Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
a focus 1.4 benzin, sedan od dolgite 2010 g
Pa nova kola e, bi trebalo da e dobar. Plus benzin e sigurno nema mn km pominato. Inace za Opel mozam da ti recam deka se dobri koli posto i ja imam i veruvam deka ako zemes opel i go proveris dali e sve ok na kompjuter i go vidi mehanicar dali ima nekoja maka i e dobar, veruvam deka nema da imas nikakvi problemi so nego osven potrosni delovi menuvanje.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
638
Поени од реакции
369
Pa nova kola e, bi trebalo da e dobar. Plus benzin e sigurno nema mn km pominato. Inace za Opel mozam da ti recam deka se dobri koli posto i ja imam i veruvam deka ako zemes opel i go proveris dali e sve ok na kompjuter i go vidi mehanicar dali ima nekoja maka i e dobar, veruvam deka nema da imas nikakvi problemi so nego osven potrosni delovi menuvanje.
ima 170000
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
здраво
имам peugeot 206 1.9 обичен дизел 2001.Проблемот е
Кога ке ја запалам и пробувам да тргнам нема доволно сила и ми гаси.Давам повеке гас и пробувам пак и тргне со жив зорт полека,залетам ја па у втора и пак осеќа се нема сила маче се да работе. Трета и четврта брзина нема гајле.Уште поголем проблем е кога намалам од 3 во 2 да фатам кривина.Тука ми изгасна не сака да оди.Пак старт па прва не бива не тргнува, пробува со нормален гас не бива повеке гас исто едвај тргна и се залета за после кога сменив во втора на угорница почна да чури од напред и мириса како да е ламелата изгорена.По проверката од кај чури видев дека има некое откачено/скинато широко црево кое висеше надолу напред ниското кај левото тркало.Не се гледа од кај е шо е поради пластиките/калниците а и толку се разбирам :)
какво е тоа црево дали е ламелата или нешто друго не дај боже моторот :(

Наутро кога првпат ја палиш, дали пали лесно? Или треба да верглаш неколку пати?

Цревото ваљда нема врска со проблемов што мирисала ламелата. Може да ти е слаба ламелата или потисната па да пролизгала на угорница. А тоа што ти гасне на менување брзини буквално иљада и една причина може да има. Од бош пумпа до затнати филтри за воздух или гориво. Може и воздух во горивото да влече. Само добар механичар да ја види колата и да ти каже.
 
Член од
23 април 2014
Мислења
21
Поени од реакции
6
Здраво,
Дали некој имал искуство со промена на дихтунг на глава, цена и искуство, симптоми, Ауди А3 1998 Бензин/Плин
Поздрав
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Сакам да идам наредниов месец за Германија да си земам нешто од овие две. Citroen C5 2.2 или Opel Insignia 2.0? Дизели, год 2008-2009, цените и на двете им се движат околу 7000евра. Ме интересира за издржливост, мани, одржување. Вака по дизајн внатре и надвор цитроенот повеќе мерак ми прави.
@Fringe Прочитав негде дека ти имаш донесено тука ваков цитроен па дали беше задоволен?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.378
Сакам да идам наредниов месец за Германија да си земам нешто од овие две. Citroen C5 2.2 или Opel Insignia 2.0? Дизели, год 2008-2009, цените и на двете им се движат околу 7000евра. Ме интересира за издржливост, мани, одржување. Вака по дизајн внатре и надвор цитроенот повеќе мерак ми прави.
@Fringe Прочитав негде дека ти имаш донесено тука ваков цитроен па дали беше задоволен?
od citroen begaj podaleku. za odrzavanje se zaebani,ne se skapi delovite ali se rasipuvaat cesto so znaci podambeter se od alfite. insignia ti e top kolice opel si e opel. vozam opel i sum prezadovolen.
 
A

Avenger99

Гостин
NE!!! :) za tie pari se zema seat ibiza 1.9 tdi da se turis od vozenje :) pezo citroen reno dacia katastrofa. dacia nova kupena reno motor momentalno ni se naojga na trupcina 2004 godina 65 000 pominati.
Дај бе намали со ова глупостиве шо ги пишиш на форумов, некој за озбилно ќе те свати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom