Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
30 јануари 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
Octavia ili corolla dizeli vlagaat vo budzetot. Osven ako ne ciljas na SUV
Corrolata neka mi bese tesna vnatre. Octavia ne :)[DOUBLEPOST=1542635692][/DOUBLEPOST]
Нова кола, која и да ја земеш нема да грешиш, 150к сигурно ќе сврти без проблеми, ако изборот ти е меѓу овие пробај ги прво ако можеш да видиш која ти лежи боље.
Da znam, bev na test i na dvata modal. Top mi se. Zatoa i nemoze da se odlucam ... :/
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
U pravo bese koga rece deka ne se razbiras vo koli. Good luck
Corrolata neka mi bese tesna vnatre. Octavia ne :)[DOUBLEPOST=1542635692][/DOUBLEPOST]

Da znam, bev na test i na dvata modal. Top mi se. Zatoa i nemoze da se odlucam ... :/
[DOUBLEPOST=1542639957][/DOUBLEPOST]U pravo bese koga rece deka ne se razbiras vo koli. Good luck
Corrolata neka mi bese tesna vnatre. Octavia ne :)[DOUBLEPOST=1542635692][/DOUBLEPOST]

Da znam, bev na test i na dvata modal. Top mi se. Zatoa i nemoze da se odlucam ... :/
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Како Октавија влегува во буџетот од 17000? Со мизерна опрема може, иначе не.

Королата е модел на заминување, исто и Аурисот, може да се земат сега со огромен попуст, многу поефтино и од 17000, но мислам дека во однос на опремата се малце послаби спрема Спортажот и Витарата, од тоа барем јас што сум гледал по каталози.

Буџетот од 17000 е многу заебана работа ако не знаеш точно што кола сакаш, на пример за тие пари имаш коли од Ц-сегмент накрцани со се и сешто како Киа Сид и Цитроен Ц4, новата Сеат Ибица (Б сегмент) која по одредени карактеристики веќе оди накај Ц-сегмент, од друга страна ги имаш овие гореспомнатите СУВ и кросовери како Sportage, Vitara, S-Cross солидно опремени, или пак Голф, Леон, Меган, Октавија, Мазда3, со мизерна опрема ама веќе друга класа возило се тие.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Како Октавија влегува во буџетот од 17000? Со мизерна опрема може, иначе не.

Королата е модел на заминување, исто и Аурисот, може да се земат сега со огромен попуст, многу поефтино и од 17000, но мислам дека во однос на опремата се малце послаби спрема Спортажот и Витарата, од тоа барем јас што сум гледал по каталози.

Буџетот од 17000 е многу заебана работа ако не знаеш точно што кола сакаш, на пример за тие пари имаш коли од Ц-сегмент накрцани со се и сешто како Киа Сид и Цитроен Ц4, новата Сеат Ибица (Б сегмент) која по одредени карактеристики веќе оди накај Ц-сегмент, од друга страна ги имаш овие гореспомнатите СУВ и кросовери како Sportage, Vitara, S-Cross солидно опремени, или пак Голф, Леон, Меган, Октавија, Мазда3, со мизерна опрема ама веќе друга класа возило се тие.
Kade zaminuva corollata? Hahaha vic kaza
Jas zboruvam za 1.6tdi na vw i 1.4 d-4d na toyota.
Octaviata e so dimenzii kolku jetta, malku pomala od pasat, corollata nesto pomala,a ti gi sporeduvas so ibiza i ceed???
Potrosuvacka 6l grad,4.5 otvoreno, izdrzlivost na motori vo najdobri 5 (osobeno za toyota d-4d vazi ova)
Sum gi vozel site spomenati modeli,i preporacuvam da gi povozis na otvoreno i da doneses zaklucok.
Za 17.5k eur imas octavia ambition (2 nivo na oprema od mozni 3), i corolla luna-isto 2ro nivo na oprema.
Asx e ubav zenski suv,mal bagaznik,16k eur promocija na benzinec,dizeli kaj nas nema od noviot model. Preporacan za 2ra kola,za odenje bez thulle na odmor zaboravi.
I na kraj,proveri ja cenata na skodata i toyotata vs kiata posle 3 godini, i pobaruvackata na pazarot. SUV kia i suzuki se prodavaat skoro 1 godina i nikoj ne gi kupuva,a imaat ogromen pad na cenata vo odnos na novi (vitara dizel 2017 so 5k km za 17k eur,1 godina ne moze da ja prodade,ne zboram na pamet,proveri oglasi)
Ako ti e za dodatna oprema,kupi si clio so full oprema,i trgni na dolg pat,a jas bi idel so corolla so terra paket
 
Последно уредено:
Член од
30 јануари 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
U pravo bese koga rece deka ne se razbiras vo koli. Good luck
[DOUBLEPOST=1542639957][/DOUBLEPOST]U pravo bese koga rece deka ne se razbiras vo koli. Good luck
pa zatoa i otvoriv tema.... normalno neli.[DOUBLEPOST=1542652350][/DOUBLEPOST]
Kade zaminuva corollata? Hahaha vic kaza
Jas zboruvam za 1.6tdi na vw i 1.4 d-4d na toyota.
Octaviata e so dimenzii kolku jetta, malku pomala od pasat, corollata nesto pomala,a ti gi sporeduvas so ibiza i ceed???
Potrosuvacka 6l grad,4.5 otvoreno, izdrzlivost na motori vo najdobri 5 (osobeno za toyota d-4d vazi ova)
Sum gi vozel site spomenati modeli,i preporacuvam da gi povozis na otvoreno i da doneses zaklucok.
Za 17.5k eur imas octavia ambition (2 nivo na oprema od mozni 3), i corolla luna-isto 2ro nivo na oprema.
Asx e ubav zenski suv,15k eur promocija na benzinec,dizeli kaj nas nema od noviot model.
I na kraj,proveri ja cenata na skodata i toyotata vs kiata posle 3 godini, i pobaruvackata na pazarot. SUV kia i suzuki se prodavaat skoro 1 godina i nikoj ne gi kupuva,a imaat ogromen pad na cenata vo odnos na novi (vitara dizel 2017 so 15k km za 17k eur,1 godina ne moze da ja prodade,ne zboram na pamet,proveri oglasi)
Ako ti e za dodatna oprema,kupi si clio so full oprema,i trgni na dolg pat,a jas bi idel so corolla so terra paket

Tojata Corolla mng luge mi ja kazaa. momentalno ja ima 1.6 benzinenc 132 ks 6 racen menuvac 15.500 evra so pojakata oprema LUna istiot ovoj motor so avtomatik *cena okolu 19000.... i dizelot 1.4 d-4d od 17.000 evra so pojaka oprema LUNA.
No pak ke kazam. kolata nadvor vnatre oprema e top, ama vlegov i mene mi e tesna... Imam visina 185 cm, nad 110 kg :) taka da malce tesna mi bese :)
baska mislam deka nema poenta da se kupuva dizelas zs veke cenata nafta e tuka nekade a i dizelot si bara odrzuvanje.....[DOUBLEPOST=1542652456][/DOUBLEPOST]
Како Октавија влегува во буџетот од 17000? Со мизерна опрема може, иначе не.

Королата е модел на заминување, исто и Аурисот, може да се земат сега со огромен попуст, многу поефтино и од 17000, но мислам дека во однос на опремата се малце послаби спрема Спортажот и Витарата, од тоа барем јас што сум гледал по каталози.

Буџетот од 17000 е многу заебана работа ако не знаеш точно што кола сакаш, на пример за тие пари имаш коли од Ц-сегмент накрцани со се и сешто како Киа Сид и Цитроен Ц4, новата Сеат Ибица (Б сегмент) која по одредени карактеристики веќе оди накај Ц-сегмент, од друга страна ги имаш овие гореспомнатите СУВ и кросовери како Sportage, Vitara, S-Cross солидно опремени, или пак Голф, Леон, Меган, Октавија, Мазда3, со мизерна опрема ама веќе друга класа возило се тие.
Seat ibica 2008 imam . i kako takvo vozilo okej mi e.
Zatoa baram neshto razlicno, neso pofamilijrano.... i malce pogolemo :/ pa se mislam megu tie modeli....
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
pa zatoa i otvoriv tema.... normalno neli.[DOUBLEPOST=1542652350][/DOUBLEPOST]


Tojata Corolla mng luge mi ja kazaa. momentalno ja ima 1.6 benzinenc 132 ks 6 racen menuvac 15.500 evra so pojakata oprema LUna istiot ovoj motor so avtomatik *cena okolu 19000.... i dizelot 1.4 d-4d od 17.000 evra so pojaka oprema LUNA.
No pak ke kazam. kolata nadvor vnatre oprema e top, ama vlegov i mene mi e tesna... Imam visina 185 cm, nad 110 kg :) taka da malce tesna mi bese :)
baska mislam deka nema poenta da se kupuva dizelas zs veke cenata nafta e tuka nekade a i dizelot si bara odrzuvanje.....[DOUBLEPOST=1542652456][/DOUBLEPOST]

Seat ibica 2008 imam . i kako takvo vozilo okej mi e.
Zatoa baram neshto razlicno, neso pofamilijrano.... i malce pogolemo :/ pa se mislam megu tie modeli....
Replicirav pogore,ako te interesira moe mislenje procitaj si. Ne mislam nisto loso za kia i suzuki,bas naprotiv, ama i jas barav kola i spored mene tie sto gi kazav najveke dobivas za vlozenoto
Napravi test vozenje, na otvoren pat, vidi performansi i potrosuvacka, komocija pri vozenje, pa odluci.
D-4d e vrvot za stedlivost i dolgotrajnost na motor, a za gabaritot moze si vo pravo. Mene edinstveno saltablata kaj corollata ne mi se dopadna.
Proveri ja octavia,vrv vo prostornost, bagaznikot e prikazna za sebe, test vozenje,pa odluci,i normalno da castis sto i da kupis haha
 
Последно уредено:

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
audi a3 1.9 tdi, seat toledo 1.9tdi,golf 4 1.9tdi, fiat stilo 1.9jtd,punto 1.9jtd, 1.3jtd,skoda fabia, corsa c1.2 ili 1.4.
sega da bi zemal kola za tie pari bi zel ili golf 4 ili seat toledo. puntoto e isto taka dobra masina, drugar moj go ima 1.9jtd 85konja, segde odi i nema maka od strana na elektronika ni od strana na motor. mnogu malku trosi.
Голф 4 немом да најдам некој поасолен се некој со две врати или мн оштетени ... туку а овие со 1.4 мотор шо се корси пунто , поло арни ли се ?[DOUBLEPOST=1542655149][/DOUBLEPOST]
Ford Fiesta 2006, Opel Corsa 1,0 1,2 1,4 . Ford Focus 1998. Chevrolet Spark
арни ли се 1.4 моторите ?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Некој добар салам мајстор за Мазда? На пријателов Маздата 6ка 2008ма дизел не сака гас да прима, тресе и гаси при давање гас. Пробано со други инјектори, филтер за гориво, исто е. На неколку мајстори ја носел никој не се нафаќа. На компјутер демек не давало никакви грешки.
Кажи му на тој пријателот да си извади катализаторот и resolved


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
Replicirav pogore,ako te interesira moe mislenje procitaj si. Ne mislam nisto loso za kia i suzuki,bas naprotiv, ama i jas barav kola i spored mene tie sto gi kazav najveke dobivas za vlozenoto
Napravi test vozenje, na otvoren pat, vidi performansi i potrosuvacka, komocija pri vozenje, pa odluci.
D-4d e vrvot za stedlivost i dolgotrajnost na motor, a za gabaritot moze si vo pravo. Mene edinstveno saltablata kaj corollata ne mi se dopadna.
Proveri ja octavia,vrv vo prostornost, bagaznikot e prikazna za sebe, test vozenje,pa odluci,i normalno da castis sto i da kupis haha
da sega procitav , a vo odnost na odrzuvanje imas iskustvo ili nekoe mislenje?
corolata, octavia ,kia suzukito ?
p.s. sto kola odbra za sebe ? :)
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Добар дееен членови, немам некое познавање од автомобили, нивни перфоманси, проблеми и слично, особено од овие новиве со еден куп сензори,технологии и слично.
Па затоа секое мислење, помош е добродојдена.

Сакам да купам автомобил на ново од салон 2018 модел. Мојот буџет е околу 17.000 евра во однос на перфоманси, потрошувачки и секако опремата.
Се двоумам меѓу Sportage vs Vitara.
(( во игра, доколку вредат како модели и цена би биле и Citroen suv C3 AirCross , Mitsubishi ASX..... или некој ваш предлог).

