Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Континенталот се португалски,не амерички.Мишелинот француски итн.Јас моментално возам Дебика Престо,сите 4 нови гуми,3000 денари парче произведени почетокот на 2012 јас ги ставив во септември 2012.Добри се до сега.За наредното менување,Пирели,Тигар или Вредештеин би пробал.И тие Ханкок ги фалат околу 3500 мислам дека беа,и Спортивата се добри-копија на Континентал.Цените беа тука некаде,најфтини ми беа Матадорот во Скопје кај тој Беџо 2800 им бараше прашав на пластичарска што има продавница.
Дебика возиш?АБС имаш на колата?Па малце да зароси лизгаат како на мраз да возиш.По пластични гуми здравје!Би ти ги препорачал ханкок,пирели или тигар ама сигура(летна гума).Матадорот ни под разно,полоши се и од дебиката.Врестеин не сум имал никогаш,името ми е неубаво.Ако имаш пари мишелин би ти препорачал,брзо се трошат и сите исто,неможеш да правиш комбинации(мека гума и на топло лепи на асвалт)
Ај реклама да направам,бидејќи имам корист.Оди во Олимпико имаш голем избор на гуми и солидни цени.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Дебика возиш?АБС имаш на колата?Па малце да зароси лизгаат како на мраз да возиш.По пластични гуми здравје!Би ти ги препорачал ханкок,пирели или тигар ама сигура(летна гума).Матадорот ни под разно,полоши се и од дебиката.Врестеин не сум имал никогаш,името ми е неубаво.Ако имаш пари мишелин би ти препорачал,брзо се трошат и сите исто,неможеш да правиш комбинации(мека гума и на топло лепи на асвалт)
Ај реклама да направам,бидејќи имам корист.Оди во Олимпико имаш голем избор на гуми и солидни цени.
Немам ABS,тие беа најефтини,а не бев ни при пари тогаш.Ханкокот беа поскапи,200 евра ме коштаа со се монтажа и балансирање.Мада мислам секаде е бесплатна монтажата и балансирањето.Вредештеин се Низоземски,ги фалеа ептен 4000 ми ги продаваа,за 3800 ќе ги дадеа.Мишелинот тогаш беа над 5.000 денари мислам за гума.На Фулдата и бараа 3500 денари во Скопје.Немав избор,само такви имаше на лагер,и ми ги даде на почек.Не ми се по кеиф ич.На друго место секаде во кеш требаше да се плати тука на 3 пати ги платив.Морав да ги ставам,конците им се гледаа на останатате.Нека истераат 40.000 км,доста им е.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
291
Шо не си земите од Грција? Татко ми стави од Грција 4 нови мишелин, и му дадоа 3 или 5 години гаранција по 75 евра мислам парчето 14ки.... еве 2 години ги возам да чукнам на дрво ми се нема дупнато, гума за сва времена.... кој пробал знае..... знаете сиромавиот 2 пати плаќа... кој нема у глава има у џеб!
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Шо не си земите од Грција? Татко ми стави од Грција 4 нови мишелин, и му дадоа 3 или 5 години гаранција по 75 евра мислам парчето 14ки.... еве 2 години ги возам да чукнам на дрво ми се нема дупнато, гума за сва времена.... кој пробал знае..... знаете сиромавиот 2 пати плаќа... кој нема у глава има у џеб!
За 75 евра ќе земам НОВИ гуми,со солиден квалитет.Ханкок на пример,Тигар Хитрис,Вредештеин,Сава,Фулда.Само гума сте земале,или со се бандаж?Ај што се нема у глава се нема,ама лошо е што и џебот се танчи.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Немам ABS,тие беа најефтини,а не бев ни при пари тогаш.Ханкокот беа поскапи,200 евра ме коштаа со се монтажа и балансирање.Мада мислам секаде е бесплатна монтажата и балансирањето.Вредештеин се Низоземски,ги фалеа ептен 4000 ми ги продаваа,за 3800 ќе ги дадеа.Мишелинот тогаш беа над 5.000 денари мислам за гума.Немав избор,само такви имаше на лагер,и ми ги даде на почек.Не ми се по кеиф ич.На друго место секаде во кеш требаше да се плати тука на 3 пати ги платив.Морав да ги ставам,конците им се гледаа на останатате.Нека истераат 40.000 км,доста им е.
На цитроенот на жена ми и ставив тигар сигура 2.600 х 4 со центрирање балансирање и вентили,пред некој ден бев на пат со него и сум задоволен од гумите.
На бмв то ставив пак мишелин,ама нареден пат ставам сигура ако имаат 215/55/16 и 195/60/16.
 
Член од
25 април 2012
Мислења
443
Поени од реакции
580
Ефтини се деловите за тие мотори.Слободно издржуваат и црвена нафта.Имам пријател таксист,Типо има 1.7 истиот мотор,го искина од возење на црвена.До сега не се пожалил од колата.И јас имам Фиат 1.9 TD100,го имам веќе 15 месеци,не покажа дефект,да не го подречам.Ако не е скапан никаде,земај слободно.Која година е колата?
--- надополнето: 28 април 2013 во 22:01 ---
97 мислам дека е..ке го земам сега за празнициве да го повозам малце па ке видам како ке се покаже. Во секој случај фала за информацииве.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
291
За 75 евра ќе земам НОВИ гуми,со солиден квалитет.Ханкок на пример,Тигар Хитрис,Вредештеин,Сава,Фулда.Само гума сте земале,или со се бандаж?Ај што се нема у глава се нема,ама лошо е што и џебот се танчи.
само гуми секако, добри ми се бандажите, бај д веј не ми споредувај тигар со мишелин молим те... разликата е огромна...
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
Дебика возиш?АБС имаш на колата?Па малце да зароси лизгаат како на мраз да возиш.По пластични гуми здравје!Би ти ги препорачал ханкок,пирели или тигар ама сигура(летна гума).Матадорот ни под разно,полоши се и од дебиката.Врестеин не сум имал никогаш,името ми е неубаво.Ако имаш пари мишелин би ти препорачал,брзо се трошат и сите исто,неможеш да правиш комбинации(мека гума и на топло лепи на асвалт)
Ај реклама да направам,бидејќи имам корист.Оди во Олимпико имаш голем избор на гуми и солидни цени.
Јас имав Дебика на Пежо 307 2.0 Хди,ги имаше ставено нови претходниот сопственик,многу добри гуми беа,на дожд колата беше стабилна,кочеше супер иако бев скептик кога слушнав за Дебика.Тигарот е многу пластична гума,ќе загинев на дожд со нив,лизгаат и не е стабилна колата а возев 50 км на пат кон Охрид со Корса 1,4.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
само гуми секако, добри ми се бандажите, бај д веј не ми споредувај тигар со мишелин молим те... разликата е огромна...
Јас имам слушнато дека новите гуми на Тигар,серијата на Хитрис и Винтера се под контрола на Мишелин.Демек Мишелин ја купила фабриката на Тигар во Србија.И дека тие две компании работат заедно.
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
472
Поени од реакции
27
Ревју за дизел мотори на алфа 159ка,сакам да се подновам а алфата ми прави мерак па да дадете совет гледам доагаат во повеке варианти,битен момент ми е потрошувачката да не е прголема
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ревју за дизел мотори на алфа 159ка,сакам да се подновам а алфата ми прави мерак па да дадете совет гледам доагаат во повеке варианти,битен момент ми е потрошувачката да не е прголема
Ako kupuvaš gledaj da e so 1.9 16v mjet 110kw(150ks). Odlični motori,troši 6 na otvoreno i 9-10 gradska. 2.4 mjet se baagi žednički ama imaat 200 konja,troši edno 10-20% poveke nego 1.9mjet. Inaku tegnat i dvata kako ulavi,snaga kolku sakak ne pusta dusa. Kaj dvata modeli cestopati se javuva problem so egr ventilot,mislam deka kaj ovie modeli ne moze da se blindira taka da mora da se cistat ili menjaat. Turbovcite im se nežni i tesko se repariraat,ako kupues ovakvo znaci najgolemo vnimanie posveti na turboto i egrto,drugoto gore dole se se pravi za sitna para. Prednica standardno katastrofa kako i kaj site alfi. Za sreka sega ima majstori sto eftino repariraat prednici za alfite e okolu 150 evra sve komplet repariranje prednica.
:D
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.451
Поени од реакции
2.001
Некој да не има идеја каде да најдам сет ламела за Fiat 1.8 16v?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Јас имам слушнато дека новите гуми на Тигар,серијата на Хитрис и Винтера се под контрола на Мишелин.Демек Мишелин ја купила фабриката на Тигар во Србија.И дека тие две компании работат заедно.
5 (пет) години ги возам Тигар Прима. Бев скептичен и ги земав на препорака на мајсторот кој ми одржува колите, во димензија 195-55/15.
Поминав со нив 23000 км за тие пет години. Шарата стои, ама ги изеде веќе времето... тврди се, напукани... вррме им е за замена. Некаде 2006 Мишелин го презеде Тигар и Прима е првата гума развиена со Мишелин. Хитрис е копија на претходната серија на Мишелин Пилот Примаси. Винтера... пак французите се замешани.
Сега, како што реков пак сум за гуми земање. Најверојатно ќе ги земам Хитрис.
Возам и Сигура во димензија 155/70-13, веќе две години и 10000 км. Не покажуваат знаци на замор, добри се на мокро и не се бучни. Држат солидно на патот возило од 44 коња :)
--- надополнето: 29 април 2013 во 23:37 ---
На цитроенот на жена ми и ставив тигар сигура 2.600 х 4 со центрирање балансирање и вентили,пред некој ден бев на пат со него и сум задоволен од гумите.
На бмв то ставив пак мишелин,ама нареден пат ставам сигура ако имаат 215/55/16 и 195/60/16.
Хитрис или Прима во таа димензија. Сигура нема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom