Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.444
Поени од реакции
9.183
Да , на технички ако го забележат нема да сакаат да те пуштат ... Обрати се во NOVUS , они ги средуваа ваквите ситни работи на шофершајбни ...
Мене ме пуштаа на технички со ваква пукнатите, ниту пак ја репарирав дури ја возев колата (три години гајле немаше, сум имал среќа не се прошири дупката).
Треба пазење во зима да не ја врни снег и да не оди мраз оти толку од тоа.
Да се репарира е најдобро решение.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Мене ме пуштаа на технички со ваква пукнатите, ниту пак ја репарирав дури ја возев колата (три години гајле немаше, сум имал среќа не се прошири дупката).
Треба пазење во зима да не ја врни снег и да не оди мраз оти толку од тоа.
Да се репарира е најдобро решение.
Едно време пуштаа и кај нас , ама последниве две години не сакаат ... Ризично било ... Пред 8-9 години на аудито што го имав поминав со вакво на технички , сега есенва другарче не го пуштија , му рекоа направија па дојди ...Тоа ти викам , зависи каде се наоѓа и како ќе загледаат ...
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.175
Поени од реакции
15.985
Едно време пуштаа и кај нас , ама последниве две години не сакаат ... Ризично било ... Пред 8-9 години на аудито што го имав поминав со вакво на технички , сега есенва другарче не го пуштија , му рекоа направија па дојди ...Тоа ти викам , зависи каде се наоѓа и како ќе загледаат ...
Ја знам дека пуштаат ако не е големо и ако не е на возачката страна.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Е баш таква е точката ко на видеото погоре. Пробав да го сликам, ама на самата слика изгледа многу големо бидејќи е сликано одблиску. Од далеку воопшто нема да се забележи, неколку милиметри се во прашање. И од што се одбило камчето, отскокнало на друг дел од шофершајбната и има уште поситна гребнатинка.

Искрено мене на прво место ми е гајле за безбедноста, а не толку за естетиката затоа што стварно не се забележува. Второ да не ми прават некои проблеми на технички или полиција. И трето, да не се замарам секој втор месец со ова. :D

Ти благодарам многу.
Оди во Еделпром ќе ја средат за 20 минути. Само што побрзо за да не се рашири. Во државава од камчиња колку сакаш вакви лузни :гомце:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Би сакала да ве прашам за совет. Имам една точка - ситна пукнатинка на шофершајбната од камче. Дали е неопходно да правам замена на цела шофершајбна или постои начин да се исполира некако тоа? И дали тоа полирањето ми гарантира дека нема да дојде во иднина до проширување на пукнатинката (точката има краци, така да претпоставувам дека може да се прошири)? Не би сакала да се замарам секој втор месец со тоа, ако ми е поисплатливо целосна замена, целосно би ја заменила.
Јас на Алфата ја репарирав со кит порачан од Алиекспрес, во суштина е прозирна смола која естетски добро го покрива оштетувањето.

И .....еднаш ја испрскав колата со црево за вода....и се прошири линијатаниз цела шофершајбна. јас најдов половна, и со се сите давачки ме кошташе околу 110 евра.

Во ЕДЕЛ е малку поевтино, но пофершајбните не се оригинални, мислам се турско производство
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ja mislev pod default se osigurani i staklata. Bar kaj nas e taka ali pak ima nekoja suma se plakja koga se menuva.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.136
Поени од реакции
10.493
Јас сум изгубен случај кога се во прашање автомобили. Знам само да возам. :D

Ќе скокнам до новус или еделпром, па ќе видам што ќе ми кажат. Ви благодарам на сите!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.956
Ja mislev pod default se osigurani i staklata. Bar kaj nas e taka ali pak ima nekoja suma se plakja koga se menuva.
Не се исплати да ги осигураш кај нас, во 2-3 години осигурување ќе дадеш колку за нова шофершајбна, а ако се скрши и е осигурано времето што ќе го потрошиш да се расправаш и докажуваш ќе те кошта колку да си ја купиш.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.444
Поени од реакции
9.183
Neli vi se pokrieni sofersajbnite so osiguruvanjeto?
Сега веќе е неповолно да осигураш стакла.
2016 ги имав осигурано сите (не само шофершајбна) и ме кошташе 4000ден., за цела година.
НО, дотогаш плаќаа комплет се доколку се случи нешто, мислам дека од 2018 осигурителните започнаа да исплаќаат 40% од сумата - така да веќе беше поевтино да НЕ ги осигураш и да бараш нова/половна доколку нешто се деси отколку да осигураш за 4000 за цело возило, а нова шовершајбна (која страна најмногу) кошта 10-12k.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.956
Јас сум изгубен случај кога се во прашање автомобили. Знам само да возам. :D

Ќе скокнам до новус или еделпром, па ќе видам што ќе ми кажат. Ви благодарам на сите!
Edelprom или види и кај овие (мислам дека нудеа само кинески претходно).
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Каков плински уред да ставам на Тојота Корола 1.6 2003? Сите ми го препорачуваат STAG 200, како најсигурна инвестиција?
Препораки, искуства?
Каде да ја однесам за монтажа?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Каков плински уред да ставам на Тојота Корола 1.6 2003? Сите ми го препорачуваат STAG 200, како најсигурна инвестиција?
Препораки, искуства?
Каде да ја однесам за монтажа?
Prasaj go ovoj majstor vo Kicevo.....instalira od najnovite sistemi. Na moj prijatel mu instalira sistem na Honda CRV slična godina kako tvojata Tojota,potpolno avtomatski, bez rasplinjača, so antitilt ventil...
Kolku i sto najdobro prasaj go
[Name] Žila, Rade
[Mobile] 078 319 189
 

Kajgana Shop

На врв Bottom