Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.220
Поени од реакции
5.392
Во повеќето случаи може да се стави чипот од стариот клуч во новиот. Послем ова стариот клуч ќе ти служи само за отворање врати и гепек. Ќе не може да ја палиш колата со него.

Така да подобра опција ти е да го кодираш новиот клуч. Прашај по клучарите колку и како.
Ne sum imal dosega kola so.dva fabrički kluca....sto možam da pravam so vtoriot kluč?
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Проблем со палење. Колата не сака да запали (не вергла) врти напразно клучот, не работи нити далинското за отварање. Можеби е нешто околу Dme или Ews модулот. Клучар рече демек нешто кај бравата било скршено, ама изгледа не знае што зборува и тој самиот. Клучот не е оштетен... Се работи за бмв 320д '01... Ако имал некој ваков проб, нека каже...
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
503
Поени од реакции
451
Ne sum imal dosega kola so.dva fabrički kluca....sto možam da pravam so vtoriot kluč?
Зависи каков е вториот клуч. Кај некој коли фабрички двата клуча се еднакви и може се со секој да правиш.

Инаку вториот клуч ако не е кодиран ти фактички само металниот дел од клучот го имаш и со него може (механички значи, не на дугмето) да ги отклучиш и заклучиш вратите, гепекот и капачето за гориво.

На бравата за палење може контакт да дадеш, ама кога свртиш да палиш, некои коли не верглаат воопшто, некои верглаат ама не палат зошто клучот не е кодиран и имобилајзерот не го добива потребниот код од него. Кај бензинците имобилајзерот го запира фрлањето на искри на свеќиците а кај постарите дизели со бош пумпа, не ја отвора главната дизна (вентил) на бошпумпата преку која влегува гориво во неа.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
6.810
Поени од реакции
1.713
Проблем со палење. Колата не сака да запали (не вергла) врти напразно клучот, не работи нити далинското за отварање. Можеби е нешто околу Dme или Ews модулот. Клучар рече демек нешто кај бравата било скршено, ама изгледа не знае што зборува и тој самиот. Клучот не е оштетен... Се работи за бмв 320д '01... Ако имал некој ваков проб, нека каже...
Може звучи глупо ама проба со нов акумулатор?
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
а на клучот батеријата да не му е празна?
Ова клучаро го стави на некојси immobilizer алат и испадна дека работел, а ова клучо бил херм.затворен не се нафаќаат да го отвараат.
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
28
Поени од реакции
1
Во повеќето случаи може да се стави чипот од стариот клуч во новиот. Послем ова стариот клуч ќе ти служи само за отворање врати и гепек. Ќе не може да ја палиш колата со него.

Така да подобра опција ти е да го кодираш новиот клуч. Прашај по клучарите колку и како.
Ме интересира уште ова, дали може да се изрезба железцето на новиот клуч или може да се ставе од стариот клуч? оти не знам дали ќе функционира.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
503
Поени од реакции
451
Може да се изреже новиот клуч кај секој подобар клучар.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
3.303
Поени од реакции
3.870
Imam edno mozebi za nekoj glupo prasanje mozebi i dobro prasanje za edna anketa na temava.

Dali bi patuvale vo stranstvo so kola nad 10-15 godini stara?

Site nemame pari da kupame nova kola od salon no eve da zememe primer od mene mojata e stara 16 godini i nekako mi e strav da vozam nadvor od drzavata poradi toa sto kolata e stara i nekako mi se vrti se deka ke bide defekt iako kolata e redovno odrzavana servisirana. I kako bi postapile dokolku ostanete defekt nadvor od makedonija.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.057
Поени од реакции
1.631
Imam edno mozebi za nekoj glupo prasanje mozebi i dobro prasanje za edna anketa na temava.

Dali bi patuvale vo stranstvo so kola nad 10-15 godini stara?

Site nemame pari da kupame nova kola od salon no eve da zememe primer od mene mojata e stara 16 godini i nekako mi e strav da vozam nadvor od drzavata poradi toa sto kolata e stara i nekako mi se vrti se deka ke bide defekt iako kolata e redovno odrzavana servisirana. I kako bi postapile dokolku ostanete defekt nadvor od makedonija.
Мое мислење, има многу разлика од кола до кола иако се работи за 16 год стара, на пр не можеш да споредиш мерцедес со фиат, зависи за што кола станува збор
 
Член од
6 април 2014
Мислења
3.303
Поени од реакции
3.870
Мое мислење, има многу разлика од кола до кола иако се работи за 16 год стара, на пр не можеш да споредиш мерцедес со фиат, зависи за што кола станува збор
vaka opsto kazano za bilo koja kola inaku mojata e opel corsa c :)
 
На врв Bottom