Мал опис:
1. Sportage: 16.950 евра се нуди со мотор 1.6 GDi - 132 ks - 2wd - VISION Опрема (sto e dovolna) И 7 год. гаранција. (( другите мотори, нормлано се поскапи така да овој тип на мотор го гледам)
http://www.kiamotors.com.mk/model_package.php?model=sportage

2. Vitara: 16.990 евра (можност за некаков попуст) се нуди со мотор 1.0 DITC - 112 ks - GL Plus oprema ( што е доволна ) , мотор мислам има 3 цилиндри.
http://mirkat.com.mk/suzuki/cars/new-cars/vitara-2018/vitara/2018/vitara-2018/index.html

Изгледот, како надворешен изглед не ми е пресуден, па што мислите вие кој од овие модели или слободно некој предлог кој е во оваа рамка на цена.
(модел-потрошувачка, марка, сервисиранје, кварови, проблеми, позитивни-негавни страни, како се имаат покажано итн итн инт Фалаа Ви.
Vitara со 112 кс и згора на тоа три цилиндри не би земал таков мотор огромна кола над еден и пол тон со 112 кс не иде некако со тек на време ќе осеќаш тромаво поарно тој Спортејџ или ако сакаш на старо околу 3 или 4 години земај Туарег


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Голф 4 немом да најдам некој поасолен се некој со две врати или мн оштетени ... туку а овие со 1.4 мотор шо се корси пунто , поло арни ли се ?[DOUBLEPOST=1542655149][/DOUBLEPOST]
арни ли се 1.4 моторите ?
Kaj 1.4 motorite na vw trosat maslo i se tromavi. Imav skoda 1.4 60konja i trosese dosta maslo. Smenav gumici na ventili, stelovav ventili, klackalki i pak isto. Korsa c 1.4 90konja ti e odlicen motor. 950kg e teska i e dosta snazna. Pustas klima ne osejka maka. Za na plin e rodena i isto taka 1.2 74konja ali e malce potromava. Ako pricekas mozes da najdes dobar golf ali gledaj da e so bosch. 1.9.
Ford fiesta 1.4 80konja imat problem so greenje, zagreva vo leto koga vozis nagore. Punto se dosta dobri ali se slabi na konjaza 1.2 60konja. Koga stavas plin na punto gledaj da e dobro montiran oti nazima mrzni. Imav iskustvo so takvo sranje. Samo golf i da nemas maka ni leto ni zima. Ima i so pocinkovana sasija i e poteska od standarnite za nekojsi 50kg.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Голф 4 немом да најдам некој поасолен се некој со две врати или мн оштетени ... туку а овие со 1.4 мотор шо се корси пунто , поло арни ли се ?[DOUBLEPOST=1542655149][/DOUBLEPOST]
арни ли се 1.4 моторите ?
Батка стрпи се ќе начекаш асален Голф 4 1,9 со 110кс и не се брзај ,брат ми имал среќа што начека асален Голф 4 со 110кс за 2500 еура а беше 2700 евра и се ценкале за 2500 евра и супер му е


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
da sega procitav , a vo odnost na odrzuvanje imas iskustvo ili nekoe mislenje?
corolata, octavia ,kia suzukito ?
p.s. sto kola odbra za sebe ? :)
Odev na varijanta da nemam odrzuvanje (osven ako ne sum nekoj maler),a nemav pari za nova kola,i zatoa barav 3-4 godini stara do 80k km,so nadez deka ke ja vozam vo naredni 10god do 200000km. Najvazno mi bese taa sto ke ja kupam da bide socuvana (toa ne vazi za tebe,si kupuvas nova kola), da trosi malku,i da mozeme 4ca na odmor da odime t.e. da ima bagaznik nad 450lit
Izborot se svede na octavii i corolli i avensis - ustvari najprakticno mi bese sedan kola, i zemav octavia bidejki momcite od toyota mk nesakaa da mi gi zemat parite - totalno nezainteresirani za prodazba na polovnite vozila na nivniot plac
Razmisli si dali voopsto ti treba SUV, i bez da sednes i da ja probas kolata na ugornica (tuka ke ja vidis dali ima sila i kakva e za preteknuvanje) i na otvoren pat nemoj da kupuvas,sepak e solidna suma i ne kupuvas sekoj den. Ke te obvrzat da pravis servis kaj niv - nad 200 eur e servis,i ako si na lizing ke mora kasko da ja osiguras
Eve nekoi sajtovi sto mi bea reper
https://www.honestjohn.co.uk/real-mpg/
http://www.anusedcar.com
Eden moj predlog,ako e vo sostojba kako sto napisal,a toa lesno se proveruva,i ako uspees da postignes podobra cena
https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-продава/Скопjе/Карпош/ВОЗИЛА/Автомобили/Škoda/Octavia/Skoda-Octavia-1-6-TDI-110KS-EURO-6/3046734
P.s. najdobra kola e nova kola
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
za 200 evra ne docekav i zedov vectra i taka si dadov uste 400evra za popravki oti gazdata bsee batal coek. Pricekaj, prisoberi nekoe dinarce i zemisi asolno. Oti ne mi se davaja 200evra zato dadov 400.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom