Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Повторно ќе ја носам, па тој од око рече дека се е во ред, и мислеше дека се гумите.. ги променив гумите.. сега колата не ми шета како првично, но се јави друг проблем.. со воланот... или пак беа заедно двата проблеми, воланот плус што ми пливаше колата при вртење... сега остана само со воланот... не плива повеќе колата во кривина..
Можеби треба да се центрира,компјутерски и ласерски..
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Можеби треба да се центрира,компјутерски и ласерски..
Мислиш дека е голем ризик така да ја возам? Рецимо додека се вратам во МК за месец дена... Значи некој 2-3 к километри да издржи вака, па во МК да смена комплет предница....
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Мислиш дека е голем ризик така да ја возам? Рецимо додека се вратам во МК за месец дена... Значи некој 2-3 к километри да издржи вака, па во МК да смена комплет предница....
Ти мислам имаше Алфа Ромео?
Тие баш се комплицирани со предници,спони стабилизатори,јабучици,вилушки..
Неможеш ли горе да најдеш некој механичар,ваљда не е цела предница да нечини,туку може некоја спона се разлабавила,и затоа те заебава,тркалата право ли стојат?
Не верувам да е до летвата,бидејќи ако е до летвата,таа или ќе ти тече матик,или ќе ти тропа на кривини лево и десно кога вртиш..
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Ти мислам имаше Алфа Ромео?
Тие баш се комплицирани со предници,спони стабилизатори,јабучици,вилушки..
Неможеш ли горе да најдеш некој механичар,ваљда не е цела предница да нечини,туку може некоја спона се разлабавила,и затоа те заебава,тркалата право ли стојат?
Не верувам да е до летвата,бидејќи ако е до летвата,таа или ќе ти тече матик,или ќе ти тропа на кривини лево и десно кога вртиш..
Алфа 147 да. Тркалата се прави , ништо не тропа, никаков звук ... никаде ништо не капи... у 2ипол години што ја имам само предно раме имам сменето, и турбо црево , плус редовно улје филтри и каиши после купување... Тука во Немачка сервисите се изгор скапи, и не се ебаваат да поправаат, веднаш нов дел се става на секое нешто што ќе се посомневаат... плус тоа што наплаќаат многу скапо за работна рака... затоа и не сакам многу да се задлабочам тука со сервиси..
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Алфа 147 да. Тркалата се прави , ништо не тропа, никаков звук ... никаде ништо не капи... у 2ипол години што ја имам само предно раме имам сменето, и турбо црево , плус редовно улје филтри и каиши после купување... Тука во Немачка сервисите се изгор скапи, и не се ебаваат да поправаат, веднаш нов дел се става на секое нешто што ќе се посомневаат... плус тоа што наплаќаат многу скапо за работна рака... затоа и не сакам многу да се задлабочам тука со сервиси..
Тогаш мораш да ризикуваш,и да ја тераш така..
Сеуште неможам да го сфатам твојот проблем..
Знааеш ли дека Алфите 147-ицте имаат најмал аншлак за вртење?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Сакам да купам кола до 1000е, почетничка, помала и полесна за возење.

Некој предлог.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Сакам да купам кола до 1000е, почетничка, помала и полесна за возење.

Некој предлог.
Шевролет Спарк
Матиз
Пунто
Поло
Југо
Корса

Очекувај дефекти и проблеми,бидејќи земаш кола најмалку 15 години стара..
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
@Black Hok Не сум знаел.. затоа ми е чудно сега возењето... а проблемот го овјаснив на повеќе места, како никој досега да не го имал проблемот....
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
@Black Hok Не сум знаел.. затоа ми е чудно сега возењето... а проблемот го овјаснив на повеќе места, како никој досега да не го имал проблемот....
Работев во автосервис,имам возено 147-ица 1.9 ЈТД 116 коња..Ова е превземено од еден Хрватски форум за Алфи..

"147 i 156 su brijem jako slični po vožnji. Ali to kaj si napisal da imaju mali zakretni krug volana to ti znači upravo da imaju veliki krug okretanja. Znači taktički se trebaš pripremiti za polukružno okretanje. Prednost takvog volana je ko da voziš bolid. Jako direktno"

"Ako ikako možeš kupiti 159 uzmi 159 jer je značajno kvalitetnija od 156 i iznutra i izvana i lakše ćeš naći model koji nije zgažen. Doduše za 3 tEUR se mislim 159 ne može naći da uopće. Dosta dobro su držale cijenu za svoje godište 159ke u odnosu na 156cu što isto govori dosta o kvaliteti.

Što se tiče kruga okretanja i općenito ako se puno voziš po gradu 156 je vrlo nepraktična iz dva razloga:
- gotovo svako parkiranje moraš odraditi u dva puta. Mislim navikne se čovjek pa više zaboravi, ali kad probaš druge aute skužiš da to može puno jednostavnije

- auto je dosta tvrd pa se preko lošije ceste ili ležećih policajaca ako ne ideš 10km/h raspada i trese

Naravno ako se voziš po otvorenoj cesti sa OK asfaltom iskustvo je super: precizan volan, dobro ležanje, solidno precizan (iako malo dulji hod) mjenjač."

forum.hr-alfa romeo така пиши ако те интересира..

Типот на предница и кај 156 и кај 147 е потполно ист..
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
@Black Hok Не сум знаел.. затоа ми е чудно сега возењето... а проблемот го овјаснив на повеќе места, како никој досега да не го имал проблемот....
Откако ги смени гумите воланот полесно ти се движи? Ако е така тогаш немаш проблем туку не ти чинеле старите гуми и затоа потешко се вртел воланот. Проблем со сервото имаш кога тешко се врти воланот.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Мислење за B3 на Мазда моторот 1.3 бензинец, за стара кола се работи поточно Kia Avella, истиот мотор го имаа и Kia Rio и Mazda Demio првите модели. Ми треба кола итно, не е за во Мк, волан на десно е тука.
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
233
Поени од реакции
109
Ford Mondeo 2004-5-6-7 година бензин/плин шо машини се? Читав по овие нашиве сајтови дека Фордот обично сите биле најрасипливи за разлика од другиве возила.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Ford Mondeo 2004-5-6-7 година бензин/плин шо машини се? Читав по овие нашиве сајтови дека Фордот обично сите биле најрасипливи за разлика од другиве возила.
Си читал добро. Јас не знам некој да се фали од мондео тие години. Расипливи ептен се.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Ford Mondeo 2004-5-6-7 година бензин/плин шо машини се? Читав по овие нашиве сајтови дека Фордот обично сите биле најрасипливи за разлика од другиве возила.
Читај ти по овие сајтови..
Па ќе завршиш со Голф 2 дизал од 1987 година..
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Сакам да купам кола до 1000е, почетничка, помала и полесна за возење.

Некој предлог.

Цитроен саксо, смрт немаат. Ако имаш некое евро плус, може да најдеш некое со 1.5 дизел мотор. Моторот е прост ко грав, нема никакви електроники, лесно ја поднесува нашата нафта, а ако се расипе нешто за 100 евра макс ја средуваш бош пумпата и за плус нешто ситно ги репарираш дизните. Потрошувачка 4л на 100 на отворено, низ град како сакаш вози го од 6 л. тешко повеќе дека ќе потроши.

Бегај од југо, освен ако сакаш секој ден нешто да средуваш на колата.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom