Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.956
Поени од реакции
1.419
Прегледај го приврзокот 391298
2021 пролет ја купувам колата
2021 зимо некаде, се јава грешкава (светат ABS и ESP, а извичникот трепка) - ја гасат преку комп. и тера цела година.
2022 светнува истата грешка, пробаа да ја гасат, се гаси, крева колата над 20 и се пали пак. Тера цела година така сега со светнато.

(Секоја недела минувам по оштетен регионален пат со доста дупки барем 2 пати, па можно е некое кабле да е размрдано?)

Исто паралелно со проблемот, пред две недели открив дека глицерин нема во резервоарчето. Му ставив, цело тубе го собра и уште собираше. Сега треба скоро скроз да стиснам на кочницата па да закочи. Може да е поврзан проблемот?

Или ако не, што е ова и каде да го барам чарето. Од кај што сумниеден мајстор не сака да го провери, "презафатени се" па одбиваат посериозни работи. Инаку ја сервисирам во овластен, па не знам зошто не открија ништо таму на сервис.

Се работи за Audi A3 2009 facelift моделот.
Кумплугот не ти пропаѓа ?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.956
Поени од реакции
1.419
Posto kajmene mi propadna i kumplugot i kocnicata radi so nemase glicerin. Napolnav glicerin i po 2 dena pak istio problem,prvo mi svetna abs pa posle (!) deka nema glicerin. Na kraj ispadna glicerino mi teci od menjaco,druklagero ispadna problem. Zato ti pisav dali ti propadna kumplugot.
 
Член од
11 март 2023
Мислења
1.448
Поени од реакции
1.854
:D :facepalm:
I ja popravi?
Ili cekash nekoj da ti pishi " ej smeni go osiguracot od radioto". I da te spasi od davacki?
На сервис ми закажаја дури за во ноември :ROFLMAO:
До тогаш ќе го барам чарето сам, чекам само да се поослободам од наредната недела и ќе ја отворам, иако сум само со ептен основни познавања, со некој пријател ќе пробаме да средиме. Ќе ви кажам што ќе испадне.
 

Kutivce

Find Pretty Womans in your town for night
Член од
7 септември 2016
Мислења
42
Поени од реакции
13
Дечки за автомобил, колку трае А-тестот на плински ред . Ми спомнаа дека траел 10 години во МК, за во Грција 5 години. И потоа требало да се смени плинската боца и повторно да се прави атест. (барав по „интернетов“), ама веродостојно слабо...
Некој инфо?
 
Член од
6 август 2008
Мислења
46
Поени од реакции
21
Пасат 2007 2.0 103kw , што всушност е тоа , што проблем може да биде? Се појави еднаш и колата сама изгасна при возење , тоа се случи пред еден ден , сега се појавува кога се пушта контакт потоа се гасе . IMG_20230924_111353917~2.jpg
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.956
Поени од реакции
1.419
Пасат 2007 2.0 103kw , што всушност е тоа , што проблем може да биде? Се појави еднаш и колата сама изгасна при возење , тоа се случи пред еден ден , сега се појавува кога се пушта контакт потоа се гасе .Прегледај го приврзокот 391715
Koga davas kontakt treba da svetni i da se izgasni odma a ako sveti uste 1 do 2 min od ko ke zapali kolata pa posle se gasni,mozno e da e greac izgoren. Ako svetnuva pri vozenje mozi da e dpf problem. Sepak treba da ja stavis na dijagnostika.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.076
Поени од реакции
14.990
Пасат 2007 2.0 103kw , што всушност е тоа , што проблем може да биде? Се појави еднаш и колата сама изгасна при возење , тоа се случи пред еден ден , сега се појавува кога се пушта контакт потоа се гасе .Прегледај го приврзокот 391715
Greač e pregoren, vo pološa varijanta e releto za greači zaminato.

Samiot greač e 10 evra, no sekogaš postoi rizik od kinenje na greačot i stvaranje na problemi

Nikoj nemoži da garantira deka nema da se skini pri vađanje
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Пасат 2007 2.0 103kw , што всушност е тоа , што проблем може да биде? Се појави еднаш и колата сама изгасна при возење , тоа се случи пред еден ден , сега се појавува кога се пушта контакт потоа се гасе .
Koga ova sijalice svetnuva u voznja kolata moze da ima problem so EGR. Mada problem so EGR obicno ja stava kolata u limp mode.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
345
Поени од реакции
449
Прегледај го приврзокот 391298
2021 пролет ја купувам колата
2021 зимо некаде, се јава грешкава (светат ABS и ESP, а извичникот трепка) - ја гасат преку комп. и тера цела година.
2022 светнува истата грешка, пробаа да ја гасат, се гаси, крева колата над 20 и се пали пак. Тера цела година така сега со светнато.

(Секоја недела минувам по оштетен регионален пат со доста дупки барем 2 пати, па можно е некое кабле да е размрдано?)

Исто паралелно со проблемот, пред две недели открив дека глицерин нема во резервоарчето. Му ставив, цело тубе го собра и уште собираше. Сега треба скоро скроз да стиснам на кочницата па да закочи. Може да е поврзан проблемот?

Или ако не, што е ова и каде да го барам чарето. Од кај што сумниеден мајстор не сака да го провери, "презафатени се" па одбиваат посериозни работи. Инаку ја сервисирам во овластен, па не знам зошто не открија ништо таму на сервис.

Се работи за Audi A3 2009 facelift моделот.
Кога се има ваков случај, имено утврден е некој квар/проблем преку дијагностика а нема соодветна помош од сервис или закажуваат за Ноември :), пробувајте самопомош преку Гугл, па барем на мајсторот ќе му кажете провери да не е ова или она...
Конкретно за овој код 01130 кај Ауди еве што викаат:
01130 - ABS Operation: Implausible Signal
Possible Causes:
  • Fuse(s) faulty
  • Modifications/Retrofits incompatible
  • Wiring from/to Brake Electronics Control Module (J104) faulty
    • Electrical Interference from External Sources
      • High Frequency Radiation (e.g. non-insulated Ignition Cable)
  • Brake Electronics Control Module (J104) faulty
Possible Solutions:
  • Check Fuse(s)
  • Check Vehicle for Modifications/Retrofits
    • Temporarily remove Modifications/Retrofits (including Wiring)
  • Check Wiring from/to Brake Electronics Control Module (J104)
  • Check Brake Electronics Control Module (J104)
Special Notes: Тhis Fault Code can only be cleared after performing a Test Drive above 20 km/h (13 mph).

Втората причина сигурно не е кај тебе со оглед да ти се јавило после некое време.
 
Член од
6 август 2008
Мислења
46
Поени од реакции
21
Прашање , имам Опел Астра 2004 1.7 ,cdti 59kw , се расипа моторот пречука, сега барам друг мотор па ми нудат 1.7 но со повеќе kw , дали ќе е проблем или може да помине ?
Автоматски споено мислење:

Прашање , имам Опел Астра 2004 1.7 ,cdti 59kw , се расипа моторот пречука, сега барам друг мотор па ми нудат 1.7 но со повеќе kw , дали ќе е проблем или може да помине ?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.956
Поени од реакции
1.419
Прашање , имам Опел Астра 2004 1.7 ,cdti 59kw , се расипа моторот пречука, сега барам друг мотор па ми нудат 1.7 но со повеќе kw , дали ќе е проблем или може да помине ?
Автоматски споено мислење:

Прашање , имам Опел Астра 2004 1.7 ,cdti 59kw , се расипа моторот пречука, сега барам друг мотор па ми нудат 1.7 но со повеќе kw , дали ќе е проблем или може да помине ?
mozis i 1.7cdti 101ks da stavis samo so sekoja promena na motor se pravi atest i teras nema gajle. Menjacot e F24 odgovara.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom