Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.766
Поени од реакции
8.658
Za kakov servis ti pobaraa 13k? Samo ulje i filtri?
Што има чудно тука? ПОРШЕ МК се познати по дерење кожа на живо.Дечките што му ги предложив со истите филтри и уље за 5000 ке го средат
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
1.844
Поени од реакции
1.663
Што има чудно тука? ПОРШЕ МК се познати по дерење кожа на живо.Дечките што му ги предложив со истите филтри и уље за 5000 ке го средат
Во Mi-Da за уље, филтер за уље,масло,воздух бараат исто така 13,000. Изгледа дека се овластени сервисери со оргинални делови. Не знам за филтри колку ќе праи разлика дали е оригинален од производителот или друга марка .
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.766
Поени од реакции
8.658
Во Mi-Da за уље, филтер за уље,масло,воздух бараат исто така 13,000. Изгледа дека се овластени сервисери со оргинални делови. Не знам за филтри колку ќе праи разлика дали е оригинален од производителот или друга марка .
И оргиналните ги прави некој за нив.Фабриките за коли не прават делови и филтри.А кој ке им плати најмногу него му даваат филтрите да им ги прави и да го стави нивниот знак ;)
Има 15тина фирми за филтри и тие се вртат у круг цело време.Пурфлукс,хенкст,ман,бош,мале,кнехт,шампион и сеа да не ги набројувам.Исто е и со уљето.Кој ке плати најмногу му дозволуваат нивниот стандард и лого да го пише на амбалажата
Автоматски споено мислење:

Кастрол има платено на ваг групација милионски суми да стои логото на Кастрол на капачето за уље
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
756
Поени од реакции
452
Што има чудно тука? ПОРШЕ МК се познати по дерење кожа на живо.Дечките што му ги предложив со истите филтри и уље за 5000 ке го средат
Cudno mi e poso epten skapo e i to za skoda 1.6. Ja u anglija plakjam 180funti za ulje i filter u ovlasten audi servis.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
479
Поени од реакции
417
А во МК која е логиката да одиш на официјален да ти сменат масло и филтри?

Ај да си некако врзан во гаранција, ајде да одиш. Ама колава излезена од гаранција,што таму да одам, да ме има во списокот на одржување, демек кога ќе ја продаваш колата некој тоа ќе го интересира...секој ја гледа состојбата на колата, го боли таквото каде е одржувана.
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.766
Поени од реакции
8.658
А во МК која е логиката да одиш на официјален да ти сменат масло и филтри?

Ај да си некако врзан во гаранција, ајде да одиш. Ама колава излезена од гаранција,што таму да одам, да ме има во списокот на одржување, демек кога ќе ја продаваш колата некој тоа ќе го интересира...секој ја гледа состојбата на колата, го боли таквото каде е одржувана.
Имаат продолжена гаранција,а што е уште побитно бесплатна поправка во странство,или шлепање бесплатно до мк
 
Член од
25 декември 2012
Мислења
6
Поени од реакции
2
Za kakov servis ti pobaraa 13k? Samo ulje i filtri?
Да, "Сите филтри" си мислисш има 200 филтри и масло 12900ден.
Коп Компани во Ченто за истото 6600, а кај Сашо 7400. Со тоа што едниве нудат Арал а Сашо Кастрол.
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.766
Поени од реакции
8.658
Да, "Сите филтри" си мислисш има 200 филтри и масло 12900ден.
Коп Компани во Ченто за истото 6600, а кај Сашо 7400. Со тоа што едниве нудат Арал а Сашо Кастрол.
Кој Сашо? Кои се Коп компани?
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.766
Поени од реакции
8.658
за 50 евра тие ствари се средуваат а не пак 6000
Само уљето кошта 2700.Филтрите уште минимум 2000 ако стави полен со активен јаглен
Автоматски споено мислење:

Тие кај Систина ја прегледуваат предницата и плус на компјутер ја уштекуваат да видат дали се е по пропис
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.338
Поени од реакции
10.260
Ova sam ako menjas? :D Ako stavi castrol ulje samo za uljeto da go kupi e recisi 50evra.
Сеа бргу му мењав на опелот, околу 750 денари филтрите без тој за полен, 1650 уљето GM 5-30w, на мајсторот 500, околу 3000 ми излезе. Сеа оваа може повише уље бере, стај еве иљадарка плус.
 
На врв Bottom