Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.406
Тој Провери прво тоа, тркалото имаше 300 степени.
Прво провери црево,шепа, се сомневаше дека е црево но потоа го тестираше абсот односно кога го чука механички абс одозгора како да олабавува вртењето.
Така заклучи дека е тоа, јас само пишувам тоа што слушав.
После тоа се испушти воздух од цревото, се дотури глицерин и ја возев на подолга релација од 200км еден ден немаше греење.
Вчера и денес пак почна да грее но не во таа мера како тогаш.
Потрошувачката е во пораст.
Дали во гратска повеќе кочам па ова се случува или е сосема нешто трето?
Druze,ti pisav 3 pati. Odi smeni majstor oti ke menvas turbina a tirbo za toj motor ke te kosta nad 400 evra. Za 4000 denari ke platis 400 evra. A to so ti grej sepata,se reparirva 1000 denari e i uste 1200 plocki novi.
Автоматски споено мислење:

Прашање
Со Grande Punto 1.3 Mjet возев накај Скопје некој си 100-150км.
Следното сабајле ја палам колата и пријател примети, вика, "Ај отвори хауба да слушнам поубаво"
Тоа ланчето не да тропаше, растураше. Дури се слушаше ко чкртање.
Ова вика под итно да го мењаш ланчето да не ти скине па да фрлиш мотор. Дополнивме нешто 100-200ml масло што ми стоеше в гепек и со страв се вратив дома.
Договорив термин на сервис и сето тоа....
Во меѓувреме тропањето се стиши. Се слуша дизелскиов мотор кај што тракторисуе ама го нема тоа тропање, чкрипење.

Прашањето ми е:
Дали е нормално на истегнат ланец тропкањето да се манифестира повремено?

Е буквално овај звук го правеше, ко ја да сум го снимал.

И совет на што да се внимава при промена, некој ствари да потенцирам кај сервисерот?!

А да!
И
Дали ќе го изгубам маслото што е турено внатре или нема врска тоа ќе си стои в картер долу?
Сменето е пред 2000км. Selenia 5W40 - 3700ден. некаде го платив... Да не оди фира за џабе :P
Ne e ovaj zvuk na lance. Koga lanceto ke se rastropa tropa celo vreme bez prestan. Mozda ti straka nekoj podizac ili ventil.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.050
Поени од реакции
14.937
Druze,ti pisav 3 pati. Odi smeni majstor oti ke menvas turbina a tirbo za toj motor ke te kosta nad 400 evra. Za 4000 denari ke platis 400 evra. A to so ti grej sepata,se reparirva 1000 denari e i uste 1200 plocki novi.
Автоматски споено мислење:


Ne e ovaj zvuk na lance. Koga lanceto ke se rastropa tropa celo vreme bez prestan. Mozda ti straka nekoj podizac ili ventil.
Пунто Јтд-2, кога се врати братучедот од Црна Гора, и при најмал додир на кочницата АБС-от се вклучува....т.е. се осеќа стегањето и пуштањето на шепите иако нема заблокирани котачи, туку нормално се кочи со мал додир на кочницата.

Сензор некој или механички проблем(крив диск нешто...)?
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
183
Кој бренд/модел би го препорачале за возење низ град.
Поточно, кола, бензин/плин (доста е со дизелите), а да е по сигурна, и ефтини делови за поправка ако цркне нешто.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.050
Поени од реакции
14.937
Кој бренд/модел би го препорачале за возење низ град.
Поточно, кола, бензин/плин (доста е со дизелите), а да е по сигурна, и ефтини делови за поправка ако цркне нешто.
Фиеста, Корса ,Пунто, Јарис.....

Корса и гранде Пунто ти е една иста кола со различна шминка(фарови)
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.062
Поени од реакции
1.181
Кој бренд/модел би го препорачале за возење низ град.
Поточно, кола, бензин/плин (доста е со дизелите), а да е по сигурна, и ефтини делови за поправка ако цркне нешто.
Citroen C3 од 2010 наваму
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.406
Пунто Јтд-2, кога се врати братучедот од Црна Гора, и при најмал додир на кочницата АБС-от се вклучува....т.е. се осеќа стегањето и пуштањето на шепите иако нема заблокирани котачи, туку нормално се кочи со мал додир на кочницата.

Сензор некој или механички проблем(крив диск нешто...)?
Abs сензорот го прај тој проблем. Грешно чита. Тој се менува кога се сменуваат плочките од кочниците ама често мајсторите го враќат стариот сензор.
Ако има крив диск ќе треси воланот при кочење.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Прашање
Со Grande Punto 1.3 Mjet возев накај Скопје некој си 100-150км.
Следното сабајле ја палам колата и пријател примети, вика, "Ај отвори хауба да слушнам поубаво"
Тоа ланчето не да тропаше, растураше. Дури се слушаше ко чкртање.
Ова вика под итно да го мењаш ланчето да не ти скине па да фрлиш мотор. Дополнивме нешто 100-200ml масло што ми стоеше в гепек и со страв се вратив дома.
Договорив термин на сервис и сето тоа....
Во меѓувреме тропањето се стиши. Се слуша дизелскиов мотор кај што тракторисуе ама го нема тоа тропање, чкрипење.

Прашањето ми е:
Дали е нормално на истегнат ланец тропкањето да се манифестира повремено?

Е буквално овај звук го правеше, ко ја да сум го снимал.

И совет на што да се внимава при промена, некој ствари да потенцирам кај сервисерот?!

А да!
И
Дали ќе го изгубам маслото што е турено внатре или нема врска тоа ќе си стои в картер долу?
Сменето е пред 2000км. Selenia 5W40 - 3700ден. некаде го платив... Да не оди фира за џабе :P
Ја имаш возено без масло, ланчето страда многу од ова ама ако се смири тропањето не е ланче. Види за да фали толку масло некаде или го троши (чади) или ти капи долу.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
338
Поени од реакции
444
Фиеста, Корса ,Пунто, Јарис.....

Корса и гранде Пунто ти е една иста кола со различна шминка(фарови)
Тука мора да ги додадеме и корејските (Киа, Хјундаи и20) кои според статистики, се со помалку кварови од европските.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.101
Прашање
Со Grande Punto 1.3 Mjet возев накај Скопје некој си 100-150км.
Следното сабајле ја палам колата и пријател примети, вика, "Ај отвори хауба да слушнам поубаво"
Тоа ланчето не да тропаше, растураше. Дури се слушаше ко чкртање.
Ова вика под итно да го мењаш ланчето да не ти скине па да фрлиш мотор. Дополнивме нешто 100-200ml масло што ми стоеше в гепек и со страв се вратив дома.
Договорив термин на сервис и сето тоа....
Во меѓувреме тропањето се стиши. Се слуша дизелскиов мотор кај што тракторисуе ама го нема тоа тропање, чкрипење.

Прашањето ми е:
Дали е нормално на истегнат ланец тропкањето да се манифестира повремено?

Е буквално овај звук го правеше, ко ја да сум го снимал.

И совет на што да се внимава при промена, некој ствари да потенцирам кај сервисерот?!

А да!
И
Дали ќе го изгубам маслото што е турено внатре или нема врска тоа ќе си стои в картер долу?
Сменето е пред 2000км. Selenia 5W40 - 3700ден. некаде го платив... Да не оди фира за џабе :P

Друже на тој мотор 1,3 јтд или цдти ланчето знае да се скине...ако тропа треба да го смениш сега дали повремено или стално, се кинело и на автопат без никакво претходно тропање. Тоа дека мора да тропа пред да се скине важи за стари мотори, од 1990-ти и порано, старите дизели на мерцедес на пример...

Маслото секако ќе го изгубиш, старото масло да го туриш пак на нов ланец нема логика.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.391
Поени од реакции
4.871
Дали ќе го изгубам маслото што е турено внатре или нема врска тоа ќе си стои в картер долу?
Сменето е пред 2000км. Selenia 5W40 - 3700ден. некаде го платив... Да не оди фира за џабе :P
Разбирам дека 3500-4000 денари не се малку за маслото, ама па од друга страна отварање на мотор или што и да треба да се прави у случај да се скине ланчето и штетата која ќе ја предизвика искрено очекувам дека е малку повеќе од тоа.
 
Член од
27 септември 2015
Мислења
50
Поени од реакции
42
барам совет или предло за акумулатор. Користев 55Аh, 500A VESNA. Гледав друг тип
Вурт 12V55Ah 480А. дали е во ред ако е 480А во споредба со претходниот500А? возилото е Форд Фокус 1.4 59кW бензин/плин.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
338
Поени од реакции
444
барам совет или предло за акумулатор. Користев 55Аh, 500A VESNA. Гледав друг тип
Вурт 12V55Ah 480А. дали е во ред ако е 480А во споредба со претходниот500А? возилото е Форд Фокус 1.4 59кW бензин/плин.
Za Wurth na vremeto imam sretnato deka ne e proizvoditel tuku trgovska marka koja izbira i prodava proizvodi so voglavno sreden kvalitet. Sepak, imam koristeno nekoi nivni proizvodi i sum bil zadovolen (sprejovi, antifriz), taka da ako cenata e povolna... Inaku, kaj nas se naodjaat i vrvni brendovi na akumulatori: Yuasa (vo Skopje), Duracell, a solidni se i Varta, Exide, Bosch...
Toa sto naveduvas 480-500 A ne e kapacitet, tuku najjaka sila koja moze da ja dade pri verglanje. Podobro e da e brojkata pogolema, jasno, ama ne e kriticna, ako kolata pali normalno. Pobitna e brojkata za kapacitet, izrazena vo Ah.
Za kapacitetot, zlatno pravilo e deka accuto bez problem moze da bide +/- 10% od fabrickata preporaka.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Posle promena na elektrika na dizna, se javuva mala vibracija i strelka na obrtai na 1000 rpm....prasanje? Dali e potrebno da se vrsi kalibracija na site 4 dizni ili e potrebno da pomine nekoe vreme pa da "legne" rabotenjeto na istite....na 1.6 tdi 77kw seat leon
 

Kajgana Shop

На врв Bottom