Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Турајте си од Макпетрол-Дизел Џет и немате гајле.

П.С-Комшијава мој се фали дека Корсата негова,1.0-12 вентили на горнината од Велес према Штип со 4-ица внатре со трета брзина ја кренал 130,по горништето.Нема логика.
 
L

Luki Junior

Гостин
Турајте си од Макпетрол-Дизел Џет и немате гајле.

П.С-Комшијава мој се фали дека Корсата негова,1.0-12 вентили на горнината од Велес према Штип со 4-ица внатре со трета брзина ја кренал 130,по горништето.Нема логика.
И јас сакам од неговите апчиина. :D:D:D

Јас биодизел на тракторо не турам, не па на кола. Ако сакате да менете црева, гумици, дихтунци, и други тракатанци, слободно ставајте биодизел. :)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Турајте си од Макпетрол-Дизел Џет и немате гајле.

П.С-Комшијава мој се фали дека Корсата негова,1.0-12 вентили на горнината од Велес према Штип со 4-ица внатре со трета брзина ја кренал 130,по горништето.Нема логика.
Мене пред 2 години од Макпетрол кој знае што ѓубре ми наточија и отиде пумпата после 5 дена. Затоа макпетрол го избегавам или на Окта или Лукоил ставам а и Макоил го заобиколувам зошто исто бучкуруши точат.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
132
Поени од реакции
50
Како се вика crank сензор на македонски, по странскиве форуми го викаат Crank/RPM сензор. Ми треба за Пунтото, па да знам како да побарам по продавнициве, и да видам дали повеќе ми се исплаќа од ebay да си го порачам. А во овластен сервис за Фиат ми побараја 100 евра, додека на интернет гледам по 20-30 евра ги земаат и немаат никаков проблем, па зошто да фрлам фазла пари за истата работа.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Како се вика crank сензор на македонски, по странскиве форуми го викаат Crank/RPM сензор. Ми треба за Пунтото, па да знам како да побарам по продавнициве, и да видам дали повеќе ми се исплаќа од ebay да си го порачам. А во овластен сервис за Фиат ми побараја 100 евра, додека на интернет гледам по 20-30 евра ги земаат и немаат никаков проблем, па зошто да фрлам фазла пари за истата работа.
Кога ќе платиш транспортни трошоци,царина,данок ќе ти излезе исто како тука,башка што ќе треба да го чекаш 10-20 дена
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Кога ќе платиш транспортни трошоци,царина,данок ќе ти излезе исто како тука,башка што ќе треба да го чекаш 10-20 дена
da sigurno, 70 evra carina kje plati. Si naracal nekogas nesto? Jas za poracka od 35 evra nemam ni denar plateno
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Како се вика crank сензор на македонски, по странскиве форуми го викаат Crank/RPM сензор. Ми треба за Пунтото, па да знам како да побарам по продавнициве, и да видам дали повеќе ми се исплаќа од ebay да си го порачам. А во овластен сервис за Фиат ми побараја 100 евра, додека на интернет гледам по 20-30 евра ги земаат и немаат никаков проблем, па зошто да фрлам фазла пари за истата работа.
Senzor za pozicija,palenje,radilica. Kako sakas taka krsti go.
:D
--- надополнето: 27 септември 2013 во 18:06 ---
http://www.youtube.com/watch?v=Exz4f4RfBFY

Eve ti da znaes kako raboti i so funkcija ima. Inaku pravilno na angliski e crankshaft(radilica) sensor.
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
Значи вака , имам форд фокус 1.8 тдци дизел 2006 година , денбес вракајки се од скопје , после автопатото што е големата угорница за излезе од велес према штип , колата ми изгасна . и нејкеше никако да запали. на борд компјутерот пишуваше engie system problem. со повеќе вергланња колата повторно запалаи , но само што запали веднаш пак гасне , како да нема доволен проток на нафта. потоа го отворивме филтерот за нафта и со контакт или верглање вообичаено е да исфрла нафта цревцето што оди до филтерот , но нафта немаше . ми се лини дек а проблемот е со протокот од резервоарот до филтерот , дали некој имал сличен проблем ? ?? :/
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Значи вака , имам форд фокус 1.8 тдци дизел 2006 година , денбес вракајки се од скопје , после автопатото што е големата угорница за излезе од велес према штип , колата ми изгасна . и нејкеше никако да запали. на борд компјутерот пишуваше engie system problem. со повеќе вергланња колата повторно запалаи , но само што запали веднаш пак гасне , како да нема доволен проток на нафта. потоа го отворивме филтерот за нафта и со контакт или верглање вообичаено е да исфрла нафта цревцето што оди до филтерот , но нафта немаше . ми се лини дек а проблемот е со протокот од резервоарот до филтерот , дали некој имал сличен проблем ? ?? :/
Пумпата за гориво.
--- надополнето: 27 септември 2013 во 20:19 ---
Турајте си од Макпетрол-Дизел Џет и немате гајле.

П.С-Комшијава мој се фали дека Корсата негова,1.0-12 вентили на горнината од Велес према Штип со 4-ица внатре со трета брзина ја кренал 130,по горништето.Нема логика.
Пријателе,од макпетрол вода не би се напил.Нај неквлитетно гориво имаат
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Зошто така мислиш?
Макпетрол имаат тешко ѓубре од гориво , иначе сакам да прашам ако некој знае да ми каже што е работа со кочницата и жмигавците , значи коа кочам се пали десен жмигавец а коа давам десен жмигавец покажува светло за кочница , што е работа /
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Макпетрол имаат тешко ѓубре од гориво , иначе сакам да прашам ако некој знае да ми каже што е работа со кочницата и жмигавците , значи коа кочам се пали десен жмигавец а коа давам десен жмигавец покажува светло за кочница , што е работа /
Масата(-)те зафркава
--- надополнето: 27 септември 2013 во 21:30 ---
шо цена е таа пумпа ?
Од 40 тина евра нагоре
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
И како да ја поправам таа маса ? што пари ке земе мајстор
 

Kajgana Shop

На врв Bottom