Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Сега е добар али ќе видам како ќе биде денес и утре.. али и сакам да сум сигурен дека е до него, да не фркнам 4 бона а да не биде тоа проблемот.

Купи нов, преслаб е за таа кола, 44 ампер часа не знам, ко малку ми делува, да не треба 55 за кај тебе? Инаку дај го овој кај шо продваат акумулатори, ќе ти одбијат некоја стотка.
Автоматски споено мислење:

Хаххаахах

Да е само Мерцедес...тука се и Ауди, БМВ и сл.

Ако треба кредит да кренеш за да купиш гуми за колата...не е таа кола за тебе. :ROFLMAO:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.978
Поени од реакции
14.748
Здраво. При палење на колата овие две сијалички светат уште минута, потоа се гасат. Што би можело да биде? Се работи за голф 6, 1.4 80кс
Probaj koga ke ja palis kolata, daj kontakt i čekaj desetina sekundi da isklučat nekoi od sijaličinata
Mozebi prebrzo ja pališ kolata....i praviš zabuna na senzorite i kompjuterot
Treba prvo.kompjuterot da gi isčita site parametri od senzorite...pa da se pali motorot
Ne e Jugo ova...
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.969
Probaj koga ke ja palis kolata, daj kontakt i čekaj desetina sekundi da isklučat nekoi od sijaličinata
Mozebi prebrzo ja pališ kolata....i praviš zabuna na senzorite i kompjuterot
Treba prvo.kompjuterot da gi isčita site parametri od senzorite...pa da se pali motorot
Ne e Jugo ova...
IMG-da26e6f46401caed4dc92c12f9aca923-V.jpg
Автоматски споено мислење:

Ова за тебе го чував да те пецнам малку
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Probaj koga ke ja palis kolata, daj kontakt i čekaj desetina sekundi da isklučat nekoi od sijaličinata
Mozebi prebrzo ja pališ kolata....i praviš zabuna na senzorite i kompjuterot
Treba prvo.kompjuterot da gi isčita site parametri od senzorite...pa da se pali motorot
Ne e Jugo ova...
Нормално дека чекам, како што кажа погоре дечкото тоа е ради што колата немала струја. Наредниот ден ги немаше веќе.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.969
Нормално дека чекам, како што кажа погоре дечкото тоа е ради што колата немала струја. Наредниот ден ги немаше веќе.
Стандардна бољка на vw,бдв имаш ли проблеми со колата што е на плин?Лесно ли се нафатија да ти монтираат,колку километри помина на плин?
Автоматски споено мислење:

Гледав еден Туран ама у Плимонт не ми се нафаќаат,викаат проблеми ке имало
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Имам постара кола на која при регистрација добивам 50% попуст за авто одговорност. Купив нова (старата ќе ја задржам) па ме интересира дали и на новата имам право на 50%попуст, или за таа ќе плаќам полна цена?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.969
Имам постара кола на која при регистрација добивам 50% попуст за авто одговорност. Купив нова (старата ќе ја задржам) па ме интересира дали и на новата имам право на 50%попуст, или за таа ќе плаќам полна цена?
Мора да ја одјавиш старата,те да ја префрлиш на друго име и да го префрлиш попустот на новата,а ова ке ти се исплати само доколку давачките за новата се поголеми.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
Имам постара кола на која при регистрација добивам 50% попуст за авто одговорност. Купив нова (старата ќе ја задржам) па ме интересира дали и на новата имам право на 50%попуст, или за таа ќе плаќам полна цена?
Мора да ја одјавиш старата,те да ја префрлиш на друго име и да го префрлиш попустот на новата,а ова ке ти се исплати само доколку давачките за новата се поголеми.
Ова попустот беше по 5% годишно ако не си предизвикал сообраќајка?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.969
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.978
Поени од реакции
14.748

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.969
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Стандардна бољка на vw,бдв имаш ли проблеми со колата што е на плин?Лесно ли се нафатија да ти монтираат,колку километри помина на плин?
Автоматски споено мислење:

Гледав еден Туран ама у Плимонт не ми се нафаќаат,викаат проблеми ке имало
пред 2 недели го ставив плинот, околу 500км иам поминато и реално како да возам на бензин, колата исто се понаша само ја по џеб осеќам. Иначе се работи за 1.4 мотор. Дечкото од сервисот кажа дека е пре едноставен мотор и лесен за монтажа на плин и стварно беа коретни со цена и монтажа и се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom