Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Лаичко прашање:
По забрана за увоз еуро 2 ваљда, цените на колите увезени ке рипне ке остане иста или ке се намали ?
( прашувам се решив да купам кола Еуро 3 е ама слушнав некој ваков муабет дека ке се намалеле )
 
Член од
12 октомври 2009
Мислења
23
Поени од реакции
3
Лаичко прашање:
По забрана за увоз еуро 2 ваљда, цените на колите увезени ке рипне ке остане иста или ке се намали ?
( прашувам се решив да купам кола Еуро 3 е ама слушнав некој ваков муабет дека ке се намалеле )
Po istekot na uvoz cenata na euro 2 pa i euro 3 osetno ke se zgolemi bidejki euro 4 se malku poskapi, nema da ima priliv na prethodnite a ke se prodavaat samo tie sto ke ostanat tuka, situacija kako pred uvozot, ke se prodavaat em polosi em poskapi vozila od sega.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Po istekot na uvoz cenata na euro 2 pa i euro 3 osetno ke se zgolemi bidejki euro 4 se malku poskapi, nema da ima priliv na prethodnite a ke se prodavaat samo tie sto ke ostanat tuka, situacija kako pred uvozot, ke se prodavaat em polosi em poskapi vozila od sega.
А тоа што е презаситен пазарот не го земате во обзир
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Po istekot na uvoz cenata na euro 2 pa i euro 3 osetno ke se zgolemi bidejki euro 4 se malku poskapi, nema da ima priliv na prethodnite a ke se prodavaat samo tie sto ke ostanat tuka, situacija kako pred uvozot, ke se prodavaat em polosi em poskapi vozila od sega.
Презаситен е пазарот не верувам дека ќе се зголеми цената.Напротив уште ќе паѓаат цените на половните автомобили.
Причина повеќе за падот на цените ќе биде бидејќи колите со еуро 2 и 3 ќе почнат да се продаваат.
 
Член од
6 септември 2012
Мислења
30
Поени од реакции
25
Здраво дечки,

Живеам и работам во Љубљана и сакам да прашам за совет - имам опција да земам
Opel Astra 1.6 16V (101 KS) 2003 год. со 149,000 км од прв газда словенец купена во Словенија.
Колата е со автоматски менувач таман и жена ми да ја вози без проблем.



Има ли некој искуство да ми каже повеќе за овој мотор,башка за менувачот,какво е одржувањето,трошкови???
На што да обратам внимание пред да ја купам?

Ве молам итно за одговор!
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Астра 1.6 16 вентилските се познати како маслојадни мотори. Ако не ти смета што троши масло земи го. Не за џабе ни во Бугарија не се продаваат а поефтини се од 1.4. 1.4 не троши масло и многу подобар мотор е. Дизел ДТИ воопшто не ти препорачувам, После јадови со фамозната пумпа.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Дајте мислење за Hyndai Santa Fe 2.2 CRDi 150ks
од сите што ги гледавме ова беше најздраво

http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1242208

Еден пријател извозе прва и втора генерација.
Од втората генерација третото уште го вози и е многу задоволен а во брзо време вика дека ќе го смени за трета генерација.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
а3 2004год 140кс дасе префрли од бугарски на наши колку би коштало (царина,рег,и дрте процедури) знам дека точно неможе да кажите него онака груба проценка?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Еден пријател извозе прва и втора генерација.
Од втората генерација третото уште го вози и е многу задоволен а во брзо време вика дека ќе го смени за трета генерација.
Значи се добри, е сега се скапи за одржување ама па џип е за сите е скапо, тргни од перење, гуми па натака со делови
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Дали некој знае каде во Скопје има место каде може да остранат радио-навигација на коли за да добијам код на навигацијата или дали има некој кој знај како да ги декодира таквите барани кодови, се заебнав остранив акумулатор сега навигацијата ми бара код.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.627
Препораки за гуми? И дали е подобро башка зимски и летни или може so m+s да се помини? И за маслото сакам да прашам, дали се менува сезонски, без разлика на километри или се гледаат километрите примарно?
 
Последно уредено:
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Препораки за гуми? И дали е подобро башка зимски и летни или може so m+s да се помини?
Зависи на каков терен ќе ги возиш ако си во град немаш гајле и со М+С иначе како мене ако си во ридски предели тешко дека ќе си пројдеш во зима со М+С ;)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.627
Зависи на каков терен ќе ги возиш ако си во град немаш гајле и со М+С иначе како мене ако си во ридски предели тешко дека ќе си пројдеш во зима со М+С ;)
Град и околината секако....и други градови ;)
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Град и околината секако....и други градови ;)
Немаш гајле со М+С зимски би ти затребале при олуја што малце тешко у последниве години ил па евентуално на Маврово, Попова Шапка итн мада и таму веќе ги чистат патиштата ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom