Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Инаку јагуар е дел од Ленд Ровер но под контрола на индиска компанија ТАТА значи Јагуар не е тоа како што беше.


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Не е, сега се подобри.[DOUBLEPOST=1500374808][/DOUBLEPOST]
Појма немам за таква изјава. Моторот што се става на Шкода/Сеат/Vw е буквално истиот што се става и во Ауди. Од штраф до штраф. Имаш верзија и во ауди TSI,TFSI итн итн. Ауди ги користи истите кратенки за моторите (TDI,TSI итн.) Тотално нема врска муабетот што го направи за тесирањето и ставањето на совршениот мотор во Ауди. Има луѓе на форумов што не разбираат ништо во врска со коли, ќе ги излажеш.
Испаѓа дека Ауди користи застарени мотори, а Сеат ги има најмодерните :icon_lol:
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
EPC problem kaj mercedes c200
sto moze da znaci ova EPC,koga vozam na otvoreno nema gajle ne mi se kazuva, no koga vozam vo grad i koga pravam trgni zastani non stop mi se pokazuva na ekranot
bev na kompjuter i mi rekoa nesto problem so pedalot za gas, no jas ne primetuvam problemi so pedalot za gas
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
и јас тој муабет го прам али дома не можам да му докажам, јагуар било, луксузно било, ај реков ќе пишам на форумот да видиш што ќе одговорат, убав имат интериор признавам ама само за седење ќе ти служи, не за возење

За илјада евра повеќе се зема форд фокус 2010 седан, нема луксуз ама економичен
Gledaj audi a4, bmw 3, opel insignia, passat, ponovo godiste da bidat, toa ti se dobri koli, made in Deutschland.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
што мислење имате за јагуари 2005, дали вреди да се има таква кола, дали паметен човек би купил таква кола овде, или е страшна зајеботина во врска со наоѓање делови, сервис, поправка и потрошна
jaguar 2.7 dizel se top kolicina ali za odrzuvanje se mnogu skapi. nesum siguren ali mislam deka nekoj tipovi na jaguar kako x type ili r type nosat bmw motor. rover 75 dizel nosi bmw motor ima i rover so honda motor 1.4 ili 1.6 bea. retki koli se jaguar taka da gledaj nesto so se vozi i so ima delovi. seat i skoda ti se odlicen izbor i jaki motori i lesni za odrzuvanje. primer seat leon cupra 1.8T 180 ks 2004 ta godina da mu se gostis :) skoda fabia 1.9 tdi 74kw. 100 ks 2007 godina odlicen izbor za dizel vozilo
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
EPC problem kaj mercedes c200
sto moze da znaci ova EPC,koga vozam na otvoreno nema gajle ne mi se kazuva, no koga vozam vo grad i koga pravam trgni zastani non stop mi se pokazuva na ekranot
bev na kompjuter i mi rekoa nesto problem so pedalot za gas, no jas ne primetuvam problemi so pedalot za gas
ako e postar model obicen dizel so lucas pumpa ova moze da znaci deka taa pocnuva da otkazuva, kaj ponovite cdi ova se javuva zaradi slabo gorivo, slab pritisok vo cr sistemot, slaba dizna ili cr pumpa, a moze i ako turboto ne raboti pravilno.
 
Член од
19 јули 2017
Мислења
16
Поени од реакции
2
Здраво!
Имам едно прашање доколку некој знае да ми помогне.
Имам Рено Клио 3 1.2 бензинец 55кв (75кс) 2006 год. со 186.000 реални километри и редовно одржувано на овластени сервиси од првиот газда.
Нареден редовен сервис ќе треба за 11.000 км да направам.

Проблемот е следен:
Палењето е одлично, почнува со 1,100 вртежи па после се намалуваат на 700-800 но при работа во место (или на семафори) знае на моменти малку да потресе (вибрации се сеќава на воланот и мењачот) а потоа пак се враќа во нормала-се смирува нема никакви вибрации скоро како да не работи моторот воопшто. Значи како да испаѓа од нормален режим и пак да се враќа.
Втор проблем е што по кратко возење кога ќе постигне оптимална работна температура се слуша дека работата на моторот секогаш е придружена со звук - брзи интервали "цк-цк-цк-цк-цк-цк".
Дали е таков звукот на работа на овие 1.2 мотори?
Сменив само 4 нови свеќици NGK и скоро да нема промена во проблемот.
Ноќно време приметувам додека давам команда за затворање на прозорците минимално се менува јачината на светлата на фаровите.

Што може да биде?
- Бобината и каблите?? - Наводно тие биле детска болест на Клиовците 1.2 мотор.
- Зупчаниот ремен комплет со напајалниот ваљак?? - По сервисна историја е сменет пред 19.000км
- Ламбда сензорот?
- Алтернаторот?

Знае ли некој за овие погоре наброени работи барем да ми каже симптоми?

Со оглед на тоа дека живеам (преживувам) и работам во странство а овде најобична дијагностика, преглед или работен саат се изгор скапи би ви бил бескрајно благодарен на секој ваш совет.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Здраво!
Имам едно прашање доколку некој знае да ми помогне.
Имам Рено Клио 3 1.2 бензинец 55кв (75кс) 2006 год. со 186.000 реални километри и редовно одржувано на овластени сервиси од првиот газда.
Нареден редовен сервис ќе треба за 11.000 км да направам.

Проблемот е следен:
Палењето е одлично, почнува со 1,100 вртежи па после се намалуваат на 700-800 но при работа во место (или на семафори) знае на моменти малку да потресе (вибрации се сеќава на воланот и мењачот) а потоа пак се враќа во нормала-се смирува нема никакви вибрации скоро како да не работи моторот воопшто. Значи како да испаѓа од нормален режим и пак да се враќа.
Втор проблем е што по кратко возење кога ќе постигне оптимална работна температура се слуша дека работата на моторот секогаш е придружена со звук - брзи интервали "цк-цк-цк-цк-цк-цк".
Дали е таков звукот на работа на овие 1.2 мотори?
Сменив само 4 нови свеќици NGK и скоро да нема промена во проблемот.
Ноќно време приметувам додека давам команда за затворање на прозорците минимално се менува јачината на светлата на фаровите.

Што може да биде?
- Бобината и каблите?? - Наводно тие биле детска болест на Клиовците 1.2 мотор.
- Зупчаниот ремен комплет со напајалниот ваљак?? - По сервисна историја е сменет пред 19.000км
- Ламбда сензорот?
- Алтернаторот?

Знае ли некој за овие погоре наброени работи барем да ми каже симптоми?

Со оглед на тоа дека живеам (преживувам) и работам во странство а овде најобична дијагностика, преглед или работен саат се изгор скапи би ви бил бескрајно благодарен на секој ваш совет.
toa koga ce zatrese vo ler mozebi vo toj moment se uklucil kompresorot za klima ili perkata od ladnjakot, pa taka na motorceto za gas mu treba nekoj kratok interval malce da ja podigne gasta da iskompenzira. normalna rabota. isto i koga gi uklucuvas elektricnite prozori e normalno malce da padne svetloto poso vo toj moment se vlece pogolema struja.
toa so ti straka koga e zagreano se hidraulicnite podizaci, probaj so drug tip na ulje sledniot pat, staj malce pogusto, najubavo 10-40 koga ke go menjas bi trebalo da se oprai.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Здраво!
Имам едно прашање доколку некој знае да ми помогне.
Имам Рено Клио 3 1.2 бензинец 55кв (75кс) 2006 год. со 186.000 реални километри и редовно одржувано на овластени сервиси од првиот газда.
Нареден редовен сервис ќе треба за 11.000 км да направам.

Проблемот е следен:
Палењето е одлично, почнува со 1,100 вртежи па после се намалуваат на 700-800 но при работа во место (или на семафори) знае на моменти малку да потресе (вибрации се сеќава на воланот и мењачот) а потоа пак се враќа во нормала-се смирува нема никакви вибрации скоро како да не работи моторот воопшто. Значи како да испаѓа од нормален режим и пак да се враќа.
Втор проблем е што по кратко возење кога ќе постигне оптимална работна температура се слуша дека работата на моторот секогаш е придружена со звук - брзи интервали "цк-цк-цк-цк-цк-цк".
Дали е таков звукот на работа на овие 1.2 мотори?
Сменив само 4 нови свеќици NGK и скоро да нема промена во проблемот.
Ноќно време приметувам додека давам команда за затворање на прозорците минимално се менува јачината на светлата на фаровите.

Што може да биде?
- Бобината и каблите?? - Наводно тие биле детска болест на Клиовците 1.2 мотор.
- Зупчаниот ремен комплет со напајалниот ваљак?? - По сервисна историја е сменет пред 19.000км
- Ламбда сензорот?
- Алтернаторот?

Знае ли некој за овие погоре наброени работи барем да ми каже симптоми?

Со оглед на тоа дека живеам (преживувам) и работам во странство а овде најобична дијагностика, преглед или работен саат се изгор скапи би ви бил бескрајно благодарен на секој ваш совет.
Јас ова не би го сметал за проблем на возило..Туку гас до патос и возам и не ја ебам..
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Не е, сега се подобри.[DOUBLEPOST=1500374808][/DOUBLEPOST]
Испаѓа дека Ауди користи застарени мотори, а Сеат ги има најмодерните :icon_lol:
Точно така дека Сеат го има најмодернен мотор затоа е како тестер и на крај во Ауди, инаку Ауди не смее да губи рејтинг покрај конкуренцијата. Истото и за Дачија и на крај во рено од високата класа


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
11 август 2013
Мислења
25
Поени од реакции
5
здраво
имам peugeot 206 1.9 обичен дизел 2001.Проблемот е
Кога ке ја запалам и пробувам да тргнам нема доволно сила и ми гаси.Давам повеке гас и пробувам пак и тргне со жив зорт полека,залетам ја па у втора и пак осеќа се нема сила маче се да работе. Трета и четврта брзина нема гајле.Уште поголем проблем е кога намалам од 3 во 2 да фатам кривина.Тука ми изгасна не сака да оди.Пак старт па прва не бива не тргнува, пробува со нормален гас не бива повеке гас исто едвај тргна и се залета за после кога сменив во втора на угорница почна да чури од напред и мириса како да е ламелата изгорена.По проверката од кај чури видев дека има некое откачено/скинато широко црево кое висеше надолу напред ниското кај левото тркало.Не се гледа од кај е шо е поради пластиките/калниците а и толку се разбирам :)
какво е тоа црево дали е ламелата или нешто друго не дај боже моторот :(
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
ako e postar model obicen dizel so lucas pumpa ova moze da znaci deka taa pocnuva da otkazuva, kaj ponovite cdi ova se javuva zaradi slabo gorivo, slab pritisok vo cr sistemot, slaba dizna ili cr pumpa, a moze i ako turboto ne raboti pravilno.
2001 godina
deneska bev pak na kompjuter i mi rekoa deka bil nekoj greac za da ja tople vodata za zimno vreme
nisto strasno taka mi kazaa
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Каде можам да најдам стапче за проверка на ниво на масло за 1.9 XUD9 (Пежо/Цитроен дизел)?

И дали некој може да ми каже каде поточно се наоѓаат босанците во Визбегово што растураат коли?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
Здраво!
Имам едно прашање доколку некој знае да ми помогне.
Имам Рено Клио 3 1.2 бензинец 55кв (75кс) 2006 год. со 186.000 реални километри и редовно одржувано на овластени сервиси од првиот газда.
Нареден редовен сервис ќе треба за 11.000 км да направам.

Проблемот е следен:
Палењето е одлично, почнува со 1,100 вртежи па после се намалуваат на 700-800 но при работа во место (или на семафори) знае на моменти малку да потресе (вибрации се сеќава на воланот и мењачот) а потоа пак се враќа во нормала-се смирува нема никакви вибрации скоро како да не работи моторот воопшто. Значи како да испаѓа од нормален режим и пак да се враќа.
Втор проблем е што по кратко возење кога ќе постигне оптимална работна температура се слуша дека работата на моторот секогаш е придружена со звук - брзи интервали "цк-цк-цк-цк-цк-цк".
Дали е таков звукот на работа на овие 1.2 мотори?
Сменив само 4 нови свеќици NGK и скоро да нема промена во проблемот.
Ноќно време приметувам додека давам команда за затворање на прозорците минимално се менува јачината на светлата на фаровите.

Што може да биде?
- Бобината и каблите?? - Наводно тие биле детска болест на Клиовците 1.2 мотор.
- Зупчаниот ремен комплет со напајалниот ваљак?? - По сервисна историја е сменет пред 19.000км
- Ламбда сензорот?
- Алтернаторот?

Знае ли некој за овие погоре наброени работи барем да ми каже симптоми?

Со оглед на тоа дека живеам (преживувам) и работам во странство а овде најобична дијагностика, преглед или работен саат се изгор скапи би ви бил бескрајно благодарен на секој ваш совет.
toa sto ti se namaluvaat svetlata koa gi spustas ili krevas prozorcite mozi da ti e i do akomulatorot, a avtomatceto od prozorcite vleci dosta struja. i proveri alternatoro dali polni dovolno. kajmene na skodata bese problem koa ke pustev 4 zmigavci mi namaluvase mnogu od svetlata fakticki itie trepkaja itoa xenon i led, itoa zapalena kolata vo ler. odkako kladov nov akomulator se sredi. toa so ti se javuvaat vibracii na volan e od niski rpm. nesmee da padni pod 800 rpm. normalna rabota na motor e 900-1000rpm osven koga pustas klima ili koga e uklucen sauhot. kajmene e ist problemot mi javuva vibracii isto na volanot ali koa ke padnat rpm na 800 a koga e na 1000 normal. togas netresi.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
здраво
имам peugeot 206 1.9 обичен дизел 2001.Проблемот е
Кога ке ја запалам и пробувам да тргнам нема доволно сила и ми гаси.Давам повеке гас и пробувам пак и тргне со жив зорт полека,залетам ја па у втора и пак осеќа се нема сила маче се да работе. Трета и четврта брзина нема гајле.Уште поголем проблем е кога намалам од 3 во 2 да фатам кривина.Тука ми изгасна не сака да оди.Пак старт па прва не бива не тргнува, пробува со нормален гас не бива повеке гас исто едвај тргна и се залета за после кога сменив во втора на угорница почна да чури од напред и мириса како да е ламелата изгорена.По проверката од кај чури видев дека има некое откачено/скинато широко црево кое висеше надолу напред ниското кај левото тркало.Не се гледа од кај е шо е поради пластиките/калниците а и толку се разбирам :)
какво е тоа црево дали е ламелата или нешто друго не дај боже моторот :(
Не е до моторот туку најверојатно е до греачот тоа е кога вклучиш контакт и да почекаш 10 сек.да загрее и ќе запалиш и второ му треба чистење од гареж кое е типично дизелаш (усисна грана,дизни, турбо и се друго општо за сите коли дизелаши) туку најди на ЈуТуб со ваков проблем како вашиот и ќе имаш престава за што е.


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Каде можам да најдам стапче за проверка на ниво на масло за 1.9 XUD9 (Пежо/Цитроен дизел)?

И дали некој може да ми каже каде поточно се наоѓаат босанците во Визбегово што растураат коли?
Ако добро се сеќавам на ова што ти го заокружив, позади бензиската, многу одамна имам одено кај нив уште кога не го знаев баш најдобро Скопје, али мислам дека не грешам :) bosanci.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom