Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

B

Beck's

Гостин
Mislenje za BMW 320D Xdrive, 2013 god. Kolata e na okolu 170.000 KM
Dali vredi ili za tie pari okolu 18K, da se ide na Audi ili Mercedes
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.971
Mene za ovaa rabota vo Prilep za Fiat Punto mi pobaraa dva pati polnenje klimata
Тoa штo гo викaaт oни бoјa уствaри е уље дречливo,зеленo жoлтеникaвo.Немa штетa oд негo,дa не ти истекoл цел фреoн тебе пa зaтoa дa ти јa пунеле пo втoр пaт?Акo ти гo зaмениле зa џaбе,сaмo зaтoa штo имaлo уље сo бoјa вo фреoнoт,тoгaш се крaдaчи некoи тие.Јaс вo кoјa кoлa и дa сум пунел фреoн секoгaш сум дoплaкaл пo 400 ден зa уље сo бoјa,превентивнo,зa у случaј дa пуштa дa видaм oд кaде
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Лошо се изразив, знам дека тече од приклучок. Проверена ми е со фреон со UV боја и не можам да најдам каде пушта, сигурно е во ниско-притисниот дел и не се гледа под хауба. Средствата кои ги рекламираат наводно помагаат во случај кога пушта фреон од укрутени гумици, ама ме интересира и за практично искуство од некој кој користел вакво средство.

Нема шанси друже ако се укрутени гумиците, лек е само нивна замена. Ова не е некоја филозфија само треба да имаш голем избор на гумици и треба да се од специфичен материјал, за да се отпорни на фреон. Обично по боја се кафеави или поретко зелени.

Со ова коронава што има проблеми, инаку на али експрес има еден куп комплети гумици за клими специјално. За 5-6 долари може комплет да се предиктува цела клима.

Само за инфо во Прилеп една гумица...ЕДНА!!! ја наплаќаат 100 ден. па сега рачунај колку се во ќар.


Ако ти лади климата не се замарај и вози. Кога ќе дојде за полнење ќе ги смениш првин сите гумици па ќе ја наполниш послем.
Автоматски споено мислење:

Mislenje za BMW 320D Xdrive, 2013 god. Kolata e na okolu 170.000 KM
Dali vredi ili za tie pari okolu 18K, da se ide na Audi ili Mercedes

А да си купиш нова кола за тие пари...сериозен си 18к за половна кола?

За тие пари купувам некоја Тојота или Хонда од салон и не се замарам во наредни пет години со мајстори, замајци, дизни и други глупости. Километражот ќе биде на нула и ќе има технологија што бемвето од 2013 со 200 000 км поминати може да ја сонува.
 
Последно уредено:

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Mislenje za BMW 320D Xdrive, 2013 god. Kolata e na okolu 170.000 KM
Dali vredi ili za tie pari okolu 18K, da se ide na Audi ili Mercedes
Топ машина ако е се во ред со колата, ептен интересна за возење и ептен комотна кола дури и на задна клупа е сеа кажи ни шо опрема има пошо ако е базичен модел вреди едно 2000-2500 евра подолу.
P.S.
За во иднина не слушај други мислења, ако ти праи кејф колата купи си ја ако те тераат нова кола за 18к верувај ми нема да биди премиум класа туку ке е 2-3 класи подолу.
 
B

Beck's

Гостин
Топ машина ако е се во ред со колата, ептен интересна за возење и ептен комотна кола дури и на задна клупа е сеа кажи ни шо опрема има пошо ако е базичен модел вреди едно 2000-2500 евра подолу.
P.S.
За во иднина не слушај други мислења, ако ти праи кејф колата купи си ја ако те тераат нова кола за 18к верувај ми нема да биди премиум класа туку ке е 2-3 класи подолу.
Ful oprema e, avtomatik, M Paket volan, koza i tie raboti. Mi prae kejf mnogu taka da ke te poslusam izglea :)
Fala
Автоматски споено мислење:

А да си купиш нова кола за тие пари...сериозен си 18к за половна кола?

За тие пари купувам некоја Тојота или Хонда од салон и не се замарам во наредни пет години со мајстори, замајци, дизни и други глупости. Километражот ќе биде на нула и ќе има технологија што бемвето од 2013 со 200 000 км поминати може да ја сонува.
Epa zavisi kako gledas na rabotite. Primer voznja od BMW/AUDI 2013 ne moze da go najdes na Toyotoa ili KIA od salon vredna 18K

Nejse ovdeka sekogas ke ima podeleni mislenja :D
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Ful oprema e, avtomatik, M Paket volan, koza i tie raboti. Mi prae kejf mnogu taka da ke te poslusam izglea :)
Fala
Штом е автоматик од старт се поскапи со едно 1000 евра али сепак пробај уш некоја стотка да му спуштиш, чисто за регистрација и еден резервоар гориво :D
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Epa zavisi kako gledas na rabotite. Primer voznja od BMW/AUDI 2013 ne moze da go najdes na Toyotoa ili KIA od salon vredna 18K

Nejse ovdeka sekogas ke ima podeleni mislenja :D

Гледај само да не e со N47 мотор...зошто моторот е гроб, ланецот на 50 000 км заминува.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.638
Mislenje za BMW 320D Xdrive, 2013 god. Kolata e na okolu 170.000 KM
Dali vredi ili za tie pari okolu 18K, da se ide na Audi ili Mercedes
2013та веројатно ти е со N47, B47 е од 2014та. Така да, да си го провериш ланецот пред да ја земеш. Ако не е добар, замена е околу 700 евра, и е мачен процес, цел мотор мора надвор. Сем таа замерка, супер е колата.
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Гледај само да не со N47 мотор...зошто моторот е гроб, ланецот на 50 000 км заминува.
BMW општо е преиум бред. Си влегол да видиш и осетиш од какви материјали се внатре изработени?? Ауди комонто го ставам ниво подолу од BMW не дека се лоши коли само за нијанса BMW се по префинети внатре плус не знам што е за тебе премиум али премиум кај мене е на средина некаде дека нели имаме М оддел кои се уште подобри па настрана веќе од други марки имаме супер коли па хипер коли така да, да BMW 320D e премиум возило, влези во пасат од 2013 и ке видиш шо е разликата а пасатон е далеку од премиум.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
ЛОЛ, од толку што се премиум ланецот е од наопаку ставен, заминува на 50 000 до 100 000 км и се менува од како ќе се извади моторот надвор...

Коа ќе рикне моторот ќе ја мазиш премиум кожата...важно премиум е баце, ќе туркаш на раце со рикнат мотор....:pos:

 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.638
ЛОЛ, од толку што се премиум ланецот е од наопаку ставен, заминува на 50 000 до 100 000 км и се менува од како ќе се извади моторот надвор...

Коа ќе рикне моторот ќе ја мазиш премиум кожата...важно премиум е баце, ќе туркаш на раце со рикнат мотор....:pos:

Ако си ропак па да продолжиш да возиш со мотор што очигледно лупа и да го донесеш до кинење ланецот, тогаш коњска кола ти е најдобар избор.
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
ЛОЛ, од толку што се премиум ланецот е од наопаку ставен, заминува на 50 000 до 100 000 км и се менува од како ќе се извади моторот надвор...

Коа ќе рикне моторот ќе ја мазиш премиум кожата...важно премиум е баце, ќе туркаш на раце со рикнат мотор....:pos:

Сакаш да се ебиш а да не ти влези е нема така...се знае за овие мотори и за нивните ланци еднаш во 100к км ке си го смениш и готово плус дечково штом бара ваква кола за 18к сигурно има и 700 евра за да си смени ланец.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
А да го видевте видеото ќе сфатевте дека воопшто не се работи за ланец туку во овој случај за ремонт на моторот, односно се менуваат “лежеќи“ лагери. Со други зборови пролупал на радилица.


До утре да трубите не може никого да убедите дека N47 моторот е добар. Убедливо еден од најпромашените мотори што воопшто е излезен од било која компанија.

Или чекај можда на дечково за таа цена и резерва мотор ќе му дадат, премиум си е премиум баце, па макар и мотор да треба да се менува... :pos:
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.971
Ful oprema e, avtomatik, M Paket volan, koza i tie raboti. Mi prae kejf mnogu taka da ke te poslusam izglea :)
Fala
Автоматски споено мислење:



Epa zavisi kako gledas na rabotite. Primer voznja od BMW/AUDI 2013 ne moze da go najdes na Toyotoa ili KIA od salon vredna 18K

Nejse ovdeka sekogas ke ima podeleni mislenja :D
Лaнецoт кур дa не ти чуе,смени си гo кaкo штo ти кaжaa и терaј дaље aкo е зa мењaње.Нa твoе местo пoише би се плaшел oд мењaчoт
 

Kajgana Shop

На врв Bottom