Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Момци ај мислење од вас
се работи за Renault Scenic 1.9 dci, досега постојано турам нафта од лук оил, потрошувачката ми беше градска од 6-7, отворена од 5-6л на 100км. Пред неколку месеци имав некој судар и беше оштетен интеркулерот, сменив друг ама половен тогаш. Во последново време некако како да ми троши повеќе со 1-2л + на 100км. Можно ли е интеркулеров да има улога или пак нафтата да не е како што треба па да јади повеќе. Инаку вожњата ми е иста, исто ја газам али помалку км во последниве 3 месеци како да поминувам со исто литри нафта.
Инаку моторот не дува, снагата и е иста и не чади така да мислење што би можело да биде.
(п.с без клима уклучена потрошувачкава е и порано и сега)
Nema teorije gradska 6-7 da ti trošel ako na otvoreno e 5-6.
http://autokatalog.autoscout24.de/renault/scenic-1999-2003/1.9-dci-75-kw-102-ps/
Na ova turi mu +20% i ke dojdes do nekoja realna brojka, mislam deka 8-9l e realno za gradska vožnja. Mene audito mi troši 5.5 na otvoreno i 8 vo grad.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Nema teorije gradska 6-7 da ti trošel ako na otvoreno e 5-6.
http://autokatalog.autoscout24.de/renault/scenic-1999-2003/1.9-dci-75-kw-102-ps/
Na ova turi mu +20% i ke dojdes do nekoja realna brojka, mislam deka 8-9l e realno za gradska vožnja. Mene audito mi troši 5.5 na otvoreno i 8 vo grad.
градска ете нека одело прво до 8 али ретко сум со градска вожња така да не сум забележал сигурно за тоа, возам претежно отворено и тоа доста км затоа и осетив на горивото. Инаку отворена тука е и кај мене затоа и пишав од 5-6 зависи како ја газам.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
градска ете нека одело прво до 8 али ретко сум со градска вожња така да не сум забележал сигурно за тоа, возам претежно отворено и тоа доста км затоа и осетив на горивото. Инаку отворена тука е и кај мене затоа и пишав од 5-6 зависи како ја газам.
Nema teorije gradska 6-7 da ti trošel ako na otvoreno e 5-6.
http://autokatalog.autoscout24.de/renault/scenic-1999-2003/1.9-dci-75-kw-102-ps/
Na ova turi mu +20% i ke dojdes do nekoja realna brojka, mislam deka 8-9l e realno za gradska vožnja. Mene audito mi troši 5.5 na otvoreno i 8 vo grad.
Другарче има Сеник 1.9dci. 90% од вожњата е во град и доколку е бордот точен секогаш му е околу 6,5-7,а некогаш знае дури и да падне на 6, на 100km. Секогаш става на Макпетрол гориво, ама и многу смирено го вози, ретко се дешава да го стисне. На отворен пат баш го меревме, Скопје-Тетово-Скопје, 4,9 покажа ама не го возеше поише од 110. :)
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Другарче има Сеник 1.9dci. 90% од вожњата е во град и доколку е бордот точен секогаш му е околу 6,5-7,а некогаш знае дури и да падне на 6, на 100km. Секогаш става на Макпетрол гориво, ама и многу смирено го вози, ретко се дешава да го стисне. На отворен пат баш го меревме, Скопје-Тетово-Скопје, 4,9 покажа ама не го возеше поише од 110. :)
и кај мене вади такви бројки на отворен дури и под 5, али претежно сум над 120км/h така да знае да качи и до кај 6 :)
а во град возам ептен смирено и јас и затоа викам дека ете макс 8 нека било.
Незнам дали е до колата или е до горивото на лук оил бидејќи постојано турам на истата бензиска, а во последно време некако ко да ми оди повеќе гориво (пресметано со покачување на цената).
и ваше искуство од која бензиска возите повеќе км со нафтата, порано еден таксист го слушав пресметувал од секоја бензиска точно колку км минува и БМ оил во пп беше најслаба
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.747
Поени од реакции
9.874
и кај мене вади такви бројки на отворен дури и под 5, али претежно сум над 120км/h така да знае да качи и до кај 6 :)
а во град возам ептен смирено и јас и затоа викам дека ете макс 8 нека било.
Незнам дали е до колата или е до горивото на лук оил бидејќи постојано турам на истата бензиска, а во последно време некако ко да ми оди повеќе гориво (пресметано со покачување на цената).
и ваше искуство од која бензиска возите повеќе км со нафтата, порано еден таксист го слушав пресметувал од секоја бензиска точно колку км минува и БМ оил во пп беше најслаба
Смени пумпа пробај на макпетрол стави од биодизелот..ја од тоа гориво до сега сум најзадоволен.А сеникот толку троши 6-7 градска 5-6 отворено..имав сеник пред некоја година.
--- надополнето: 27 септември 2013 во 13:56 ---
и кај мене вади такви бројки на отворен дури и под 5, али претежно сум над 120км/h така да знае да качи и до кај 6 :)
а во град возам ептен смирено и јас и затоа викам дека ете макс 8 нека било.
Незнам дали е до колата или е до горивото на лук оил бидејќи постојано турам на истата бензиска, а во последно време некако ко да ми оди повеќе гориво (пресметано со покачување на цената).
и ваше искуство од која бензиска возите повеќе км со нафтата, порано еден таксист го слушав пресметувал од секоја бензиска точно колку км минува и БМ оил во пп беше најслаба
п.с. која година ти е сеникот? Овие од 2005+ многу ги свиѓам,комфорни се ентериерот супер..само многу електроника има :(
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Смени пумпа пробај на макпетрол стави од биодизелот..ја од тоа гориво до сега сум најзадоволен.А сеникот толку троши 6-7 градска 5-6 отворено..имав сеник пред некоја година.
--- надополнето: 27 септември 2013 во 13:56 ---


п.с. која година ти е сеникот? Овие од 2005+ многу ги свиѓам,комфорни се ентериерот супер..само многу електроника има :(
2003 година е последен модел од овие со 1.9дци мислам дека е, после се со 1.5дци мотори ако не се лажам...
досега овај е супер, особено за потрошувачката сум презадоволен бидејќи нуди комфорт, има простор за багаж а не троши многу.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Смени пумпа пробај на макпетрол стави од биодизелот..ја од тоа гориво до сега сум најзадоволен.А сеникот толку троши 6-7 градска 5-6 отворено..имав сеник пред некоја година.



п.с. која година ти е сеникот? Овие од 2005+ многу ги свиѓам,комфорни се ентериерот супер..само многу електроника има :(
На Опел ставаш биодизел !? Абе ќе и земеш здравје бошпумпата.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
До сега не сум ставил само 2 недели ја имам корсата..на претходното ставав гољф 3..
Немој ни да ставаш поготово ако е опелов мотор. Инаку ќе бидеш редовен клиент на оној бошистана во Кавадарци.:)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.747
Поени од реакции
9.874
Немој ни да ставаш поготово ако е опелов мотор. Инаку ќе бидеш редовен клиент на оној бошистана во Кавадарци.:)
ИСУЗУ е.Зашто ме предомислуваш,ми рекоа ставај биодизел супер е..плус мислев сега за зимо и адитив да му купам за у нафтата..
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
ИСУЗУ е.Зашто ме предомислуваш,ми рекоа ставај биодизел супер е..плус мислев сега за зимо и адитив да му купам за у нафтата..
Без адитив ништо не правиш во зимо, биодизел и “црвена„ нафта заборави на опел ако сакаш да ти трае бош пумпата.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Без адитив ништо не правиш во зимо, биодизел и “црвена„ нафта заборави на опел ако сакаш да ти трае бош пумпата.
Досега биодизел не сум му турил на реново, би примало ова биодизел или ич да не се заебавам за ситна разлика да одам на ризик да ја заебам бош пумпата?
инаку зависи како ми се потребите знам да истерам и до 3000 км некои месеци, инаку околу 1000че месецо се врткам со возењето. така да незнам колку би ми се исплатело со биото.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Досега биодизел не сум му турил на реново, би примало ова биодизел или ич да не се заебавам за ситна разлика да одам на ризик да ја заебам бош пумпата?
инаку зависи како ми се потребите знам да истерам и до 3000 км некои месеци, инаку околу 1000че месецо се врткам со возењето. така да незнам колку би ми се исплатело со биото.
Искрено не знам за рено - не сум осетил на своја кожа. Ама според последново мислење од тука изгледа дека не е баш препорачливо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom