Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
17 март 2017
Мислења
315
Поени од реакции
513
И кај мене почна насабајле на ладно да не пали,нема сила да вергла дури.Имам варта 52 ампери блу динамик,7 година истера,е сега да земам исти или силвер динамик варта,што е разликата?Се работе за пежо 306 1.6 бензинец.
 
Член од
5 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
2
Zdravo. Imam golf 3 i imam problem so svirka , na akumulator sviri, struja doagja na kontakt kleme ama svirkata ne sviri. Koga pritiskam taster za svirka jako reagira na svetla? Shto moze da bide? Fala..
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.759
Zdravo. Imam golf 3 i imam problem so svirka , na akumulator sviri, struja doagja na kontakt kleme ama svirkata ne sviri. Koga pritiskam taster za svirka jako reagira na svetla? Shto moze da bide? Fala..
масата или минусот на колата не ти работи добро. провери ги сите споеви на масата, извади ги шрафовите, исчисти и стави незарѓани шрафови. види посебно каква е маста на свирката...т.е. шрафот каде се зашрафува фактички е минусот на свирката

има на неколку места спој на минусот со шасијата....провери ги сите споеви
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
ПОМОШ? Имам проблем со радијатор за парно

Имам проблем со радијаторот за парно на Citroën Saxo 1.5D - 2000. Три пати менувам радијатор и еве пак е дупнато.. Загубите на течност од разладниот систем се незначителни, но сепак.. Моторот си работи перфектно, не троши масло. Нивото на масло не е покачено, сѐ е супер. Незнам во што може да биде проблемот. Некој совет?
Половни купуваш казанчиња за парно?

Купи ново, оригинал казанче (радијатор) Valeo и нема да имаш мака. Друго кај што одат цревата во казанчето за парно има две гумици кои најарно е да ги смениш, зошто коштаат 20 денари а може и на нив да пушта антифриз. Ако пушта на казанчето магла ќе ја прави цела шофершајбна, наместо да одмаглува.

Иако тој мотор не е воопшто склон на одење на диктон на глава...види дали дува меури во резерварчето на антифриз. Може да ствара притисок и да ги пука казанчињата за парно иако ова е малку веројатно.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.759
Има една течност во ампула, обично е плава, ампулата се става на отворот на ладњакот, и ако има пробиен дихтон на глава, издувните гасови како меурчиња влегуваат во ампулата и таа од плава ја манува бојата во зелена. Тоа е доказ дека дихтонот е отиден. ако бојата остани плава....дихтонот е ОК.

Само...незнам каде се продава кај нас оваа ампула-тоа епроблемот

Ако некој налетал на вакво нешто-нека пиши
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Има една течност во ампула, обично е плава, ампулата се става на отворот на ладњакот, и ако има пробиен дихтон на глава, издувните гасови како меурчиња влегуваат во ампулата и таа од плава ја манува бојата во зелена. Тоа е доказ дека дихтонот е отиден. ако бојата остани плава....дихтонот е ОК.

Само...незнам каде се продава кај нас оваа ампула-тоа епроблемот

Ако некој налетал на вакво нешто-нека пиши
За вакво викаш? Бараше еден мајстор подолго време и не најде, дури од Австрија му донесоа, има и на ебау еве само што скапо е за едно тестирање да го купиш, а има течност за повеќе пати (сигурно 20тина пати). Исправка 50 пати.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
17 септември 2016
Мислења
17
Поени од реакции
1
Здраво, имам Мерцедес C220 W204 2007 и неодамна ми се појави овој проблем. Дали некој знае што точно може да биде?
 

Attachments

Член од
17 септември 2016
Мислења
17
Поени од реакции
1
Problem so airbag, proveri pod sedistata od suvozacot da ne ima izlezeno nekoj steker
Фала, ова е од возачката страна а освен то може да биде некој друг покомплициран проблем?
Исто така ова го вади од време на време дури некогаш не го ни памти како проблем во борд компјутерот
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Фала, ова е од возачката страна а освен то може да биде некој друг покомплициран проблем?
Ova ne e dovolno kompliciran problem? Airbag-ot moze da ti go spasi zivotot pri soobrakajka, u tvojot slucaj najverojatno nema da se otvori, pokomplicirano od ova nema!
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Фала, ова е од возачката страна а освен то може да биде некој друг покомплициран проблем?
Исто така ова го вади од време на време дури некогаш не го ни памти како проблем во борд компјутерот
Zatoa ti rekov proveri prvicno nekoj steker da nema izlezeno, ili nema dobar kontakt, ako ne se oprai ili za podetalno da vidis odi na diagnostika i vidi sto tocno e problemot, toj znak znaci neispravnost na airbag moze da asocira n mnogu problemi ti kazav sto e najcest problem
 
Член од
17 септември 2016
Мислења
17
Поени од реакции
1
Zatoa ti rekov proveri prvicno nekoj steker da nema izlezeno, ili nema dobar kontakt, ako ne se oprai ili za podetalno da vidis odi na diagnostika i vidi sto tocno e problemot, toj znak znaci neispravnost na airbag moze da asocira n mnogu problemi ti kazav sto e najcest problem
Dobro, fala mnogu za odgovorot
 

Kajgana Shop

На врв Bottom