Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
13 мај 2012
Мислења
54
Поени од реакции
20
Јас ја платив околу 50 е, имаат апликација и веб страна за моменталните цени.

Sent from my B1-810 using Tapatalk
 
Член од
27 декември 2022
Мислења
26
Поени од реакции
6
Здраво
Некој да ме советува ако може, имам 17год и сакам да знам кога би било најдобро време да почнам да полагам за Б категорија секако тоа што можам да поминам додека не напунам 18 а тоа ќе е во Ноември.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.917
Поени од реакции
1.384
Здраво
Некој да ме советува ако може, имам 17год и сакам да знам кога би било најдобро време да почнам да полагам за Б категорија секако тоа што можам да поминам додека не напунам 18 а тоа ќе е во Ноември.
17 godini i 6 meseci ko ke naprajs togas mozis da vozis casoj gradcka voznja a koga ke napravis 18 godini polagas test,poligon i gracka voznja. Samo ke treba posle da vadis nanovo lekarsko poso sea vazi 6 meseci lekarskoto. Jas ko polagav pocnav na 17 ipol godini a na 18 polagav testoj ama togas bese na 1 godina lekarskoto.
 
Член од
22 август 2016
Мислења
80
Поени од реакции
19
сакам ЛЕД светла да ставам кој најдобро би ја завршил таа работа у скопјево?
 
Член од
27 декември 2022
Мислења
26
Поени од реакции
6
17 godini i 6 meseci ko ke naprajs togas mozis da vozis casoj gradcka voznja a koga ke napravis 18 godini polagas test,poligon i gracka voznja. Samo ke treba posle da vadis nanovo lekarsko poso sea vazi 6 meseci lekarskoto. Jas ko polagav pocnav na 17 ipol godini a na 18 polagav testoj ama togas bese na 1 godina lekarskoto.
epa nisto togas ke pocekam i sve od ednas ako ne za da ne se zaebavam
 
C

confusion

Гостин
Дали имате вадено ДПФ на HDI 2.0, за Пежо се работи во случајов? Или да познавате добар мајстор за вадење ДПФ и гасење во компјутер?
Ме заебава колава веќе некое време, ми јавува water in diesel particulate filter, триста работи сменив и пак исто, се изнадавав пари а еден типац во сервис ми рече, џабе се мачиш, извади ДПФот, до тоа е.
После буричкав по интернет, стварно ова срањево знаело такви глупости да прави, 100% немам вода во резервар, 100% немам вода во филтерот, се проверив/сменив, нафта само на Макпетрол ставам.
Некој со вакво искуство?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.917
Поени од реакции
1.384
Дали имате вадено ДПФ на HDI 2.0, за Пежо се работи во случајов? Или да познавате добар мајстор за вадење ДПФ и гасење во компјутер?
Ме заебава колава веќе некое време, ми јавува water in diesel particulate filter, триста работи сменив и пак исто, се изнадавав пари а еден типац во сервис ми рече, џабе се мачиш, извади ДПФот, до тоа е.
После буричкав по интернет, стварно ова срањево знаело такви глупости да прави, 100% немам вода во резервар, 100% немам вода во филтерот, се проверив/сменив, нафта само на Макпетрол ставам.
Некој со вакво искуство?
Со едно праење гасниш софтверски и механички DPF off Flaps off Egr off stage 1 и заувек без проблеми,глата рајат. Вади то ѓубре ради него страда турбина. Јас го извадив пред 3 години на опел вектра ц нонстоп праеше регенерација.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Дали имате вадено ДПФ на HDI 2.0, за Пежо се работи во случајов? Или да познавате добар мајстор за вадење ДПФ и гасење во компјутер?
Ме заебава колава веќе некое време, ми јавува water in diesel particulate filter, триста работи сменив и пак исто, се изнадавав пари а еден типац во сервис ми рече, џабе се мачиш, извади ДПФот, до тоа е.
После буричкав по интернет, стварно ова срањево знаело такви глупости да прави, 100% немам вода во резервар, 100% немам вода во филтерот, се проверив/сменив, нафта само на Макпетрол ставам.
Некој со вакво искуство?
Кај мене на Тојота Аурис 08' 2.0 д4д ми се појавуваше чек енџин за петта дизна и секогаш кога го гасам ми се појавуваше после некој период.Решение кршев дпфот, исклучив дпф, егр кај ШИНИК во Геге и еве две години тера одлично без чек енџин и такви елковидни симболи :D
 
Член од
18 мај 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Сакам бели светла на фаровите да ставам на passat 4 кои се најдобри
Автоматски споено мислење:

ШТО Е ОВА ЗА ШТО СЛУЖИ ?

IMG_20230505_014343519.jpg
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.326
Поени од реакции
7.326
Дали имате вадено ДПФ на HDI 2.0, за Пежо се работи во случајов? Или да познавате добар мајстор за вадење ДПФ и гасење во компјутер?
Ме заебава колава веќе некое време, ми јавува water in diesel particulate filter, триста работи сменив и пак исто, се изнадавав пари а еден типац во сервис ми рече, џабе се мачиш, извади ДПФот, до тоа е.
После буричкав по интернет, стварно ова срањево знаело такви глупости да прави, 100% немам вода во резервар, 100% немам вода во филтерот, се проверив/сменив, нафта само на Макпетрол ставам.
Некој со вакво искуство?
Макпетрол на бензинските нема пари за една четка боја потрошено за да ги бојадиса вратите од комунизмот купени. Ти чекаш да потроши повеќе пари на квалитетно гориво увезено?

Слабо логикава малку?
 
C

confusion

Гостин
Макпетрол на бензинските нема пари за една четка боја потрошено за да ги бојадиса вратите од комунизмот купени. Ти чекаш да потроши повеќе пари на квалитетно гориво увезено?

Слабо логикава малку?
Глупости.
Имам работено во Макпетрол со години, одамна не сум таму ама за горивото никогаш не сум имал проблем или да познавам некој што имал проблем.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.326
Поени од реакции
7.326
Глупости.
Имам работено во Макпетрол со години, одамна не сум таму ама за горивото никогаш не сум имал проблем или да познавам некој што имал проблем.
А да познаваш некој да имал проблем со горивото од другите бензински?

Еве јас летово барав adblue и на макпетрол ми нудеа од оние за камиони по 10 литра без адаптер за точење за да може adblueто убаво да си се кристализира додека си се точи.
 
C

confusion

Гостин
А да познаваш некој да имал проблем со горивото од другите бензински?

Еве јас летово барав adblue и на макпетрол ми нудеа од оние за камиони по 10 литра без адаптер за точење за да може adblueто убаво да си се кристализира додека си се точи.
Познавам да, прашањето не ми беше тоа, до нафта не е проблемот.
Ти нуделе зошто нема на секоја бензинска adblue пумпа. Во Куманово на влез има(последна МП пумпа), на самиот автопат пред да излезеш на Табановце.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.917
Поени од реакции
1.384
Mak petrol 8 godini tocam nafta dosega edinstven problem mi bese koga namesto benzin mi turia nafta. Se setiv navreme ja spasiv kolata. Drug problem so naftata doaega sum nemal. Naftata e taja i na mak petrol i na bitoil i makoil i lukoil. Isto mi trosi isto odi isto e se. Eve i na lukoil naprajle da se berat poeni koga tocis nafta. Za addblue kaj nas vo bitola nema po benziski ama ima prodavnica za avto delovi koja poracuva addblue i za 1 den stignuva.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.992
Поени од реакции
14.791
Со едно праење гасниш софтверски и механички DPF off Flaps off Egr off stage 1 и заувек без проблеми,глата рајат. Вади то ѓубре ради него страда турбина. Јас го извадив пред 3 години на опел вектра ц нонстоп праеше регенерација.
Што парти е само стејџ 1 за 147? ЕГР-от е предходно исклучен и софтверски и механички
 

Kajgana Shop

На врв Bottom