Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
16 ноември 2011
Мислења
220
Поени од реакции
67
nekoe iskustvo so reparacija na predni amortizeri, isplatlivo li e,vredi li?
se raboti za citroen c3
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
nekoe iskustvo so reparacija na predni amortizeri, isplatlivo li e,vredi li?
se raboti za citroen c3
Амортизерите ти се потрошен материјал кои не се менуваат секоја година. Јас кога ги менував не ми беше ценовно исплатливо да ги репарирам, види си која разлика во цена ја имаш.
 
K

kirejankovski1

Гостин
ako cuka zadnicata amortizerite ti se za emnvanje a ako e padnata samo da mozi da se tera mozi da gi repariras
 
Последно уредено од модератор:
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
Здраво на сите, имам проблем со пежо мотор 1.9 обичен дизел, имено моторот ми го ремонтираше како демек искусен мајстор за ремонти, препакувана е и бош пумпата и сите четири дизни се ставени нови. Кога ќе запали ладен мотор многу лошо работи(било насабајле на -4 или попладне на +8, само да е ладен), многу тресе потпукнува и тера испрекинато бел дим, тоа трае неколку минути со тоа сто постепено се смирува тресењето и потпукнувањето, инаку пали одма. Мајсторот нема решение за проблемов.Кога ќе загрее работи сосема уредно. Моторот до последен момент пред ремонтот работеше секогаш мирно без овакви невообичаени звуци, трошеше 1 литар улје на 1000 километри али немав проблеми.
Ако има некој идеја што може да биде ?
Провери го зупчаникот на радилицата,кај мене таму беше проблемот.
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
202
Поени од реакции
5
Дечки,
има еден човек ми продава комплет клима за Вектра А. Дали е изводливо да ја купам и монтирам на мојата, која иначе нема клима фабрички? Мотор има 1.6 и.
Фала однапред,
Поздрав
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.989
Поени од реакции
14.780
Дечки,
има еден човек ми продава комплет клима за Вектра А. Дали е изводливо да ја купам и монтирам на мојата, која иначе нема клима фабрички? Мотор има 1.6 и.
Фала однапред,
Поздрав
Ako ista takva ima klima nema problem so instaluranjeto. No ima mnogu rabota. Treba da se kopa i pod maskata i plus polnenje so freon. Samo da ti gi dadat site dtžači i delovi
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Ги уклучува греачите.
Може ги уклучува,ама провери го релето..Тоа знае да дупи.[DOUBLEPOST=1480966793][/DOUBLEPOST]
Дечки,
има еден човек ми продава комплет клима за Вектра А. Дали е изводливо да ја купам и монтирам на мојата, која иначе нема клима фабрички? Мотор има 1.6 и.
Фала однапред,
Поздрав
Многу работа има,многу приклучоци..Треба добар механичар и електричар за да ти преспои,компресор,фреон,бушење...Колку ти ја дава климата,ако не е тајна?
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
202
Поени од реакции
5
Може ги уклучува,ама провери го релето..Тоа знае да дупи.[DOUBLEPOST=1480966793][/DOUBLEPOST]

Многу работа има,многу приклучоци..Треба добар механичар и електричар за да ти преспои,компресор,фреон,бушење...Колку ти ја дава климата,ако не е тајна?
100 evra комплет до последен штраф и држач, прашувам чисто дали е изводливо пошто знам дека има мн работа и тоа ми е малце проблематично, неверувам дека ке ставам токму ради тоа. Многу работа и дали на крај се ке испадне ко што треба
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.667
Поени од реакции
34.980
nekoe iskustvo so reparacija na predni amortizeri, isplatlivo li e,vredi li?
se raboti za citroen c3
Оди во Ленди во Чаир, јас за реното од таму ги зедов поевтино во однос на другите места. Мене два предни ме фатија 8000 денари со се буфери, без буфери 6000 денари, германски со две години гаранција.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
100 evra комплет до последен штраф и држач, прашувам чисто дали е изводливо пошто знам дека има мн работа и тоа ми е малце проблематично, неверувам дека ке ставам токму ради тоа. Многу работа и дали на крај се ке испадне ко што треба
И уште најмалку 50 евра на мајсторот за работна рака,и уште 30-40 евра за полнење со нов фреон,и уште 30-40 евра за непланирани трошкови..Со 250 евра имаш фабрички клима уред..Да ги имам тие пари,јас би размислил.Треба да си направиш есап,каде ја возиш колата,на отворен пат колку поминуваш,сам ли возиш?Ако 95% од времето си низ град,клима не ти треба,отвори џамовите и чао.
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
202
Поени од реакции
5
И уште најмалку 50 евра на мајсторот за работна рака,и уште 30-40 евра за полнење со нов фреон,и уште 30-40 евра за непланирани трошкови..Со 250 евра имаш фабрички клима уред..Да ги имам тие пари,јас би размислил.Треба да си направиш есап,каде ја возиш колата,на отворен пат колку поминуваш,сам ли возиш?Ако 95% од времето си низ град,клима не ти треба,отвори џамовите и чао.
Да да размислување на место, интересна тема чисто информативно онака ме занима што и како стојат работите.
 
Член од
29 август 2009
Мислења
131
Поени од реакции
22
Zdravo.. imam seat leon 2001 1.9 tdi 90 konja.. koga ke ja zapalam kolata posle 1 minuta rabotanje vo ler pocnuva da pisti turboto dali toa treba taka da raboti ili ne. ako ne treba taka da raboti dali nekoj moze da mi objasni do sto moze da bide ?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Zdravo.. imam seat leon 2001 1.9 tdi 90 konja.. koga ke ja zapalam kolata posle 1 minuta rabotanje vo ler pocnuva da pisti turboto dali toa treba taka da raboti ili ne. ako ne treba taka da raboti dali nekoj moze da mi objasni do sto moze da bide ?
Какво масло(уље) користиш ???


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Zdravo.. imam seat leon 2001 1.9 tdi 90 konja.. koga ke ja zapalam kolata posle 1 minuta rabotanje vo ler pocnuva da pisti turboto dali toa treba taka da raboti ili ne. ako ne treba taka da raboti dali nekoj moze da mi objasni do sto moze da bide ?
Ne treba taka da raboti.
Dali e ispravno turboto ke proveris taka sto ke ja turiras kolata i ke vidis dali se duva crevoto od interkulerot.
Ako se duva ispravno e .
I na turbas maksimum maslo so viskozitet 10/40

Patem ko ke ja stisnis,dimi crno?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom