Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.879
Поени од реакции
9.245
Vo Kicevo ima( še) eden tip koj prodavaše ruski akumulatori. Navodno praveni za studeniot ruski sibir, i se poskapi od konkurencijata( kako Topla mislam) i so mnogu poveke olovo nego obično.
Davaše i garancija...2 ili 3 godini

No čovekot počina zimava, a neznam brat mu dali go prodolzi toj biznis
 
Член од
7 април 2015
Мислења
1.745
Поени од реакции
914
Можеби е дискутирано многу пати, но да прашам која е разликата во масло за менувачот има 75,80,90 итн. Ме праша еден пријател за такво масло (уље) за пунто од 2001/2002, и не знам кое да му го препорачам.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
3.972
Поени од реакции
4.622
Posle minusnite temp ne mi raboti aparatceto za prskanje tecnost na brisacite, kako da proveram dali e rasipano ili zapuseno?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.879
Поени од реакции
9.245
Posle minusnite temp ne mi raboti aparatceto za prskanje tecnost na brisacite, kako da proveram dali e rasipano ili zapuseno?
еден нека притиска на дршака за прскање....а друг некој нека слуша под крилото дали зуе моторчето. ако не зуе...барај електричен проблем, ако зуе негде е затнато
 
Член од
12 мај 2015
Мислења
72
Поени од реакции
77
Момци ме интересира што мислите за BMW e46? Дизел? Бензин? 136 или 150кс? ме интересира што мислење имате, пошто сепак се работи за возило кое има повеќе од 17 год :D
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.167
Поени од реакции
1.459
Друже дали бензин или дизел, биди сигурен дека земаш кола со минимум 300 000 км поминати и малтретирана и стегана до максимум со минимално одржување. Не знам што може да очекуваш од таква кола освен за рекордно време да ги запознаеш сите мајстори во градот или алтернативно ти да го научиш механичарскиот занает.

Друго ти гарантирам дека е46-ките што не се солидно плеснати некаде па правени, се бројат на прсти од една рака...и сигурно не се на продажба.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.007
Поени од реакции
3.372
Друже дали бензин или дизел, биди сигурен дека земаш кола со минимум 300 000 км поминати и малтретирана и стегана до максимум со минимално одржување. Не знам што може да очекуваш од таква кола освен за рекордно време да ги запознаеш сите мајстори во градот или алтернативно ти да го научиш механичарскиот занает.

Друго ти гарантирам дека е46-ките што не се солидно плеснати некаде па правени, се бројат на прсти од една рака...и сигурно не се на продажба.
Си заборавил да пишеш по кој пат имаат 300 000км :D
Прв пат имале 300 000 км кога биле 10години стари и тазе увезени
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.167
Поени од реакции
1.459
Има некој од бензинците со помала километража ама повеќето се убиени во корен со плин, возење во блокажа, возење без филтер за воздух за да прди моторот повеќе, и слични бајо мој глупости.

Дизелите сите се над 400 -500 к.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.654
Поени од реакции
11.978
Филтри за уље како бренд, кои се квалитетни?
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
153
Поени од реакции
62
BMW 318i E90 бензинец, коментари/искуства? Исто и зa Civic 1.8.

Имам и еден проблем. Се работи за Мазда 1.8 бензинец. Колата премногу трокира и на бензин кога работи и на плин, дур е ладна првите 1-2минути не трокира од ко ќе почни да загрева и е загрена тогаш почнува нагло да трокира, при давање гас не прима како шо треба, во лер исто трокира обртаите варираат и по неколку секунди ќе изгасни. Некогаш дури и не пали, се слуша како железа да се тријаат, па мора да постои за да запали. Некогаш па нема никаков проблем, си работи нормално и под мала и на голема, си прима како шо треба. Му реков на мајсторот дали можи да биди од ЕГР вентилот и да го извајме цревцето, рече дека неможи да биди од ЕГР.
Измени порака
 
Последно уредено:

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.167
Поени од реакции
1.459
Филтри за уље како бренд, кои се квалитетни?

Најквалитетни се тие од овластен сервис (ОЕМ), другите сите се горе долу тука, освен апла некој евтини кинески што се...генерално purflux, filtron, и wix имаат одличен квалитет за прифатлива цена...другите се мање више исти само различнo име има наштампано на нив...пример имам сретнато филтер од шкљ марка кој беше потполно ист со Hengst во се, дури и до грам во тежина, мерено на дигитална вага.

Веројатно се прават некаде во кина во иста фабрика и само ги штампаат со различно име. Попрво би верувал на квалитето на Филтрон произведен во Полска него нешто произведено во Кина.
 
Последно уредено:

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.654
Поени од реакции
11.978
Најквалитетни се тие од овластен сервис (ОЕМ), другите сите се горе долу тука, освен апла некој евтини кинески што се...генерално purflux, filtron, и wix имаат одличен квалитет за прифатлива цена...другите се мање више исти само различнo име има наштампано на нив...пример имам сретнато филтер од шкљ марка кој беше потполно ист со Hengst во се, дури и до грам во тежина, мерено на дигитална вага.

Веројатно се прават некаде во кина во иста фабрика и само ги штампаат со различно име. Попрво би верувал на квалитето на Филтрон произведен во Полска него нешто произведено во Кина.
Original ili pa MANN. Mada povekjeto originali se MANN ali so logo od avtomobilot. Konkretno na audi, prozvedeni od MANN ali imaat i audi logo.
Моментално имам МАНН ама демек Мале или Бош биле подобри, па затоа реков да прашам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom