Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.180
Поени од реакции
15.215
Jas imav a4 2.0tdi od 2012(facelift) so 143ks. Ja vozev 8 godini i niednas ne me ostavi na pat a nekolku pati vozev od UK do MK i nazad. Samo servisi praev i EGR smeniv ednas. Ulje menjav na okolu 16000-20000km i neam dostavano ulje megju servisi mada stalno si nosam litar ulje za sekoj slucaj.
Kaj mene pojavi problem so temp na motor koj go primetiv posle softverska nagradba za klimata. Temp pagjase koa kolata stoese u mesto ili pri gradska voznja zimno vreme koga e ladno. Letno vreme nemase maka. Nikoj ne mozese da go najde problemot i siguren sum deka bese nesto so softverot za klimata. Toa ustvari i bese edinstven pogolem problem, ali ja vozev taka nekolku godini. Interesno e sho edno vreme izgledase ko lamelata da prolizguva u pogolemi brzini ali se upravi sama i ne se osekjase prolizguvanje. Pred da ja prodadam smeniv federi bidejki edniot se skrsi. Najverojatno nemase da se skrsi ali kolata stoese parkirana 2 meseci bez vozenje, i na prvo vozenje koga dadov troa povekje gas se skrsi federot. Ja prodadiv so okolu 267-270k km i gleam nekoj uste si ja vozi poso na posleden tehnicki u April imase 285k km.

Realno motorot bese pogoden i ja bi go preporacal na sekoj, ali zavisi kako i sto ke ti se pogodi.
Ламелата ти пролизгувала вероватно оти си ја подгорил малку на некои угорници или негде на граница каде се померуваш нон стоп на секоја пола минута, и кога горниот подизгорен слој се ислижал со тек на време, ламелата дошла до здравото месо
 

Kajgana Shop

На врв Bottom