Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
BMW општо е преиум бред. Си влегол да видиш и осетиш од какви материјали се внатре изработени?? Ауди комонто го ставам ниво подолу од BMW не дека се лоши коли само за нијанса BMW се по префинети внатре плус не знам што е за тебе премиум али премиум кај мене е на средина некаде дека нели имаме М оддел кои се уште подобри па настрана веќе од други марки имаме супер коли па хипер коли така да, да BMW 320D e премиум возило, влези во пасат од 2013 и ке видиш шо е разликата а пасатон е далеку од премиум.
Si vlegol u novo audi? Moeto bese samo 3 godini staro koa go kupiv, a sum vozel nekolku skroz novi. Sum vozel bmw i audi e kade kade podobar kvalitet vnatre od bmw.
Pogledaj ceni na audi i na bmw pa ke vidos sto e premium.


Inace bmw so 170k za 18k e mnogu pari. Na tvoe mesto sam bi go donel od Belgija, Germanija itn. Garant je ustedis 3000-4000evra.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Si vlegol u novo audi? Moeto bese samo 3 godini staro koa go kupiv, a sum vozel nekolku skroz novi. Sum vozel bmw i audi e kade kade podobar kvalitet vnatre od bmw.
Pogledaj ceni na audi i na bmw pa ke vidos sto e premium.


Inace bmw so 170k za 18k e mnogu pari. Na tvoe mesto sam bi go donel od Belgija, Germanija itn. Garant je ustedis 3000-4000evra.
Кaкo бе тaкa си имaл Ауди и oдмa пo дифoлт е пoдoбaр бренд oд Бемве?Другaр купи пред 2-3 гoдини А4кa 2011тa гoдинa пoзaди немaше решеткa зa вентилaцијa штo јa имa сериски у Фиaт Пунтo.Кaкo дoпoлнителнa oпремa се дoплaќaлa :pos: Еј,у 21 век премиум бренд aвтoмoбил излaгa фaбрички без вентилaцијa зa пaтниците пoзaди
Автоматски споено мислење:

Мoментaлнo vw и audi се нaјпреценети кoли у свет.Пoлoвните се бoмби нa тркaлa,дупкa без днo зa oдржaвaње,aли знaеш клoшaрскa нaцијa-Купи си aуди или гoлф делoви нa секoј чекoр имa.Сaмo тди бaјo мoј се другo е ѓубре :D
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.149
Поени од реакции
25.591
Si vlegol u novo audi? Moeto bese samo 3 godini staro koa go kupiv, a sum vozel nekolku skroz novi. Sum vozel bmw i audi e kade kade podobar kvalitet vnatre od bmw.
Pogledaj ceni na audi i na bmw pa ke vidos sto e premium.


Inace bmw so 170k za 18k e mnogu pari. Na tvoe mesto sam bi go donel od Belgija, Germanija itn. Garant je ustedis 3000-4000evra.
Ауди, БМВ и Мерцедес се ствар на вкус. И по класа, и по квалитет на изведба и по бренд нејм се тука негде. Што ти се допаѓа од тоа, тоа купуваш.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Ауди, БМВ и Мерцедес се ствар на вкус. И по класа, и по квалитет на изведба и по бренд нејм се тука негде. Што ти се допаѓа од тоа, тоа купуваш.
Акo се рaбoти зa нoвa oд сaлoн,Мерцедесoт им бегa зa мнoгу
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Inace bmw so 170k za 18k e mnogu pari. Na tvoe mesto sam bi go donel od Belgija, Germanija itn. Garant je ustedis 3000-4000evra.

Аман немој така друже, ќе им го рушиш бизнисот на македонските џамбази, држачи на плацеви и шиткачи на коли.Јас не знам како не му е срам да те убедува дека кола 7-8 години стара, со 200 000+ км, со автоматски мењач, погон на сите четири, и мотор кој е тотална утка вредела 18 000. Сите тие екстри се потенцијални главоболки а можда и затоа се шитка колата...

Ех македонче бре...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.149
Поени од реакции
25.591
Аман немој така друже, ќе им го рушиш бизнисот на македонските џамбази, држачи на плацеви и шиткачи на коли. Уште ќе те убедува дека кола 7-8 години стара, со 200 000+ км, со автоматски мењач, погон на сите четири, и мотор кој е тотална утка вредела 18 000. Сите тие екстри се потенцијални главоболки а можда и затоа се шитка колата...

Ех македонче бре...
За моторот можам да се согласам. За километражата, секако. Ама автоматски менувач и погон на сите 4 се ствари што се доплаќаат. И нормално дека со нив иде поскапо оддржување. И поскапи поправки. Ако не си спремен за тоа, едноставно возилото ти е надвор од буџет, и не го купуваш. Ама цената на оддржување не е критериум за тоа дали возилото е добро или лошо. Туку е критериум дали можеш да си го дозволиш или не.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Mislenje za BMW 320D Xdrive, 2013 god. Kolata e na okolu 170.000 KM
Dali vredi ili za tie pari okolu 18K, da se ide na Audi ili Mercedes
Скапа е за цената ... провери по огласи има повеќе

Пример за 18к имаш 4ка што е уште подобра од 3ката

Исто така прашај колку чини оваа
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Кaкo бе тaкa си имaл Ауди и oдмa пo дифoлт е пoдoбaр бренд oд Бемве?Другaр купи пред 2-3 гoдини А4кa 2011тa гoдинa пoзaди немaше решеткa зa вентилaцијa штo јa имa сериски у Фиaт Пунтo.Кaкo дoпoлнителнa oпремa се дoплaќaлa :pos: Еј,у 21 век премиум бренд aвтoмoбил излaгa фaбрички без вентилaцијa зa пaтниците пoзaди
Автоматски споено мислење:

Мoментaлнo vw и audi се нaјпреценети кoли у свет.Пoлoвните се бoмби нa тркaлa,дупкa без днo зa oдржaвaње,aли знaеш клoшaрскa нaцијa-Купи си aуди или гoлф делoви нa секoј чекoр имa.Сaмo тди бaјo мoј се другo е ѓубре :D
Pred da kupam audi, sakav bmw i za malku ke kupev, ali od koa probav nekolku i vidov kakvi se, bataliv i kupiv audi. Znaci ne e bas pod difolt, tuku probano. Pazi prajme muabet za koli od 2012-2013.
Trebalo da mu kazes na drugar ti da si kupi punto :D. Bas pred nekoj den gledav edno audi A6 od 2016ta, u pm stavile 360 kameri, opcija za samo da parkira, tempomat sto sam koci i drzi rastojanie, senzori za ako pomines na druga lenta ili kola koa doagja i trista drugi cuda ali nema ebani greaci na sedista, ali ova nekoj vaka ja poracal i taka ja napravile. Ova ustvari ke go zimav za malku radi opremata ali bojata ne mi e po kejf pa go bataliv.

Najpreceneti koli se samo na balkanot, bidejki gi nosat so pola milion kilometri na cija kilometraza pokazuva demek 180k,site se od 'zena vozeni', i gi prodavaat za nenormalni pari. I mladive za da bidat fraeri gi kupuvaat 20 godini stari so kojznae kolku km i koa ke se rasipe op kolata necinela. Ami tia motor i delovi nema dozivotno da traat pa makar i sekoi 2000km servisi da mu pravis.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Pred da kupam audi, sakav bmw i za malku ke kupev, ali od koa probav nekolku i vidov kakvi se, bataliv i kupiv audi. Znaci ne e bas pod difolt, tuku probano. Pazi prajme muabet za koli od 2012-2013.
Trebalo da mu kazes na drugar ti da si kupi punto :D. Bas pred nekoj den gledav edno audi A6 od 2016ta, u pm stavile 360 kameri, opcija za samo da parkira, tempomat sto sam koci i drzi rastojanie, senzori za ako pomines na druga lenta ili kola koa doagja i trista drugi cuda ali nema ebani greaci na sedista, ali ova nekoj vaka ja poracal i taka ja napravile. Ova ustvari ke go zimav za malku radi opremata ali bojata ne mi e po kejf pa go bataliv.

Najpreceneti koli se samo na balkanot, bidejki gi nosat so pola milion kilometri na cija kilometraza pokazuva demek 180k,site se od 'zena vozeni', i gi prodavaat za nenormalni pari. I mladive za da bidat fraeri gi kupuvaat 20 godini stari so kojznae kolku km i koa ke se rasipe op kolata necinela. Ami tia motor i delovi nema dozivotno da traat pa makar i sekoi 2000km servisi da mu pravis.
Аха,од сите марки на коли што ги увезуваат на Балканот,само Ауди се со по 500.000?
Какво год ауди да увезеш сега,испод 1000€ улагање и тоа у најдобар случај нема да поминеш пошто деловите се поскупи од сите други.Се научија и они дека ниедна фабрика,ниедна фирма за коли не живее од продажба на коли,туку од резервни делови
 
Последно уредено:

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Si vlegol u novo audi? Moeto bese samo 3 godini staro koa go kupiv, a sum vozel nekolku skroz novi. Sum vozel bmw i audi e kade kade podobar kvalitet vnatre od bmw.
Pogledaj ceni na audi i na bmw pa ke vidos sto e premium.


Inace bmw so 170k za 18k e mnogu pari. Na tvoe mesto sam bi go donel od Belgija, Germanija itn. Garant je ustedis 3000-4000evra.
Јас дали сум влегол???? 2019 А6 2.0 мотор 205 коња дизел....Патетични перформанси, внатре све на екран и жими ваквото шо можиш при возење да мењаваш параметри, иначе квалитетот на ентериерот на ниво топ беше немам апсолутно никаква забелешка околу тоа.
Автоматски споено мислење:

Акo се рaбoти зa нoвa oд сaлoн,Мерцедесoт им бегa зa мнoгу
Се слагам тука, мерцедес во последниве 5-6 год е бр.1 во квалитет и иновација на енериери.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Мене у зaдњиве 5-6 гoдини не ми се десилo дa пoмине aуди или гoлф,пaсaт пoкрaј мене a дa не се слушa кaкo пишти турбинaтa или дa лупa зaмaец.У Мaкедoнијa живеaт нaјмнoгу рoбoви нa брендoт vw/audi пo глaвa нa жител
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Јас дали сум влегол???? 2019 А6 2.0 мотор 205 коња дизел....Патетични перформанси, внатре све на екран и жими ваквото шо можиш при возење да мењаваш параметри, иначе квалитетот на ентериерот на ниво топ беше немам апсолутно никаква забелешка околу тоа.
Автоматски споено мислење:


Се слагам тука, мерцедес во последниве 5-6 год е бр.1 во квалитет и иновација на енериери.
Pred dve godini vozev a5 skroz novo od salon so full oprema vklucuvajki virtual cockpit, i se se menuvase lesno i pri vozenje.
Автоматски споено мислење:

Мене у зaдњиве 5-6 гoдини не ми се десилo дa пoмине aуди или гoлф,пaсaт пoкрaј мене a дa не се слушa кaкo пишти турбинaтa или дa лупa зaмaец.У Мaкедoнијa живеaт нaјмнoгу рoбoви нa брендoт vw/audi пo глaвa нa жител
Ke doagjam vo avgust, pa kazi kade da pominam za da cues bar edno sto ne lupa i ne pisti turbina :D
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Pred dve godini vozev a5 skroz novo od salon so full oprema vklucuvajki virtual cockpit, i se se menuvase lesno i pri vozenje.
Автоматски споено мислење:


Ke doagjam vo avgust, pa kazi kade da pominam za da cues bar edno sto ne lupa i ne pisti turbina :D
Мада не ми се верува,али ај ке се договориме :D Него да те прашам уште нешто,ајфон мобилен користиш така?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Мада не ми се верува,али ај ке се договориме :D Него да те прашам уште нешто,ајфон мобилен користиш така?
Hahah ne, nekjam ajfoni. Oti? Voa da ne e tradicija u mk ako imas audi imas i ajfon? lol
 

Kajgana Shop

На врв Bottom