Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
за ова не се слагам. Додуша зависи од мотор до мотор ама обично разликата не е баш само 1 литар.
Имам 2 дизел коли, едната 70кс другата 105кс. Втората троши 2.5-3 литри повеќе со ист стил на возење и на иста релација. Е сега различни класи се ама сепак...
Ja pa imam dizel 140ks i trosi pomalku od korsa na otvoreno ako ja vozam penzionerski do 100-110 km/h :D
Автоматски споено мислење:

Здраво, што би ми препорачале измеѓу голф5, ауди а3 и мазда 3? Цените горе долу се тука за голфот и аудито додека маздите се поефтини. Околу 4300е? Не сум некој експерт за коли, чисто што разгледав од на реклама5 цените беа тоа. Какви се за одржавање и слични одговори би ми биле од големо значење.
Mora da bide hatchback? Za 4300 ima i audi a4 koe e policno(bar mene mi e) od a3, i vnatre i nadvor. Audi ocekuvaj skapi servisi.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
за ова не се слагам. Додуша зависи од мотор до мотор ама обично разликата не е баш само 1 литар.
Имам 2 дизел коли, едната 70кс другата 105кс. Втората троши 2.5-3 литри повеќе со ист стил на возење и на иста релација. Е сега различни класи се ама сепак...
Абе друже ако споредуваш Пунто со 800 кила и некоја кола 1300 нормално инаку во иста класа разликите се минорни, особено на отворено.
Автоматски споено мислење:

Здраво, што би ми препорачале измеѓу голф5, ауди а3 и мазда 3? Цените горе долу се тука за голфот и аудито додека маздите се поефтини. Околу 4300е? Не сум некој експерт за коли, чисто што разгледав од на реклама5 цените беа тоа. Какви се за одржавање и слични одговори би ми биле од големо значење.

Само маздата ако е зачувана, инаку која година е голфот? Ако е 2005 или 2006 премногу пари се тоа. Сепак зборуваме за кола 15 години стара.

Голфот ништо помалку не се расипува од другите коли а ако сакаш сите мајстори и растурачи да ги запознаеш слободно купи ауди од 2003, 2004, итн.

За истите пари може многу понова кола да земеш, 2008-ма или 2009-та дури и тоа од истата класа на голфот.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Абе друже ако споредуваш Пунто со 800 кила и некоја кола 1300 нормално инаку во иста класа разликите се минорни, особено на отворено.
Автоматски споено мислење:




Само маздата ако е зачувана, инаку која година е голфот? Ако е 2005 или 2006 премногу пари се тоа. Сепак зборуваме за кола 15 години стара.

Голфот ништо помалку не се расипува од другите коли а ако сакаш сите мајстори и растурачи да ги запознаеш слободно купи ауди од 2003, 2004, итн.

За истите пари може многу понова кола да земеш, 2008-ма или 2009-та дури и тоа од истата класа на голфот.
Realno 15 godini i 12-13 godini bas i nema golema razlika.
Problemot so golfovite u mk e sho site imat svrteno pola milionce. Gledam po oglasi go pisale so 190-200k km a volanot pola fali od sho e izliten :D, menjacot izliten skroz, dugminjata se stopile i im baraat 4000-5000evra :D

Tuku nekoj da pise postapka za nosenje i carinenje koli od Germanija, se mislam da kupam od tamu za majka mi bidejki uste ne uspeav da najdam vo MK.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Голфовите од 2010-2011 кога почнаа овдека да ги носат па досега имаат по 190 000...не се мрднати еве скоро десет години а секој ден се возат.

Инаку за годините кој може странство нема разлика...за грото во МК кола од 2008 - 2009 е сон. :pos:
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Здраво, што би ми препорачале измеѓу голф5, ауди а3 и мазда 3? Цените горе долу се тука за голфот и аудито додека маздите се поефтини. Околу 4300е? Не сум некој експерт за коли, чисто што разгледав од на реклама5 цените беа тоа. Какви се за одржавање и слични одговори би ми биле од големо значење.
Audito e kade kade podobar kvalitet negoli golf 5.
Golf 5 isto ko seat da vozis, nadupki krckat plastiki a kaj audito go nemas toj problem a i motorite kaj audi se so podobar kvalitet... Mazda 3 gjubre od kola. Mada kajnas delovite se kineski ali aj motorot da ne go klavame vo potrosen material ama karosetiski se slabi.
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
46
Поени од реакции
107
Ja pa imam dizel 140ks i trosi pomalku od korsa na otvoreno ako ja vozam penzionerski do 100-110 km/h :D
Автоматски споено мислење:


Mora da bide hatchback? Za 4300 ima i audi a4 koe e policno(bar mene mi e) od a3, i vnatre i nadvor. Audi ocekuvaj skapi servisi.
Па немора да значи, ама фан сум на hatchback. На кој модел а4 мислиш?
Автоматски споено мислење:

Абе друже ако споредуваш Пунто со 800 кила и некоја кола 1300 нормално инаку во иста класа разликите се минорни, особено на отворено.
Автоматски споено мислење:




Само маздата ако е зачувана, инаку која година е голфот? Ако е 2005 или 2006 премногу пари се тоа. Сепак зборуваме за кола 15 години стара.

Голфот ништо помалку не се расипува од другите коли а ако сакаш сите мајстори и растурачи да ги запознаеш слободно купи ауди од 2003, 2004, итн.

За истите пари може многу понова кола да земеш, 2008-ма или 2009-та дури и тоа од истата класа на голфот.
Па реално цената е за голфови од 2006-2007, и таа цена ја држи за со скоро фулл опрема . Што би предложил ти?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Па реално цената е за голфови од 2006-2007, и таа цена ја држи за со скоро фулл опрема . Што би предложил ти?

Покрај Маздата, Toyota Corolla, ако си за поголемо има дури и авенсис која е колиште во според со голф. Имаш Пежо 308, Алфа Ромео 147 со редизајн ќе земеш коска со фул опрема за тие пари, има и многу други опции...искрено да дадеш толку пари за некое усмрдено од цигари Ауди или Голф со поминати 500 000 км само ради значката на хауба...не знам, не ми иде баш на памет.


Други опции:


Ако си за поголемо нешто Цитроен Ц5 или Пежо 407 се одлични лимузини, Фиат Браво може да најдеш 2009 г. за тие пари, фул опрема со одличен и докажан multijet дизел мотор.
 
Последно уредено:
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
Абе друже ако споредуваш Пунто со 800 кила и некоја кола 1300 нормално инаку во иста класа разликите се минорни, особено на отворено.
ама на отворено е една работа, а низ град е друга. И да се во иста класа двете коли, поснажниот мотор низ град ќе троши 1.5-2 литра повеќе и ќе биде поскап за регистрација. Зависи за што ти треба колата нели.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.757
Покрај Маздата, Toyota Corolla, ако си за поголемо има дури и авенсис која е колиште во според со голф. Имаш Пежо 308, Алфа Ромео 147 со редизајн ќе земеш коска со фул опрема за тие пари, има и многу други опции...искрено да дадеш толку пари за некое усмрдено од цигари Ауди или Голф со поминати 500 000 км само ради значката на хауба...не знам, не ми иде баш на памет.


Други опции:


Ако си за поголемо нешто Цитроен Ц5 или Пежо 407 се одлични лимузини, Фиат Браво може да најдеш 2009 г. за тие пари, фул опрема со одличен и докажан multijet дизел мотор.
:aplauz:
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Дечки а ко за прва кола за тотале лаик за коли што би препорачале, на што да обрнам внимание при барање при огласиве, битно ми е да не троши многу, и да не е мн гломазна. Буџет 2000-2500 преку сила 3200 (ако од сите аспекти ми праи мерак) ?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.971
Професор,Доктор на науки.Преку 50 пати го имам гледано видеото,штета што не постои награда за најдобар реставратор на сите времиња.Кој има 40 минути време да потроши,нема да бидат за џабе.Првин добиваш ерекција,а после ејакулираш
Автоматски споено мислење:

П.С Овој да влезе у гаража кај наш механичар,у тренутку ке умре од инфаркт
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Дечки а ко за прва кола за тотале лаик за коли што би препорачале, на што да обрнам внимание при барање при огласиве, битно ми е да не троши многу, и да не е мн гломазна. Буџет 2000-2500 преку сила 3200 (ако од сите аспекти ми праи мерак) ?

Гранде пунто дизел, Пежо 207 дизел исто...нормално бензин повеќе ќе ти троши како сакаш врти...а како почетник да се мафташ со уградување на плин, па сецкало, трокирало, итн. не би ти препорачал...


Огласите само земи ги како за репер, барај кола од човек не од плац. Дури и тој да ја купил од плац, ако имала некој дефекти скриени многу веројатно дека веќе ги средил тој.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Гранде пунто дизел, Пежо 207 дизел исто...нормално бензин повеќе ќе ти троши како сакаш врти...а како почетник да се мафташ со уградување на плин, па сецкало, трокирало, итн. не би ти препорачал...


Огласите само земи ги како за репер, барај кола од човек не од плац. Дури и тој да ја купил од плац, ако имала некој дефекти скриени многу веројатно дека веќе ги средил тој.
Зашто повеќето кога ќе прашам ме советуваат да избегнувам дизел. Друга кола која ми ја препорача е рено клио да гледам што мислите за оваа ?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Друже бидејќи сам рече дека важна тие мала потрошувачка ти препорачав дизел. Со бензин нема шанси како да си испод 10 литри градска во кола со големина на голф и тоа со најмалиот 1.4 мотор. Ако земеш некој појак мотор 2.0 на пример очекувај и 12 и 13 л. на сто километра градска.

Дизел многу тешко дека ќе извадиш над 8 л. градска, дури и со тешка нога на гаста. И тоа ова за дизел кој ќе биде 110 коњи и нагоре, значи далеку побрз од било кој 1.4 бензин.

Е сега ваљда те одвраќале од дизел дека почетник, да не имаш проблеми со замаец, дизни, ова она ама сепак прајме муабет за коли 10 - 15 години стари, нема шанси да е се идеално и само да ја возиш колата, дури и бензин да земеш.


Инаку Рено Клио се одлични, само треба да пазиш да не земеш некое составено во Турција бидејќи имаат послаб квалитет. 1.5 ДЦИ моторот е ептен штедлив ама и доста скап за оправка ако се расипе иако генерално одат по многу километра со правилно одржување и возење на чисто гориво. Бензинците се добри сите само потрушувачката ако не ти проблем. Сепак треба да размислиш и колку км годишно ќе поминуваш. Ако возиш претежно градска со 5000 км. годишно земи некој мал бензин 1.2 на пример Клио и не се замарај со дизелите.

Е сега ако планираш да возиш и на отворено, да правиш поголема километража тогаш дизел е подобар избор во било која кола.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom