Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
16 февруари 2012
Мислења
49
Поени од реакции
173
Што цена се движи тоа чудо ? Нешто повеќе околу тоа ?
mene 2 pati mi go cistea i mi zemaja ednas 1200 denari ednas 800. srekja ne bese premnogu zamasten i mozese da se iscisti. za promena mi rekoja deka bil okolu 6000 den. za opel corsa b 1.0. ova ti kazuvam pred 3 godini
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Луѓе ако може малце помош.

Сијаличкава почна да ми свети и колата почна немирно да работи на мали обртаи.
Се работи за Ибица 2003 1.2 12В бензин.
Што би можело да биде ? И дали може да ја терам барем до дома вака?Прегледај го приврзокот 250019Прегледај го приврзокот 250019
Сондата 90%
Автоматски споено мислење:

Можеш до дома
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Абе ајде скапо одржување. Деловите за 206 1.4 хди според мене се џабе пари.
Види сеа, у тоа време филтер за нафта беше 2600 (2011/2012 со се конзола чипови етц) за голфов 1000 1200... едно раменце од ефтин производител 3600 платив...како да ти кажам, ако одржуваш југо претходно па идеш на 206 е скапо, али ако си одржувал некој SUV па се симнеш на 206 ќе е ефтино...секој од свој агол
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Сеа за пола саат ја носам на механичар на 2 км некаде што е од мојава локација, работата њ дали смеам да ја возам вака, тоа ме мачи... најверојатно е слаб комтакт на свеќица или шознам ( ко шо ми спомнаа преку телефон.) Мислев дане знље некој тука како да го решам тој проблем и сам или бар да проверам и дали смеам вака да ја возам...
Како и да е фала ти :)
Ако не ти е тешко шкртни што направи со сијаличево оти ја го возам исто бензин, веќе пола година со вакво светнато сијаличе. Го бришам повремено компјутерски, пак ми се јавува. Од еден компјутерски што ми дијагностицираа,
ми рекоа веројатно треба да се исчисти некој дел Егр ли Мап/МАф ли, некоја клапна беше. Ама тоа требало на мајстор да се чисти.
Така да, ако успееш кажи оти очи ми боде сијаличкава :)
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Фала ви на сите, го решоив проблемот, бомбината била.
Ако не ти е тешко шкртни што направи со сијаличево оти ја го возам исто бензин, веќе пола година со вакво светнато сијаличе. Го бришам повремено компјутерски, пак ми се јавува. Од еден компјутерски што ми дијагностицираа,
ми рекоа веројатно треба да се исчисти некој дел Егр ли Мап/МАф ли, некоја клапна беше. Ама тоа требало на мајстор да се чисти.
Така да, ако успееш кажи оти очи ми боде сијаличкава :)
Брат јас сменив бомбина и свеќици. Е сеа мене ми кажа мајаторов дека од тоа му е. Сеа фала богу супер си работи.
Мене ми трокираше мислиш моторот ќе изрипа од држач, а над 1700/1800 обртаи океј си беше, помалце трокираше. Најдобро фати си добар мајстор :)
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Некој искуство со Бубибис, Бране од Батинци? Инфо во врска со цена и работа?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Фала ви на сите, го решоив проблемот, бомбината била.


Брат јас сменив бомбина и свеќици. Е сеа мене ми кажа мајаторов дека од тоа му е. Сеа фала богу супер си работи.
Мене ми трокираше мислиш моторот ќе изрипа од држач, а над 1700/1800 обртаи океј си беше, помалце трокираше. Најдобро фати си добар мајстор :)
Проверете ја сондата зашто пак може да светне сијаличката
 
Член од
23 август 2015
Мислења
13
Поени од реакции
0
Луѓе ако може малце помош.

Сијаличкава почна да ми свети и колата почна немирно да работи на мали обртаи.
Се работи за Ибица 2003 1.2 12В бензин.
Што би можело да биде ? И дали може да ја терам барем до дома вака?Прегледај го приврзокот 250019Прегледај го приврзокот 250019
Ovoj problem moze da zavisi od mnogu raboti moze da se svekici, kabli, bombina, o2 senzor, moze da e i maf senzor ako slabo reagira na gas pedalata najcest problem se svekici i kabli ama sepak treba da se proveri na kompjuter
 
Член од
2 март 2019
Мислења
78
Поени од реакции
58
Дечки ајде помош
Копресорот на климата нон стоп врти и кога е вклучена климата и кога е исклучена. Дали може да направи некоја беља. Еве и слика се работи за поло од 2005 бензин. Барем така мислам не мозам да најдам видео од друг компресор за поло. Другите видеа што ги накдов на јотјуб средишниот дел од компресорот престанува да врти кога се искличи климата. Совет може??
 

Attachments

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Дечки ајде помош
Копресорот на климата нон стоп врти и кога е вклучена климата и кога е исклучена. Дали може да направи некоја беља. Еве и слика се работи за поло од 2005 бензин. Барем така мислам не мозам да најдам видео од друг компресор за поло. Другите видеа што ги накдов на јотјуб средишниот дел од компресорот престанува да врти кога се искличи климата. Совет може??
Кај некои клима компресори има квачило или кумплуг во самиот комресор. значи предниот дел врти, но внатре има некои како ,,ламели,, кои се активираат со електрични калеми, и тогаш вртежите се пренесуваат и во внатрешноста на компресорот. Во исклулена состојба врти само каишницата
 
Член од
2 март 2019
Мислења
78
Поени од реакции
58
Кај некои клима компресори има квачило или кумплуг во самиот комресор. значи предниот дел врти, но внатре има некои како ,,ламели,, кои се активираат со електрични калеми, и тогаш вртежите се пренесуваат и во внатрешноста на компресорот. Во исклулена состојба врти само каишницата
Сакаш да кажеш дека е можно средишниот дел нон стоп да врти и во искличена и вкличена клима?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
каишницата или тоа што се гледа надвор врти...но делот внатре каде се прави компресија не врти

барем е вака во возилата на ФИАТ кои јас ги возам(Пунто и Алфа 147)
 
Член од
2 март 2019
Мислења
78
Поени од реакции
58
каишницата или тоа што се гледа надвор врти...но делот внатре каде се прави компресија не врти

барем е вака во возилата на ФИАТ кои јас ги возам(Пунто и Алфа 147)
Значи како кај мене надвор се се врти.
Фала многу за одговорот.
p.s. Според изгледотмислам дека е овој компресор
 

Attachments

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Знае ли некој кој врши поправка на ладење на седиште во Скопје?
Престана да ми работи ладењето на сувозачкото седиште.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Некој да не има или знае кај да најдам челични бандажи 114.3 ,17-ки за Ланд Ровер Фрилендер,мк1 2000-та година?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom