Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 јуни 2012
Мислења
58
Поени од реакции
11
Оти е исфорсиран
Исфорсиран мотор 1.8 со 150 коња? Ми што правиме со 1.4 180 коња каj VW Golf GT, пријател ова не е возило од типот Daewoo Matiz или Daewoo Tico па да му ставиме турбо и да добие сила!
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Исфорсиран мотор 1.8 со 150 коња? Ми што правиме со 1.4 180 коња каj VW Golf GT, пријател ова не е возило од типот Daewoo Matiz или Daewoo Tico па да му ставиме турбо и да добие сила!
Мотор од 1.8 со 90 кс ако трае 500к,истиот мотор со 123 кс ќе трае 350-400к.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Шо можи да биди ко че вртам лево-десно без разлика дали во стоење или возење кај десното колце како да свири нешто..
Најверојатно лагер...(доколку зуе нон-стоп).....
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
1.slab akumulator
2.slab alanser
3.moze da se nastavi elektronikata koga ja startuvas kolata pumpata da spricne poveke nafta,kako da e laden motorot pri sekoe palenje bez razlika dali e zagrean ili ne.
ako ne e nisto od ova onda....
4.motorot nema kompresija.
Не ми е јасно под 3. што сакаш да кажеш?
 
L

Luki Junior

Гостин
1.8 турбо со 150 којна, турбото му бута 0.5-0.6 атмосфери.. Финтата е шо ги чипуват и стават спортски филтери...
А самите карантии не са челик како за секоја турбинирана кола, а са алуминиумска легура, и не издржуват на вештачко воздушно полнење....
За здравина, здрав е... (основата му е 1.8 од голф 2ка/3ка со 55/66 киловата ама има електронско вбризгување..)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Мотор од 1.8 со 90 кс ако трае 500к,истиот мотор со 123 кс ќе трае 350-400к.
ова е ептен точно... јас во принцип велам дека машина со колку повеќе зголемена моќност во коњажа, подели на пола разиката и пиши му знак % за време траење (километри) помалку поминати...

или, пример, 1800 кубика 90 коња ке пројде да речеме 500к... 1800 кубика со 120 коња ке пројде минимум 15% помалку и тоа ако е одржувана машината и не форсирана со педалата за гас... во спротивно може она 15 да го множиш со 2 па и со 3...
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
58
Поени од реакции
11
Станува збор за Opel Vectra GTS 1.8 Turbo со 150 коња, или Ecotec LK9 мотор.позз и мислење за него ако може?
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.368
Поени од реакции
21.893
Дали може некој да ми помогне веќе 2 недели барам дел за колата.

Се работи за декла на мотор од БМВ 316и Компакт, Е36 1997 година. На многу места прашав ама ништо не направив :(



 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Дали може некој да ми помогне веќе 2 недели барам дел за колата.

Се работи за декла на мотор од БМВ 316и Компакт, Е36 1997 година. На многу места прашав ама ништо не направив :(
Тетово праша? Ако сакаш може контакт да ти дадам ПП.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.368
Поени од реакции
21.893
Тетово праша? Ако сакаш може контакт да ти дадам ПП.
Прашав на едно место бара 400Евра за половен дел а цел мотор за 600. Малку ми е скапа таа сума ама сепак ако имаш некој број да ми дадеш многу ќе ми помогнеш.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Дали може некој да ми помогне веќе 2 недели барам дел за колата.

Се работи за декла на мотор од БМВ 316и Компакт, Е36 1997 година. На многу места прашав ама ништо не направив :(
тоа е веројатно така затоа што бараш погрешен дел... ова на сликата НЕ Е ДЕКЛА туку е ГЛАВА... декла е горниот дел од полублокот, кај што идат цилиндрите...

инаку глава за тој мотор во тетово ќе најдеш сигурно.. и не телефонски туку стегни се и отиди до таму...

п.с. што и е на главава? можда може да се оправи... ако е напукната меѓу цилиндри се решава, ако е напукната накај некој канал за уље или вода, не се решава... штраф од пинтија ги поправа главиве...

п.п.с. крајно време би било луѓево да ги научат терминиве, што е што во моторот... еден куп луѓе среќавам за глава викаат декла...
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.368
Поени од реакции
21.893
тоа е веројатно така затоа што бараш погрешен дел... ова на сликата НЕ Е ДЕКЛА туку е ГЛАВА... декла е горниот дел од полублокот, кај што идат цилиндрите...

инаку глава за тој мотор во тетово ќе најдеш сигурно.. и не телефонски туку стегни се и отиди до таму...

п.с. што и е на главава? можда може да се оправи... ако е напукната меѓу цилиндри се решава, ако е напукната накај некој канал за уље или вода, не се решава... штраф од пинтија ги поправа главиве...

п.п.с. крајно време би било луѓево да ги научат терминиве, што е што во моторот... еден куп луѓе среќавам за глава викаат декла...
Пријателе види мајсторот така ми кажа дека тој дел се вика декла ја не сум толку упатен во тоа. Иначе има пукотинка и се губи вода за ладејне и мислам не се оправа и затоа ми треба друг таков дел. Ако имаш некоја информација каде во Тетовско можам да најдам би те замолил да ми пишеш.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Пријателе види мајсторот така ми кажа дека тој дел се вика декла ја не сум толку упатен во тоа. Иначе има пукотинка и се губи вода за ладејне и мислам не се оправа и затоа ми треба друг таков дел. Ако имаш некоја информација каде во Тетовско можам да најдам би те замолил да ми пишеш.
ах мајстори мајсториииии... они ги прават грешките... ах бееее... мајстор да незнае што е декла а што глава... туку види вака сега, каде во тетово:

кога влагаш во тетово од првиот влез гледано одкај скопје. ке дојдеш до кружен ток, сега во моментов се прави. на кружниот ток ке завртиш накај бензинската на макпетрол нај лево што ти доаѓа, ама не влагаш во нејзе туку идеш по улицата што иде паралелно со таа што дојде, само во правец накај тетово. проаѓаш поред 2-3 плаца за половни коли и доаѓаш до мало раскрсниче, и вртиш лево. само што ке свртиш лево тука од лева страна имаш одма 2 плаца-отпади за авто делови, еден до друг се.баш они работат со такви коли. ако тука не завршиш работа, продолжувашпо улицата до крај, пак вртиш лево и патот те носи преку еден надвозник. кога ке го поминеш надвозникот од десна страна па натака имаш 50 плацови за авто делови.. сите се еден до друг..

се надевам дека ке завршиш работа...

п.с. земи си ја главата со тебе за компарација. немој на слепо да идеш. и мислам дека нема никој да ти даде само глава туку нај веројатно ке треба со се брегасти да ја земеш. можно е да налеташ на некој што скршил брегаст, па да ти ја даде само главата.... прво собери си информации од сите плацови па одлучи што ке купиш...
поздрав

п.п.с. сега имаш шанса да земеш и да смениш глава со 2 брегасти и 16 вентили... ке добиеш околу 30 и нешто коња плус... само треба да знаеш која глава да ја земеш... прашај с го мајсторот...
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.368
Поени од реакции
21.893
Фала ти, многу ми помогна ќе појдам денес во Тетово па ќе видам што ќе направам.
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
202
Поени од реакции
5
Имам флеки на аутото,како некоја црна течност да се прикрила низ колата(на одредени делови во вид на ситни точки).Флеките како да се од некаков си сок(Кола),пробав со сунѓер за садови миење и сјај се отстануваат.Со еленска кожа и вода со такво триење никако не излегуваат.Дали е добро да ги вадам со сјај и сунѓерче за садови миење,или пак да пробам во аутоперална,мада тешко и таму да ги извадат.Некој совет :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom