Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Zdravo se raboti za golf 4 2002 godina 1.9tdi pd 96kw asz 131ks imam problem so slednovo se si bese dobro kolata si bese super ama resiv da napravam golem servis go zamenav rebrastiot kajs vodna pumpa I zategaci otkako go napraviv golemiot servis motorot pocna nemirno da raboti otidov na servis mi kazaa deka rebrastiot nee dobro namesten I deka ke sredat potoa mi se javia I mi kazaa deka diznite ne bile vo red I deka ke gi presteluvaat ja zedov kolata od na servis I pocna poveke da trosi vo stoe e poblemot?
Јас имав проблем со Стилото и на крај испадна дека каишот не бил добро наместен, односно не бил компјутерски сетапиран туку само некако „мајсторски“ го сместиле.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Можно е, ама ете мој колега сака да купи таков и ми вели дека чини околу 8500 евра ама овде ќе купи


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
Искрено не верувам царина да плати над 1.000 евра..Не е толку скапо како што беше пред 5-6 години..
Само далеку е Шведска,ќе му требаат 3-4 резервоари гориво додека да стаса,пари за патарини,цол табли,некои несакани проблеми итн итн..
Тука се знае,регистрација,осигурање и нова сообраќајна и нови табли 300 евра..
 
Член од
17 февруари 2015
Мислења
89
Поени од реакции
5
Можно е, ама ете мој колега сака да купи таков и ми вели дека чини околу 8500 евра ама овде ќе купи


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
овде се толку,јас гледав под 8000 тешко со 2.0 мотор
а царина ми рекоа од 1600 до 2100евра ..
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
Не е ова опел од 90-тите па да рѓа
Дизел таква астра гледај 1.3 или 1.9 цдти тие се на фиат машини и се поквалитетни од опеловиот 1.7
Маздите се убави ама скапи делови и одржување а се извозени[DOUBLEPOST=1514320493][/DOUBLEPOST]
Прашај колку ќе бидат давачки да не те кошта 9000е
Другар, а овие Opel Vectra C GTS 1.9td 2004-2005 шо машини се мислам дали се квалитетни вака ко шо читам арни биле
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
овде се толку,јас гледав под 8000 тешко со 2.0 мотор
а царина ми рекоа од 1600 до 2100евра ..
Па да, тука е некаде цената,но јас би идел на германски и јапонски коли може и Волво (шведски) тие се добри


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Другар, а овие Opel Vectra C GTS 1.9td 2004-2005 шо машини се мислам дали се квалитетни вака ко шо читам арни биле
Добри се и јас сакав таква да купам, на крај испадна бмв :)
тој мотор е најдобар, на фиат групација, доработен од опел, го има со 120 и 150 коња истот мотор е, секако секоја кола своја приказна, носи по мајстори пробувај ... поскапо нешто е замаец на мењач тој цел сет околу 700 евра
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.336
Добри се и јас сакав таква да купам, на крај испадна бмв :)
тој мотор е најдобар, на фиат групација, доработен од опел, го има со 120 и 150 коња истот мотор е, секако секоја кола своја приказна, носи по мајстори пробувај ... поскапо нешто е замаец на мењач тој цел сет околу 700 евра
а гарант ќе му дојде таков, за тие пари ќе купи поефтин и позачуван бензинец и ќе му стави плин, ама македонска логика...
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
а гарант ќе му дојде таков, за тие пари ќе купи поефтин и позачуван бензинец и ќе му стави плин, ама македонска логика...
1.8 е најдобар мотор од опел атмосферец ама таква една вектра во годината ако најде
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Кој ми курац 10 годишни, зимски гуми но нејм да ставам немам појма.. изгубен случај сум... момци може ли малку помош , се наоѓам надвор далеку од МК , имав летни Мишелин 2-3 годишни гуми, зимска сезона фати, морав да ги менувам, нови се изгор тука, ги заменив мојте летни за стари но наизглед зачувани зимски гуми, сервисот што ми ги монтираше ми гарантираше дека зимово ќе го истераат без проблем, таман до на пролет кога се враќам во МК да си ставам нови. Месец ипол беше се ок, бар на вожња до 120км/ч , после тоа тресеше... но ете се помирив нема да возам побрзо... но ете сега проблем пред некој ден, одеднаш почуствував како да ме љулја , како санка , дрифт.. незнам како да го наречам при вртење на волан колата се понаша како пијана, како по мраз да се движи, се санка.. и тоа на мали брзини, на поголема нејкам ни да помислам.... на мајстор ја носев да менува улје и филтри, му реков за проблемот, провери одоздола , вели као се изгледа супер, ги погледна гумите, дека се стари , внатрешната страна као изедена... вели веројатно е тоа... го прашав дали може да е Серво/Хидраулика курац палац, вели не.... бидејќи колава не покажува никаков ерор , ниту тропа нешто ниту тече, ништо буквално.... има некој искуство со постари гуми дали може да е до тоа, иако шарите на гумите изгледаат добро вака од око... можно е од што се стари и стоеле на отворено во сервис со години , да се деформирале? И дали е можно месец ипол да бидат ок, одеднаш да се почуствува нагло ефектот... благодарам унапред.
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.017
Поени од реакции
2.050
Кој ми курац 10 годишни, зимски гуми но нејм да ставам немам појма.. изгубен случај сум... момци може ли малку помош , се наоѓам надвор далеку од МК , имав летни Мишелин 2-3 годишни гуми, зимска сезона фати, морав да ги менувам, нови се изгор тука, ги заменив мојте летни за стари но наизглед зачувани зимски гуми, сервисот што ми ги монтираше ми гарантираше дека зимово ќе го истераат без проблем, таман до на пролет кога се враќам во МК да си ставам нови. Месец ипол беше се ок, бар на вожња до 120км/ч , после тоа тресеше... но ете се помирив нема да возам побрзо... но ете сега проблем пред некој ден, одеднаш почуствував како да ме љулја , како санка , дрифт.. незнам како да го наречам при вртење на волан колата се понаша како пијана, како по мраз да се движи, се санка.. и тоа на мали брзини, на поголема нејкам ни да помислам.... на мајстор ја носев да менува улје и филтри, му реков за проблемот, провери одоздола , вели као се изгледа супер, ги погледна гумите, дека се стари , внатрешната страна као изедена... вели веројатно е тоа... го прашав дали може да е Серво/Хидраулика курац палац, вели не.... бидејќи колава не покажува никаков ерор , ниту тропа нешто ниту тече, ништо буквално.... има некој искуство со постари гуми дали може да е до тоа, иако шарите на гумите изгледаат добро вака од око... можно е од што се стари и стоеле на отворено во сервис со години , да се деформирале? И дали е можно месец ипол да бидат ок, одеднаш да се почуствува нагло ефектот... благодарам унапред.
Hahah 10 godisni stari gumi si zel, imase eden klip kako stari gumi gi pravat kako novi potocno im gi povtoruvaat resite i taka izgledat kako novi poradi dlabocinata, ako go najdam ke go stavam ovde da vidis. Ne ja vozi kolata se dodeka ne stavis letni ili pak kupuvaj novi, so tie gumi nemoj da vozis

https://youtu.be/swDswgNMJ8c
 
Последно уредено:

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Кој ми курац 10 годишни, зимски гуми но нејм да ставам немам појма.. изгубен случај сум... момци може ли малку помош , се наоѓам надвор далеку од МК , имав летни Мишелин 2-3 годишни гуми, зимска сезона фати, морав да ги менувам, нови се изгор тука, ги заменив мојте летни за стари но наизглед зачувани зимски гуми, сервисот што ми ги монтираше ми гарантираше дека зимово ќе го истераат без проблем, таман до на пролет кога се враќам во МК да си ставам нови. Месец ипол беше се ок, бар на вожња до 120км/ч , после тоа тресеше... но ете се помирив нема да возам побрзо... но ете сега проблем пред некој ден, одеднаш почуствував како да ме љулја , како санка , дрифт.. незнам како да го наречам при вртење на волан колата се понаша како пијана, како по мраз да се движи, се санка.. и тоа на мали брзини, на поголема нејкам ни да помислам.... на мајстор ја носев да менува улје и филтри, му реков за проблемот, провери одоздола , вели као се изгледа супер, ги погледна гумите, дека се стари , внатрешната страна као изедена... вели веројатно е тоа... го прашав дали може да е Серво/Хидраулика курац палац, вели не.... бидејќи колава не покажува никаков ерор , ниту тропа нешто ниту тече, ништо буквално.... има некој искуство со постари гуми дали може да е до тоа, иако шарите на гумите изгледаат добро вака од око... можно е од што се стари и стоеле на отворено во сервис со години , да се деформирале? И дали е можно месец ипол да бидат ок, одеднаш да се почуствува нагло ефектот... благодарам унапред.
Menuvaj gi pod itno..
Ako treba I najeftini turi, samo da se novi 2017-ta proizvedeni..
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Кој ми курац 10 годишни, зимски гуми но нејм да ставам немам појма.. изгубен случај сум... момци може ли малку помош , се наоѓам надвор далеку од МК , имав летни Мишелин 2-3 годишни гуми, зимска сезона фати, морав да ги менувам, нови се изгор тука, ги заменив мојте летни за стари но наизглед зачувани зимски гуми, сервисот што ми ги монтираше ми гарантираше дека зимово ќе го истераат без проблем, таман до на пролет кога се враќам во МК да си ставам нови. Месец ипол беше се ок, бар на вожња до 120км/ч , после тоа тресеше... но ете се помирив нема да возам побрзо... но ете сега проблем пред некој ден, одеднаш почуствував како да ме љулја , како санка , дрифт.. незнам како да го наречам при вртење на волан колата се понаша како пијана, како по мраз да се движи, се санка.. и тоа на мали брзини, на поголема нејкам ни да помислам.... на мајстор ја носев да менува улје и филтри, му реков за проблемот, провери одоздола , вели као се изгледа супер, ги погледна гумите, дека се стари , внатрешната страна као изедена... вели веројатно е тоа... го прашав дали може да е Серво/Хидраулика курац палац, вели не.... бидејќи колава не покажува никаков ерор , ниту тропа нешто ниту тече, ништо буквално.... има некој искуство со постари гуми дали може да е до тоа, иако шарите на гумите изгледаат добро вака од око... можно е од што се стари и стоеле на отворено во сервис со години , да се деформирале? И дали е можно месец ипол да бидат ок, одеднаш да се почуствува нагло ефектот... благодарам унапред.
За почеток однеси го на вулканизер на балансирање и второ стари гуми не се вози на 120км/ч и трето најефтини и квалитетни зимски гуми земи Петлас кинески производ но со докажан квалитет и има премиум најефтини што може да шиба и на 200км/ч без проблем тоа е Петлас


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
За почеток однеси го на вулканизер на балансирање и второ стари гуми не се вози на 120км/ч и трето најефтини и квалитетни зимски гуми земи Петлас кинески производ но со докажан квалитет и има премиум најефтини што може да шиба и на 200км/ч без проблем тоа е Петлас


Sent from my iPad using Tapatalk
Петлас се Турски
 

Kajgana Shop

На врв Bottom