Совет за вежби за гради

S

Stef Bachatero

Гостин
Не тренирам за бодибилдинг туку за просечно атлетско тело, склекови ќе завршат работа + бенч.
Атлетско тело значи да перформираш добро во сите работи, дали е спринт, кревање тежини или трчање маратон.
Со сопствена тежина можеш само да се загреваш, телото се адаптира на секаков стрес што ќе му дадеш.
Бодибилдингот вклучува многу работи од повеќе видови спортови, а ти треба се да гледаш што се придобивките од било кој спорт и да го вклучиш за твојата цел.
 
G

garthok

Гостин
Атлетско тело значи да перформираш добро во сите работи, дали е спринт, кревање тежини или трчање маратон.
Со сопствена тежина можеш само да се загреваш, телото се адаптира на секаков стрес што ќе му дадеш.
Бодибилдингот вклучува многу работи од повеќе видови спортови, а ти треба се да гледаш што се придобивките од било кој спорт и да го вклучиш за твојата цел.
Не не ја вежбам колку што сметам дека можам, не рушам рекорди. Момците што вежбам калистеника сите имаат добри гради а никој од нив не влегол во теретана со години.
 
Член од
31 јули 2014
Мислења
321
Поени од реакции
314
Атлетско тело значи да перформираш добро во сите работи, дали е спринт, кревање тежини или трчање маратон.
Со сопствена тежина можеш само да се загреваш, телото се адаптира на секаков стрес што ќе му дадеш.
Бодибилдингот вклучува многу работи од повеќе видови спортови, а ти треба се да гледаш што се придобивките од било кој спорт и да го вклучиш за твојата цел.
Што викаш тег не сум дигнал за градиве само склекови не ги лажи луѓето тука дека не може со склекови да се направат гради Photo0154.jpg
 
G

garthok

Гостин
Ете ти слика моја , тренерот нека постави и спореди, он само копира текстови некои од нет збори вак , така , а работа 0,зеро
Знам се шалев. Склекови се супер и кинат поготово кога правиш над 200. Така да Стеф :kuracc:
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Знам се шалев. Склекови се супер и кинат поготово кога правиш над 200. Така да Стеф :kuracc:
За хипертррофија е потребно 8-12 повторувања.
Со 200 склека правиш само дека си добар во склекови.
Комбинирај од двете не игнорирај совет.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
За хипертррофија е потребно 8-12 повторувања.
Со 200 склека правиш само дека си добар во склекови.
Комбинирај од двете не игнорирај совет.
Ај објасни ја реченицава.
И дај не заебавај дека за хипортррофија е потребно стрикно од 8-12 повторување.
И со склекови може да се изведе добар тренинг за гради/трицепс. Не мој да ми речеш дека телото се прилагодува на склековите и нема да расте. Си има начини да создадеш стрес на мусклуите на градите преку склекови и со 5годишни искуство вежбање. Ке варираш со видовите на склекови/ ке смлиш времето /некад ке зголемиш серии/ некад репови и ред други работи.
Како тренер НЕСМЕШ да го кажуваш тоа дека со склекови само стануваш добар во склекови.
Ај кажи дека не е така ???
 

kelesh

sperminator
Член од
20 август 2014
Мислења
72
Поени од реакции
138

kelesh

sperminator
Член од
20 август 2014
Мислења
72
Поени од реакции
138
За хипертррофија е потребно 8-12 повторувања.
Со 200 склека правиш само дека си добар во склекови.
Комбинирај од двете не игнорирај совет.
bilder, oti koga se slikas si gi smknuvas pantalonite po malku?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Ај објасни ја реченицава.
И дај не заебавај дека за хипортррофија е потребно стрикно од 8-12 повторување.
И со склекови може да се изведе добар тренинг за гради/трицепс. Не мој да ми речеш дека телото се прилагодува на склековите и нема да расте. Си има начини да создадеш стрес на мусклуите на градите преку склекови и со 5годишни искуство вежбање. Ке варираш со видовите на склекови/ ке смлиш времето /некад ке зголемиш серии/ некад репови и ред други работи.
Како тренер НЕСМЕШ да го кажуваш тоа дека со склекови само стануваш добар во склекови.
Ај кажи дека не е така ???
Јас кажувам тоа што се факти, а вие ако сакате игнорирајте ги или правете што сакате.
Единствениот начин за да прогресирате е прогресивно оптеретување.
Мускулите во градите се брзи мускули,највеќе реагираат на големи тежини.
Со повеќе повторувања не стимулирате раст, освен ако не додате некаков вид отпор тогаш може да збориме.
И доста споредуваме јаболки со помаранџи и двете вежби се добри, но ако сакаш мускулен раст со склекови никој не изградил мускули како шварци.
 
Член од
31 јули 2014
Мислења
321
Поени од реакции
314
Јас кажувам тоа што се факти, а вие ако сакате игнорирајте ги или правете што сакате.
Единствениот начин за да прогресирате е прогресивно оптеретување.
Мускулите во градите се брзи мускули,највеќе реагираат на големи тежини.
Со повеќе повторувања не стимулирате раст, освен ако не додате некаков вид отпор тогаш може да збориме.
И доста споредуваме јаболки со помаранџи и двете вежби се добри, но ако сакаш мускулен раст со склекови никој не изградил мускули како шварци.
Јас изгледа така сум роден со оформени гради
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Јас кажувам тоа што се факти, а вие ако сакате игнорирајте ги или правете што сакате.
Единствениот начин за да прогресирате е прогресивно оптеретување.
Мускулите во градите се брзи мускули,највеќе реагираат на големи тежини.
Со повеќе повторувања не стимулирате раст, освен ако не додате некаков вид отпор тогаш може да збориме.
И доста споредуваме јаболки со помаранџи и двете вежби се добри, но ако сакаш мускулен раст со склекови никој не изградил мускули како шварци.
Кој факти бе друже кој факти. Ти и твојте фактии.
Ај објасни ми го фактот како тогаш периодот(повеќе од 1година)кога тренингот за гради ми беше составен само од склекови,ја напрадував. Па самите ние сме отпор не ли е поголем отпор ако направиш 5*25 серии склеокови со 1мин пауза,или пак ако направиш 5*35 серии скелекови со 45секунди пауза?.Кажи ми не се напредува така? иако бројките што ги напишав се малку за еден тренинг(но ова сепак зависи од индивидуа до индивидуа)
Преска викаше дека скелковите се добри само за склекови а сега дека и двете вежби се добри. Пак ти со твојата контрадикторност.
Хааха и за на крај ај кажи ми кој изградил па гради ко на шварци со тежини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom