Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Ти одговорија погоре, најголем дел од производителите истата ја врзуваат со години/километри.


Друже безбедноста е таа, ќе внимаваш како возиш, инаку на возило од 10+ години не ја очекувај истата безбедност од тестовите, никој не може да ти гарантира дали сите воздушни перничиња ќе се отворат или некое „запекло/затаило“, колку се амортизирале останатите делови, колкава деформација има претрпено дотогаш и тн.


Не зборувам за нова, туку да си земеш регуларно возило, а ако ти треба поголем багажен простор ќе си земеш караван/минивен.
Со 10к во џеб не земаш квалитетен „теренец“, особено не од поскапи брендови како Волво.
Рачунај скоро сите во таа класа, дури и во периодот околу 2010-2015та беа >35 000 евра, никој не е будала да ти даде таква кола за 10к ако истата не е дојдена до ситуација да има доста трошоци за одржување.

Или она што го зборувам е дека за таа сума е поголема веројатноста да најдеш позачувано возило кое тогаш било купено 20-25к, отколку возило кое тогаш се продавало над 35к евра.
Само да надополнам дека тука поради долгите периоди на чекање за ново возило половните (до 5 години) се изгор скапи

да Отвориш огласи ќе видиш возила кои пред 1-3 годинисе продавале нови од салон поефтино одколку сега половни со 30-40к поминати

ова зборам за Шведска не знам како е на други места
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.952
Само да надополнам дека тука поради долгите периоди на чекање за ново возило половните (до 5 години) се изгор скапи

да Отвориш огласи ќе видиш возила кои пред 1-3 годинисе продавале нови од салон поефтино одколку сега половни со 30-40к поминати

ова зборам за Шведска не знам како е на други места
Не само таму, секаде е иста приказна.
Овде особено со „пикапите“ (utes) имаше ситуација да ги продаваат поскапо 3-4 годишни возила отколку нови во салон. Едноставно сите салони беа празни, и се чекаше со месеци.
Форд мислам дека растурија, прв доби возила на лагер, новите возила се скоро сите од нив.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Искуство од еден колега кој се судри со овластен сервис во Германија. Плаќаше сервисна "гаранција" на еден премиум бренд како поп со сите нивни прескапи услуги кои не вредеа ниту една десетина од цената во еден обичен сервис. Колата имаше едвај 100 000 километри.

Пред два месеца му зарибал моторот, спомна дека му се скинал клинастиот каиш.

Сега треба логички "гаранцијата" да стапи во сила пошто едвај се 100 000 километри и целосна сервисна историја во овластен сервис.

Значи му кажаа дека треба колата да добие нов мотор кој кошта 18 000 евра, ама ете пошто е "нивен" човек т.е. со сервисна "гаранција", треба да плати само 5 000 евра. На интернет ќе го најдеш истиот мотор нов за 3 000 евра.

Прави си ја сметката.
Ja pa imam kolega na koj so kola pod garancija mu smenija motor kompletno bez pari. Moze kaj vas u Germanija taka rabotat garanciite,ili zavisi kolegata tvoj kakva garancija imal. Moze imal nekoja sto ne pokriva se. Tuka kaj mene ubavo e objasento sho e pokrieno, do kolku km ili do kolku godini, i ako se rasipe ti menuvaat kompletno bez pari.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
На колку километри му го сменија моторот?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
не мислев дека германците биле толку хоштаплери за гаранции, обично ук, уса не праат проблем за вакви ствари ако гаранцијата го опфаќа делот што треба да се смени.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
На колку километри му го сменија моторот?
Ne znam kolku km imase, bese ford mustang i cekase 3 meseci za motor, ali mu dadoa drug na koristenje dodeka ceka za motor.

Inace na kolegata tvoj mozno e da mu pobarale pari bidejki toa izglea se racuna ko consequental failure, i nekoi garancii ke imaat limit na suma sto ja pokrivaat. Koa se zima garancija bitno e da se procita T&C za da znaes sto i kolku pokriva.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
не мислев дека германците биле толку хоштаплери за гаранции, обично ук, уса не праат проблем за вакви ствари ако гаранцијата го опфаќа делот што треба да се смени.
Гаранција имаш 2 години и тоа е по закон, после тоа имаш сервисна гаранција која ја нуди овластениот сервис на "негова добра волја" ако си негов редовен муштерија.
Автоматски споено мислење:

Ne znam kolku km imase, bese ford mustang i cekase 3 meseci za motor, ali mu dadoa drug na koristenje dodeka ceka za motor.

Inace na kolegata tvoj mozno e da mu pobarale pari bidejki toa izglea se racuna ko consequental failure, i nekoi garancii ke imaat limit na suma sto ja pokrivaat. Koa se zima garancija bitno e da se procita T&C za da znaes sto i kolku pokriva.
Сигурно му рикнал моторот за време на гаранцијата а не во времето на сервисната гаранција. Тоа се два различни поима.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Гаранција имаш 2 години и тоа е по закон, после тоа имаш сервисна гаранција која ја нуди овластениот сервис на "негова добра волја" ако си негов редовен муштерија.
Автоматски споено мислење:


Сигурно му рикнал моторот за време на гаранцијата а не во времето на сервисната гаранција. Тоа се два различни поима.
збориме тука за додатна гаранција, пример сакам на мотор и мењач да имам гаранција дека што и да се деси за тоа време сервисот ќе покрие.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
збориме тука за додатна гаранција, пример сакам на мотор и мењач да имам гаранција дека што и да се деси за тоа време сервисот ќе покрие.
Ќе ти покрие дел од трошоците само, кумплугот, замаецот и моторот после 100 000 се потрошен материјал.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.348
Поени од реакции
4.997
Во фирма кај што работам се купуваа нови комбиња за работа. - Гарантен рок ми се чини беше 2год или 200.000км.
За да важи гаранција требаше да носиш возилото на редовен сервис секој 15.000км и истиот толку и чинеше околу 250€
Бидејќи комбињата возеа меѓународен превоз - За година и пол направија 150.000км тоа се 10 сервиси - Тоа се 2500€
Двапати се расипа комбето
Еднаш во Унгарија се работеше за AdBlue системот - Немаа никаква подршка од интернационален аспект да се јават и да пружат помош.
Другпат се работеше за ламела, замаец, кумплунг или нешто такво.. не се сеќавам - Не подлежело под гаранција - Се расипа на возило кое 95% од времето се вози на отворен пат.

Така да искуствата овде во Македонија се ужасни.
  • Добиваш возило кое е наменето за овој пазар со намалени QC регулативи.
  • Мораш да плаќаш ненормално високи сервиси за да ја одржуваш гаранцијата во живот
  • Ако недај боже ти се расипе нешто - Ќе најдат начин да го прикажат како дефект вон гарантен покривање
  • Интернационалната мрежа им е нула и евентуални дефекти надвор од МКД си оставен сам на себеси.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Гаранција имаш 2 години и тоа е по закон, после тоа имаш сервисна гаранција која ја нуди овластениот сервис на "негова добра волја" ако си негов редовен муштерија.
Автоматски споено мислење:


Сигурно му рикнал моторот за време на гаранцијата а не во времето на сервисната гаранција. Тоа се два различни поима.
Pak se inatis i mislis deka stalno si u pravo.
Ovde sekoj proizvoditel ima razlicna garancija i obicno e 3 godini so sekoe novo vozilo. Nekoi ko kia i toyota imaat podolgi garancii ko standard. Imas opcija i dopolnitelna garancija da kupis po istekot na fabrickata i sekoja dopolnitelna garancija ne e ista i duri i ne mora da ja kupis od proizvoditelot, imas kompanii koi prodavaat garancii i ako nesto se rasipe pokrivaat oni se.
Otvori google i vidi sam kako e za u Anglija namesto da se inatis stalno.
Sea ke pocnes so guarantee vs warranty, ali ic ne me zanima koja kako se vika ako pokriva skoro se na kolata. Mene mi e bitno pisanoto u T&C i sho konkretno pokriva.

Jas za prvata kola kupiv na vremeto dodatna 3 godisna garancija koja ne bese od proizvoditelot ali pokrivase se, vklucuvajki motor, menjac, kumplung bidejki od odbrav najvisokiot paket koj pokriva se. Kolata na vremeto bese kupena so 126000km.

Ti izglea si kupuval garancii bez da citas sho e napisano na niv i za toa sea ne poznavas nikakva garancija.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
Pak se inatis i mislis deka stalno si u pravo.
Ovde sekoj proizvoditel ima razlicna garancija i obicno e 3 godini so sekoe novo vozilo. Nekoi ko kia i toyota imaat podolgi garancii ko standard. Imas opcija i dopolnitelna garancija da kupis po istekot na fabrickata i sekoja dopolnitelna garancija ne e ista i duri i ne mora da ja kupis od proizvoditelot, imas kompanii koi prodavaat garancii i ako nesto se rasipe pokrivaat oni se.
Otvori google i vidi sam kako e za u Anglija namesto da se inatis stalno.
Sea ke pocnes so guarantee vs warranty, ali ic ne me zanima koja kako se vika ako pokriva skoro se na kolata. Mene mi e bitno pisanoto u T&C i sho konkretno pokriva.

Jas za prvata kola kupiv na vremeto dodatna 3 godisna garancija koja ne bese od proizvoditelot ali pokrivase se, vklucuvajki motor, menjac, kumplung bidejki od odbrav najvisokiot paket koj pokriva se. Kolata na vremeto bese kupena so 126000km.

Ti izglea si kupuval garancii bez da citas sho e napisano na niv i za toa sea ne poznavas nikakva garancija.
Ти пишуваше дека и покрај тие "гаранции" си морал сам да си ја платиш поправката пошто била мала цената, за да не си ја "загубиш" таа гаранција. :pos:
 

gos

Wrong
Член од
8 ноември 2007
Мислења
719
Поени од реакции
56
Zdr. imam edno prasanje mi treba pomos.
ne razbiram mnogu od kolite no sakam da kupam mercedes Cla no ne znam kakov,180 200 220 ili 250 ba bidam iskren ne znam sto e razlikata bi sakal nekoj da mi objasni
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ти пишуваше дека и покрај тие "гаранции" си морал сам да си ја платиш поправката пошто била мала цената, за да не си ја "загубиш" таа гаранција. :pos:
Nikogas ne sum rekol deka trebalo da platam popravka za da ja cuvam garancijata. Ako tolku si siguren u toa ete poveli citiraj kade sum rekol takvo nesto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom