Совет за викендица

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
На пример, сакам да купам викендица и како да се провери бунарот што е копан дали стално има вода?
Има некој начин за тоа?
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
На пример, сакам да купам викендица и како да се провери бунарот што е копан дали стално има вода?
Има некој начин за тоа?
Има. Ќе ставиш појака пумпа од тоа што претпоставуваш дека има вода, ќе ја вклучиш и ќе го намалуваш протокот со вентил - се додека не почне да стагнира нивото на вода. Е токму толкав ти е дотокот на бунарот, и само тој е важен при избор на пумпа, а не како некои што викаат " абе на 0.5 метар е нивото на вода од горе, имам вода"
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.708
Не најдов нешто слично на форумот, да не отварам нова тема.
Ми треба мислење за струја. Се работи за викендичка во која би поминувал 5-10 викенда годишно, не повеќе од 20-30 дена вкупно за цела година. Не знам дали се исплати довод на струја, бандери, приклучок и сл.
Не би ми требало многу струја, 3-4 сијалици, полнач за телефон или лап топ. Размислувам за друга опција, ако е возможна.

1. Струја од соларни панели
Не знам дали некој има искуство со ова. Колку е задоволен ? Дали има некои проблеми, во смисла да има скапи делови ( пример тоа акумулаторот да треба да се менува на 2-3 години ?)

.

2. Друго, на пазарот има нешто слични системи, со цена од 50-100 евра :

9V 3.5W - 7W solarna panel, DC 6V izlez, Glavna edinica so 8 SMD LED svetilka i 1W LED svetloto na reflektorite 3 x 6V / 3W LED svetilki

Колку што можам да видам, има 1 дел помалку од претходиот систем. Ако претпоставам дека тоа црната кутија е акумулатор (дали?), тогаш нема инвентер. Дали ова реално работи, дали дава доволно светлина ( немам стручно познавање за електрика и не ми е познат техничкиот опис) колку светлина би било тоа со стандардна сијалица ? Колку имаат рок на траење. Убаво би било некој поискусен да помогне со објаснување дали вреди да се дадат пари за ова?
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Знае ли некој како се движат цените на плацови во село Бањани.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
се отвараат
Сега се гледаат и кај мене, вчера пишуваше само IMG.

@deksamk преубава ти е викендицава, само во здравје, среќа и убавини да си ја посетуваш/живееш. Единствено би ти препорачал, затоа што гледам на последната слика на малку стрмно земјиште ти е поставена, долниот дел од фасадата да не биде од стиропор, туку од стиродур, а под него премачкајте со битумен. И кај кровот, под него, не оставај да се познаваат даски, нека стават стиропор или ламперија.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Сега се гледаат и кај мене, вчера пишуваше само IMG.

@deksamk преубава ти е викендицава, само во здравје, среќа и убавини да си ја посетуваш/живееш. Единствено би ти препорачал, затоа што гледам на последната слика на малку стрмно земјиште ти е поставена, долниот дел од фасадата да не биде од стиропор, туку од стиродур, а под него премачкајте со битумен. И кај кровот, под него, не оставај да се познаваат даски, нека стават стиропор или ламперија.
Фала друже и ти да си дочекаш.

Точно да, земјиштето е малку стрмно па планирав нешто појако, фала за предлогот :)

А кровот дефинитивно ќе има ламперија ама ко ке однесам скеле за фасадата воедно и тоа, знаеш местото е малку проблематично за транспорт па да не носам 2 пати скеле.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
Zdravo decki,
razgleduvam ponudi na vikendici okolu Markova Susica i Skopska Crna Gora (posebno Brodec). Sekoe so svoi prednosti/nedostatoci. Od aspekt na pocist vozduh, pogolema nadmorska visina vodi Brodec, a za infrastruktura i pristapnost (vo odnos na Aerodrom) poveke odgovara M. Susica.

Vo pregovori sum za edna vikendica vo M. Susica, no se dvoumam dali vo zimskite denovi zagaduvanjeto se oseka kako vo grad, bidejki sakam da ja koristam i zimno vreme koga vo ke ima smog, a imajki vo predvid deka i Drisla e vo neposredna blizina.

Vasite soveti se dobredojdeni za diskusija.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Zdravo decki,
razgleduvam ponudi na vikendici okolu Markova Susica i Skopska Crna Gora (posebno Brodec). Sekoe so svoi prednosti/nedostatoci. Od aspekt na pocist vozduh, pogolema nadmorska visina vodi Brodec, a za infrastruktura i pristapnost (vo odnos na Aerodrom) poveke odgovara M. Susica.

Vo pregovori sum za edna vikendica vo M. Susica, no se dvoumam dali vo zimskite denovi zagaduvanjeto se oseka kako vo grad, bidejki sakam da ja koristam i zimno vreme koga vo ke ima smog, a imajki vo predvid deka i Drisla e vo neposredna blizina.

Vasite soveti se dobredojdeni za diskusija.
Baraj togas sonje, poblisku i povisoko e
 

Kajgana Shop

На врв Bottom