Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.996
Поени од реакции
1.475
Ви благодарам за предлозите, ќе ги разгледам. Следно прашање, предлог на добри плацеви, и кои плацеви да ги избегнувам?
Najdobri placovi zasega vo Kriva Palanka. Site koli mu se solidno sredeni i imaat najmnogu povolnosti. Isto taka dobar plac Pirkovski Bitola,Tanevski Bitola, Skopje ima dobri placevi samo zaboraviv kako se vikaja deckite ama top koli imaat. Plac koj moras da go izbegnes se Zlatevski Prilep,MT auto Ohrid,Dado Bitola.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.047
Поени од реакции
6.360
Najdobri placovi zasega vo Kriva Palanka. Site koli mu se solidno sredeni i imaat najmnogu povolnosti. Isto taka dobar plac Pirkovski Bitola,Tanevski Bitola, Skopje ima dobri placevi samo zaboraviv kako se vikaja deckite ama top koli imaat. Plac koj moras da go izbegnes se Zlatevski Prilep,MT auto Ohrid,Dado Bitola.
Se se samo od kriva palanka neka bega.
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
78
Поени од реакции
62
Honda Accord 2.0 бензин , Honda Civic 1.8 бензин …
Se gledaj ...kola od Palanka nemoj. Od iskustvo na kolega ti kazuvam. Zema nissan qashqai 2008/9 1.5 dci i za 400-500km i pravese remont od 2300€ .
Jas bi baral tuka kola od prv Gazda (znam deka e tesko da se najde) ili donesena na zoll i ne registrirana na nasi tabli. Za da zemes Zoll mora da e kolata barem 90% ispravna i so tehnicki. Ova se drugo sto e kaceno na kamion e somnitelno vo najmala raka.
Pozz
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.708
Поени од реакции
8.182
Здраво луѓе, поздрав до сите! Ми треба мала помош, од неодамна сум сопственик на опел инсигниа (2011) па имам 2 прашања
Првото е што имам проблем со bluetooth и мобилниот телефон, значи успевам да го конектирам (Pairing) мобилниот со автомобилот, но не можам да пуштам музика од мобилен, ми дава само calls!
И второто прашање ми е паркинг сензорите не работат, а копчето кога ќе го стиснам за да ги активирам трепка 2 -3 пати црвено и се гаси, второто копче за паркинг до него исто така не свети кога ќе го стиснам, само третото копче (претпоставувам дека е за паралелно паркирање) тоа работи.Исто така кога ќе ставам во рикверц, ми излагаше parking assist, но повеќе ни тоа не ми излага, исто така и ретровизори се спуштаа надоле кога ќе пребацам во рикверц сега и тоа не сака... На бордот не ми дава никаква грешка, а во CONFIG подесувањата си стојат вклучени на ON, ве молам за помош или совет. Ви благодарам. Поздрав
Стави си нов акумулатор и ќе се среди. Изгледа акумулаторот е пред смрт.

Мене така на астра Ј ме зезаше ,USB и неќеше да работи. Овластен сервис не можеше да го реши проблемот. После една недела рикна акумулаторот и се среди USB то.
Автоматски споено мислење:

Za majka mi e kolata i ona neke plin poso strav i e. Dodusa i ja ne sum mnogu po plinot. Sakav da i kupam kola so servo i klima dodeka bev vo Mk bidejki segasnata nema ni klima ni servo. Za toa i poveke gleav malo gradsko kolice i benzinec da e. Ne uspeav da najdam nisto salam dodeka bev tamu bidejki nemase mnogu izbor. Problem u Mk e sho skoro site se prekupci i sitkaat koli i tesko e da se najde nesto zacuvano od covek sho go imal i odrzaval so godini. Imase korsa oglasena so 180.000km i mi prakja sliki od vnatre kade se gleda kilometraza od malku nad 268.000km :D
Зашо бензинец да е?

На технички у МК издувни гасови мерат?

Едно 1.4 HDI и си раат!
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.601
Поени од реакции
2.109
Добра вечер, да ме упати некој каде можам да купам кукиште на филтер за нафта за форд куга 2009 136кс 4х4

Прегледај го приврзокот 428864
Ова тие мотор ХДИ...барај кај што растураат пежо и цитроен...сигурно ќе најдеш. Мислам дека и нови ги има ќуќиштата. Разгледај цени ако не е многу голема цената, ново си е ново, батали половно.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.760
Поени од реакции
2.695
Здраво, дали можи некако да се подобри квалитетот на радиото + да фаќа повеќе радио станици? Антената е фабричка.
Само една станица дали е чиста, другите сите имаат статик и гргорат.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.192
Здраво, дали можи некако да се подобри квалитетот на радиото + да фаќа повеќе радио станици? Антената е фабричка.
Само една станица дали е чиста, другите сите имаат статик и гргорат.
да видиш ако можеш дали ти е споена антената убаво со радиото, можеби од возење и со текот на времето нема убав контакт
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.996
Поени од реакции
1.475
Здраво, дали можи некако да се подобри квалитетот на радиото + да фаќа повеќе радио станици? Антената е фабричка.
Само една станица дали е чиста, другите сите имаат статик и гргорат.
Zemisi zasiluvac za signal ima kaj ovie so prodavat elektroniki
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.708
Поени од реакции
8.182
Ова тие мотор ХДИ...барај кај што растураат пежо и цитроен...сигурно ќе најдеш. Мислам дека и нови ги има ќуќиштата. Разгледај цени ако не е многу голема цената, ново си е ново, батали половно.
Каде има нови? Јас пак барам куќиште за филтер за воздух за 1.4 HDI, 50 kw. Никаде на интернет не можам да најдам
Screenshot_20240915_173313_Gallery.jpg
Со овој број
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
78
Поени од реакции
62
Член од
30 септември 2015
Мислења
321
Поени од реакции
433
Екипа, на мисла сум за земање Пасат или Ауди А4, година 2012/2013 2,0 тди, ме интересира мислење за тој 177 кс мотор, каков е, има ли фалинки по него. На А6 некако не биле погодени, барам така сум слушал... Шо би препорачале строго од искуство за фамилијарна намена и не толку скапи сервиси. Опција е и 140/143 кс
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.650
Поени од реакции
1.507
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.650
Поени од реакции
1.507
Екипа, на мисла сум за земање Пасат или Ауди А4, година 2012/2013 2,0 тди, ме интересира мислење за тој 177 кс мотор, каков е, има ли фалинки по него. На А6 некако не биле погодени, барам така сум слушал... Шо би препорачале строго од искуство за фамилијарна намена и не толку скапи сервиси. Опција е и 140/143 кс
Jas imav a4 2.0tdi od 2012(facelift) so 143ks. Ja vozev 8 godini i niednas ne me ostavi na pat a nekolku pati vozev od UK do MK i nazad. Samo servisi praev i EGR smeniv ednas. Ulje menjav na okolu 16000-20000km i neam dostavano ulje megju servisi mada stalno si nosam litar ulje za sekoj slucaj.
Kaj mene pojavi problem so temp na motor koj go primetiv posle softverska nagradba za klimata. Temp pagjase koa kolata stoese u mesto ili pri gradska voznja zimno vreme koga e ladno. Letno vreme nemase maka. Nikoj ne mozese da go najde problemot i siguren sum deka bese nesto so softverot za klimata. Toa ustvari i bese edinstven pogolem problem, ali ja vozev taka nekolku godini. Interesno e sho edno vreme izgledase ko lamelata da prolizguva u pogolemi brzini ali se upravi sama i ne se osekjase prolizguvanje. Pred da ja prodadam smeniv federi bidejki edniot se skrsi. Najverojatno nemase da se skrsi ali kolata stoese parkirana 2 meseci bez vozenje, i na prvo vozenje koga dadov troa povekje gas se skrsi federot. Ja prodadiv so okolu 267-270k km i gleam nekoj uste si ja vozi poso na posleden tehnicki u April imase 285k km.

Realno motorot bese pogoden i ja bi go preporacal na sekoj, ali zavisi kako i sto ke ti se pogodi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom