Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.294
Ајде сега нова ситуација.....Додека го испуштам кумплунгот при поаѓање слушам (так-так-так-так неколку пати се додека не ја ослободам папучата скроз) тропкање. Во возење нема абнормални звуци и сл. Само при поаѓање го слушам тропкањето. Во рикверц го нема тропкањето.
Ист проблем имав со опелот, го сменив филтерот за гориво и се среди.
Автоматски споено мислење:

Значи јас зборам нешто што знам со сигурност.По истекот на гаранцијата ако продолжиш да ја сервисираш у порше мк добиваш продолжена гаранција.Што точно е вклучено не знам,дали попусти дали гратиси
"Попуст" у стилот дефектот на климата кошта 1000 евра, али пошто си у "гаранција" имаш "попуст" 90% и ќе платиш 100 евра, а реално дефектот кошта само мењање кондензатор кој кошта 30 евра. Па ти види.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
Ист проблем имав со опелот, го сменив филтерот за гориво и се среди.
Автоматски споено мислење:


"Попуст" у стилот дефектот на климата кошта 1000 евра, али пошто си у "гаранција" имаш "попуст" 90% и ќе платиш 100 евра, а реално дефектот кошта само мењање кондензатор кој кошта 30 евра. Па ти види.
На другар му рикна турбина у Немачка,му пратија од Скопје половна а таму бесплатно му ја монтираа.Знаеш колку ке платеше инаку?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
Половна на гаранција? :facepalm:
Се правиш дека не разбираш?Јас земав од Ужице репарирана,му ја пратив,плус уље и други делови што се мењаат со турбина у комплет и таму БЕЗ ПАРИ МУ ЈА МОНТИРАЛЕ.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.294
Се правиш дека не разбираш?Јас земав од Ужице репарирана,му ја пратив,плус уље и други делови што се мењаат со турбина у комплет и таму БЕЗ ПАРИ МУ ЈА МОНТИРАЛЕ.
Шо има врска муабетот со гаранција? Гаранција се знае што е. Ако треба јас да барам во Ужице репарирана турбина и да ми ја праќат во странство, ќе му ја треснам "гаранцијата" од глава.
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
Шо има врска муабетот со гаранција?
Уште еднаш ке пробам да ти објаснам.Он има продолжена гаранција од Порше Скопје.Кога рикна колата у Немачка он од таму се јави у Порше Мк и они му издејствуваа или работна рака без пари со негови делови,или до Скопје да го шлепаат.Он си ја одбра првата опција
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.294
Уште еднаш ке пробам да ти објаснам.Он има продолжена гаранција од Порше Скопје.Кога рикна колата у Немачка он од таму се јави у Порше Мк и 8ни му издејствуваа или работна рака без пари со негови делови,или до Скопје да го шлепаат.Он си ја одбра првата опција
На здравје да му е таквата "гаранција"
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.294
Ти дечко имаш сериозен проблем.
Се гледа дека не си имал нова кола и не знаеш колку кошта мењањето на уље, сервиси, испекции во овластен сервис за да ти важи "гаранцијата" затоа не ти се јасни работите. Се кладам дека другарот твој со парите оставeни во овластениот сервис ја има платено и надплатено тубината, али ете кога треба да ја користи "гаранцијата" треба да бара од Ужице и кога треба овластениот сервис да си стои на својот збор, тогаш купувачот има проблем. Убава типична северџанска логика.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
Се гледа дека не си имал нова кола и не знаеш колку кошта мењањето на уље, сервиси, испекции во овластен сервис за да ти важи "гаранцијата" затоа не ти се јасни работите. Се кладам дека другарот твој со парите оставeни во овластениот сервис ја има платено и надплатено тубината, али ете кога треба да ја користи "гаранцијата" треба да бара од Ужице и кога треба овластениот сервис да си стои на својот збор, тогаш купувачот има проблем. Убава типична северџанска логика.
Затоа што толку ти фаќа црпката и не можеш да разбереш дека шлеп служба до Скопје му бараа да плати 700€ а рака за турбината 1000€.И да ја претплатл со скупи сервиси му доаѓа како на рати да ја поправил,а не одеднаш да плеснал 1000€ И јас кога сум имал нови аута од салон едно во 98ма година и уште едно 2003та ти по нужда сам не си знаел да одиш
Автоматски споено мислење:

Крстете се што сте фатиле џенем,тука шанкер у кафич максимум со тој памет
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.294
Затоа што толку ти фаќа црпката и не можеш да разбереш дека шлеп служба до Скопје му бараа да плати 700€ а рака за турбината 1000€.И да ја претплатл со скупи сервиси му доаѓа како на рати да ја поправил,а не одеднаш да плеснал 1000€ И јас кога сум имал нови аута од салон едно во 98ма година и уште едно 2003та ти по нужда сам не си знаел да одиш
Автоматски споено мислење:

Крстете се што сте фатиле џенем,тука шанкер у кафич максимум со тој памет
Ај чим си со тој нешанкерски памет и си купуел нови коли у МК ми кажи колку кошта инспекција во овластен сервис? И дефинирај ми го зборот гаранција :D
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Затоа што толку ти фаќа црпката и не можеш да разбереш дека шлеп служба до Скопје му бараа да плати 700€ а рака за турбината 1000€.И да ја претплатл со скупи сервиси му доаѓа како на рати да ја поправил,а не одеднаш да плеснал 1000€ И јас кога сум имал нови аута од салон едно во 98ма година и уште едно 2003та ти по нужда сам не си знаел да одиш
Автоматски споено мислење:

Крстете се што сте фатиле џенем,тука шанкер у кафич максимум со тој памет
I ja ne ja sfakjam garancijava. Ako turbina mu bila pod garancija i otkazala, porse treba da mu plati slepanje do mk ili do najblizok servis, a ne on da si plati slepanje ili pa da si go kupuva delot sam a da ne plati rabotna raka.
Jas vozam audi i stavam original delovi koi imaat 2 godini garancija. Ako nesto se rasipe i me ostava na pat, audi plakja slepanje na kolata do kaj niv za popravka. U megjuvreme mi dava skroz nova kola na koristenje normalno besplatno dodeka da ja popravat mojata. Eve vaka e vo Anglija so garancii. Istovo vazi i za prodolzena garancija.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.294
:pos:
I ja ne ja sfakjam garancijava. Ako turbina mu bila pod garancija i otkazala, porse treba da mu plati slepanje do mk ili do najblizok servis, a ne on da si plati slepanje ili pa da si go kupuva delot sam a da ne plati rabotna raka.
Jas vozam audi i stavam original delovi koi imaat 2 godini garancija. Ako nesto se rasipe i me ostava na pat, audi plakja slepanje na kolata do kaj niv za popravka. U megjuvreme mi dava skroz nova kola na koristenje normalno besplatno dodeka da ja popravat mojata. Eve vaka e vo Anglija so garancii. Istovo vazi i za prodolzena garancija.
Не бе дечко, имаш ти проблем
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
I ja ne ja sfakjam garancijava. Ako turbina mu bila pod garancija i otkazala, porse treba da mu plati slepanje do mk ili do najblizok servis, a ne on da si plati slepanje ili pa da si go kupuva delot sam a da ne plati rabotna raka.
Jas vozam audi i stavam original delovi koi imaat 2 godini garancija. Ako nesto se rasipe i me ostava na pat, audi plakja slepanje na kolata do kaj niv za popravka. U megjuvreme mi dava skroz nova kola na koristenje normalno besplatno dodeka da ja popravat mojata. Eve vaka e vo Anglija so garancii. Istovo vazi i za prodolzena garancija.
Ако кварот се десел тука,ке си добиел нова турбина.
Автоматски споено мислење:

Утре ке пишам точно у детали и не можеш да очекуваш дека само зашто мењаш уље и филтри у овластен доживотно бесплатно ке ти поправаат дефекти.Продолжената гаранција си има ограничувања.
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
6
Кој Сашо? Кои се Коп компани?
Саше и Томче кај Систина ти што ми ги предложи, а Коп компани се во Ченто исто работаат со ВАГ групација.
Друго нешто околу уљето сакам да прашам искуство некако не им верувам. Кастрол како кастрол е увезен или домашно полнет?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom