Совет за викендица

Дискусија во форумот 'Архитектура, дизајн и уредување' започната од deksamk, 10 март 2015.

 1. deksamk

  deksamk

  Член од:
  1 април 2014
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  31
  Зависи од трафото, тоа за кај мене е 30 000 евра :(

  Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
   
 2. Чесен Рекетар

  Чесен Рекетар

  Член од:
  26 мај 2015
  Мислења:
  355
  Допаѓања:
  179
  Lol moja greska ne mi treba mene trafo samo saat za vo vikendicata :D Kabel da mi pustat od evn
   
 3. deksamk

  deksamk

  Член од:
  1 април 2014
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  31
  Околу 500 еу

  Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
   
  На murto му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  22.873
  Допаѓања:
  27.206
  На пример, сакам да купам викендица и како да се провери бунарот што е копан дали стално има вода?
  Има некој начин за тоа?
   
 5. murto

  murto

  Член од:
  23 ноември 2016
  Мислења:
  318
  Допаѓања:
  260
  Има. Ќе ставиш појака пумпа од тоа што претпоставуваш дека има вода, ќе ја вклучиш и ќе го намалуваш протокот со вентил - се додека не почне да стагнира нивото на вода. Е токму толкав ти е дотокот на бунарот, и само тој е важен при избор на пумпа, а не како некои што викаат " абе на 0.5 метар е нивото на вода од горе, имам вода"
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Mister No

  Mister No

  Член од:
  5 ноември 2012
  Мислења:
  1.643
  Допаѓања:
  3.569
  Не најдов нешто слично на форумот, да не отварам нова тема.
  Ми треба мислење за струја. Се работи за викендичка во која би поминувал 5-10 викенда годишно, не повеќе од 20-30 дена вкупно за цела година. Не знам дали се исплати довод на струја, бандери, приклучок и сл.
  Не би ми требало многу струја, 3-4 сијалици, полнач за телефон или лап топ. Размислувам за друга опција, ако е возможна.

  1. Струја од соларни панели
  Не знам дали некој има искуство со ова. Колку е задоволен ? Дали има некои проблеми, во смисла да има скапи делови ( пример тоа акумулаторот да треба да се менува на 2-3 години ?)
  [​IMG]
  .

  2. Друго, на пазарот има нешто слични системи, со цена од 50-100 евра :[​IMG]
  9V 3.5W - 7W solarna panel, DC 6V izlez, Glavna edinica so 8 SMD LED svetilka i 1W LED svetloto na reflektorite 3 x 6V / 3W LED svetilki

  Колку што можам да видам, има 1 дел помалку од претходиот систем. Ако претпоставам дека тоа црната кутија е акумулатор (дали?), тогаш нема инвентер. Дали ова реално работи, дали дава доволно светлина ( немам стручно познавање за електрика и не ми е познат техничкиот опис) колку светлина би било тоа со стандардна сијалица ? Колку имаат рок на траење. Убаво би било некој поискусен да помогне со објаснување дали вреди да се дадат пари за ова?
   
 7. zelenko

  zelenko

  Член од:
  6 февруари 2010
  Мислења:
  757
  Допаѓања:
  707
  Знае ли некој како се движат цените на плацови во село Бањани.

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
 8. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.419
  @deksamk како оди со викендицата? До кај си?:D
   
 9. deksamk

  deksamk

  Член од:
  1 април 2014
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  31
  Карабината бидна, сеа за некој месец прозорци и мачкање :)

  Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  Последно уредено: 12 февруари 2018
  На Sungerot Bob и Beric Dondarrion им се допаѓа ова.
 10. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.419
  Честитки! Ќе биде и тоа, само сликиве не се отвараат:D
   
  На deksamk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  22.873
  Допаѓања:
  27.206
  се отвараат
   
  На deksamk му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.419
  Сега се гледаат и кај мене, вчера пишуваше само IMG.

  @deksamk преубава ти е викендицава, само во здравје, среќа и убавини да си ја посетуваш/живееш. Единствено би ти препорачал, затоа што гледам на последната слика на малку стрмно земјиште ти е поставена, долниот дел од фасадата да не биде од стиропор, туку од стиродур, а под него премачкајте со битумен. И кај кровот, под него, не оставај да се познаваат даски, нека стават стиропор или ламперија.
   
  На deksamk му/ѝ се допаѓа ова.
 13. deksamk

  deksamk

  Член од:
  1 април 2014
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  31
  Фала друже и ти да си дочекаш.

  Точно да, земјиштето е малку стрмно па планирав нешто појако, фала за предлогот :)

  А кровот дефинитивно ќе има ламперија ама ко ке однесам скеле за фасадата воедно и тоа, знаеш местото е малку проблематично за транспорт па да не носам 2 пати скеле.

  Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
   
  На Sungerot Bob му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: