Грција или пак ние ја нападнеме неа, АРМ пушта повик за доброволци, се активизирува повторно Ударната Албанска Бригада, ги тепаме грцита, Солун е наш.

- Тсунамито мава на Балканот, не брише сите, идаат некои германци и норвежани, го населуваат Балканот, оу хепи дејс.

- Високото образование станува бесплатно и морално за сите, поминуваат 5 генерации, во текот на кои зборовите коишто претставуваат омаловажување на билокој индивид или нација стануваат строго казнливи со протерување од Државата. (може ке останеме само 100,000 луѓе, ама ќе не бива :wink:)

Се надевам не го здолжив многу, но сакав да бидам јасен :wink:

ПС: Се ближи роденденска собиранка нели? Ќе се гледаме накриво преку шанкот или ке си џускаме?

ППС: Малолетници, речете НЕ! на дрогата.... на се друго дајте му шанса:smir:
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Не сме прост народ бе каков прост ние сме самоуништувачки народ
Како прво го газиме тоа што е наше или во најмала рака не го почитуваме само коа ни дојде јацето на г`зо тогаш рипаме сите на ограда (не внатре оти може некој да ни ја бапне една) и урламе као демек сакаме правда.
Е сеа за соживот хмммм.. епа баш не мислам позитивно а еве ви пр за тоа.
одам ја у СК на утакмица и се вракаме назад со колата а напред на шалттаблата ми беше ставено едно големо знаме и така застанувааме кај бит пазар да земевме нешто од трафика и одеднаш ми треснаа една (чафките ги изброив) и коа се вртам глеам едно ти албанче стои до мене а позади него цела тајфа и замисли ми вика ЕПА СТАВАШ МАКЕДОНСКО ЗНАМЕ НАПРЕД.
Еве ви сошивот брака Македонци
за понатаму не можам сега да ви расправам пошто неам време ама ако саката реплицирајте па ке ви кажам уште поголема иронија.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Не сме прост народ бе каков прост ние сме самоуништувачки народ
Како прво го газиме тоа што е наше или во најмала рака не го почитуваме само коа ни дојде јацето на г`зо тогаш рипаме сите на ограда (не внатре оти може некој да ни ја бапне една) и урламе као демек сакаме правда.
Е сеа за соживот хмммм.. епа баш не мислам позитивно а еве ви пр за тоа.
одам ја у СК на утакмица и се вракаме назад со колата а напред на шалттаблата ми беше ставено едно големо знаме и така застанувааме кај бит пазар да земевме нешто од трафика и одеднаш ми треснаа една (чафките ги изброив) и коа се вртам глеам едно ти албанче стои до мене а позади него цела тајфа и замисли ми вика ЕПА СТАВАШ МАКЕДОНСКО ЗНАМЕ НАПРЕД.
Еве ви сошивот брака Македонци
за понатаму не можам сега да ви расправам пошто неам време ама ако саката реплицирајте па ке ви кажам уште поголема иронија.
Da se setav jas so Albanskoto zname vo Bitola ke mi se slucese istoto? DA.
Da se setav jas so Angliskoto ( Germanskoto, Francuskoto...) zname vo Bitola ke mi se slucese istoto? NE.

Epa...jebiga....
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Da se setav jas so Albanskoto zname vo Bitola ke mi se slucese istoto? DA.
Da se setav jas so Angliskoto ( Germanskoto, Francuskoto...) zname vo Bitola ke mi se slucese istoto? NE.

Epa...jebiga....
kako si ti prefrigan....ставил македонско знаме во македонија...што би барал ти со албанско знаме во битола...со знаме се означува територија
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
kako si ti prefrigan....ставил македонско знаме во македонија...што би барал ти со албанско знаме во битола...со знаме се означува територија
па ја ОЗНАЧУВА бе Македонцки, ја ОЗНАЧУВА :)
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
kako si ti prefrigan....ставил македонско знаме во македонија...што би барал ти со албанско знаме во битола...со знаме се означува територија
Ne za dzabe go postaviv i vtoroto prasanje. Zosto na nikogo ne mu smeta angliskoto zname, a mu smeta albanskoto?
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Ne za dzabe go postaviv i vtoroto prasanje. Zosto na nikogo ne mu smeta angliskoto zname, a mu smeta albanskoto?
од многу причини, една од нив што она не мафташе со англиското како да е нивно.

зошто ти како ПОВЛАСТЕН граганин на оваа земја не мафташ со нејзиното туку со туго знаме, макар било и англиско?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
од многу причини, една од нив што она не мафташе со англиското како да е нивно.

зошто ти како ПОВЛАСТЕН граганин на оваа земја не мафташ со нејзиното туку со туго знаме, макар било и англиско?
Abe sto me interesira mene ONA so koe znaeme maftala ( btw. amerikanskoto sekogas bese sostaven del od maftanjata na ONA :))?

Aham.... znaci sega ke zabranime maftanje na sekakvo zname osven drzavnoto a? I privatno ne ke smeeme toa da go storime a?
Abe momak, koga jas sred Istanbul sum mozel da go mavtam albanskoto.....

Nego.... poentata ne mi bese da go opravdam cinot na nekoi aslaci koi mu slapnale samar na deckoto oti go maftal makedonskoto zname, tuku da go osudam i toa delo a i drugite obratni ( kade zrtvi se albancite ), i da ukazam deka poedinecni primeri ima milion, za izvoz ima takvi primeri, i na dvete strani... ama toa ne bi trebalo nisto da znaci.... vsusnost treba da se poraboti tie primeri da se marginaliziraat i celosno da gi snema, a ne da se prifatat kako nekoja osnova vrz koja podocna ke go gradime zivotot vo drzavava. Na toj nacin nisto nema da izgradime.... a ke unistime, sigurno.......
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Abe sto me interesira mene ONA so koe znaeme maftala ( btw. amerikanskoto sekogas bese sostaven del od maftanjata na ONA :))?
а сега не те интересира, токму затоа во битола не го трпиме, бидејки не сте го вееле од кеф туку од претензаија . американското не го мавтаа ко свое туку од сосема други причини.
Aham.... znaci sega ke zabranime maftanje na sekakvo zname osven drzavnoto a? I privatno ne ke smeeme toa da go storime a?
кој збори за приватно?



Nego.... poentata ne mi bese da go opravdam cinot na nekoi aslaci koi mu slapnale samar na deckoto oti go maftal makedonskoto zname, tuku da go osudam i toa delo a i drugite obratni ( kade zrtvi se albancite ), i da ukazam deka poedinecni primeri ima milion, za izvoz ima takvi primeri, i na dvete strani... ama toa ne bi trebalo nisto da znaci.... vsusnost treba da se poraboti tie primeri da se marginaliziraat i celosno da gi snema, a ne da se prifatat kako nekoja osnova vrz koja podocna ke go gradime zivotot vo drzavava. Na toj nacin nisto nema da izgradime.... a ke unistime, sigurno.......
се согласувам, но ова размислување е малцинство, не само тука
 

Kajgana Shop

На врв Bottom