Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
koj e toj mobil za dpf ?
Ти имаш OM646 мотор кој носи и DPF филтер. За нив има посебен тип на уље - Mobil ESP Formula 5w30 кое не само што е и најдоброто уље препорачано од производителот туку е и адекватно за користење кај DPF филтри. Издувните гасови содржат помалку нечистотии > се зачувува DPF филтерот. Затоа што ако се запуши DPF филтерот неговото перење (недај боже промена) ќе те кошта колку 10 промени на уље :) Јас не би си играл со други компатибилни уља или евтини варијанти, барем не кај тој мотор.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Ти имаш OM646 мотор кој носи и DPF филтер. За нив има посебен тип на уље - Mobil ESP Formula 5w30 кое не само што е и најдоброто уље препорачано од производителот туку е и адекватно за користење кај DPF филтри. Издувните гасови содржат помалку нечистотии > се зачувува DPF филтерот. Затоа што ако се запуши DPF филтерот неговото перење (недај боже промена) ќе те кошта колку 10 промени на уље :) Јас не би си играл со други компатибилни уља или евтини варијанти, барем не кај тој мотор.
Фала за одговорот, би ме интересирало дали би имало некоја штета кога ке се запуши тој филтер да се извади скроз, гледам овие што чипуваат ги прават тие работи.
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Фала за одговорот, би ме интересирало дали би имало некоја штета кога ке се запуши тој филтер да се извади скроз, гледам овие што чипуваат ги прават тие работи.
Штета веројатно не (е сега не знам после 200.000км како би се понашала колата).

Ако се извади тогаш се прави друга мапа ама да знаеш нема да ти биде истата кола - малку побучно ќе работи затоа што веќе нема што да ги апсорбира резонанциите од издувните гасови. Би рекол дека ќе слушнеш различни мислења за ова (не знам ни јас што е најточно)... еве на пример кај мене беше изваден кога ја купив колата, па специјално барав друг за да наместам :)

Ако јас се прашувам, не ми е некако меродавно да правам екскурзии и премостувања на сложени инженерски решенија - нешто што инженери во мерцедес седнале, го нацртале и одлучиле дека така треба да биде. Поготово не бидејќи има многу сензори, мерачи и уште триста глупости, не е едноставна цевка.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Само дизал бее..:):)
Ако си решил за Фиат, само 1.3 Multi Jet со ланче мотор..Троши 4.3 литра при брзина од 100 km/h

А за Опел исто,1.3 или 1.7..CDTI ама[DOUBLEPOST=1516743585][/DOUBLEPOST]
јак трактор а
... вауууу
Дуплак,таман на кровот ќе може да ги врзува и балите детелина со ластичина..
 
Член од
3 март 2011
Мислења
22
Поени од реакции
4
Ќе ве замолам за еден инфо опис за Opel Astra H, кој мотор е најубав, шо е попаметно - дизел или бензин(плин), потрошња, сервиси и слично... Некој мани или пофалби од сопственици или чаршиски муабети, а сигурно имат и профи мајстори тука со искуство на астрава.
Не сум стручнак за коли па секоја информација ми е добредојдена.

фала .. фала :)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Ќе ве замолам за еден инфо опис за Opel Astra H, кој мотор е најубав, шо е попаметно - дизел или бензин(плин), потрошња, сервиси и слично... Некој мани или пофалби од сопственици или чаршиски муабети, а сигурно имат и профи мајстори тука со искуство на астрава.
Не сум стручнак за коли па секоја информација ми е добредојдена.

фала .. фала :)
1.3 од дизел или 1.4 бензин плин
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.962
Поени од реакции
6.191
sakam da prasam nekoj sto vo blisko minato ima polagano za c kategorija dali mu gi davat testovite na ucenje kako sto pravat za kategorija b koga polaga ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom